Jak stawiać granice w pracy? Dlaczego warto je wyznaczać?

jak stawiać granice w pracyGranice są niewidzialnymi barierami, które tworzymy sami, aby chronić się przed nadużyciami, nieetycznym postępowaniem lub zbyt głębokim zaangażowaniem. Wyznaczanie granic jest jedną z kluczowych umiejętności w życiu każdego człowieka. Dotyczy to też sfery zawodowej. Kiedy inny pracownik lub pracodawca wyraźnie wymaga od Ciebie zbyt wiele, nie musisz się na to zgadzać - masz prawo odmówić bez poczucia winy. Jak ustalić granice w miejscu pracy i nie pozwalać na ich przekraczanie? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Stawianie granic - co to za umiejętność?

Dlaczego warto stawiać granice w pracy?

Granice fizyczne to nie wszystko. Jakich granic warto strzec w miejscu pracy?

Asertywność w pracy a stawianie granic. Jak robić to efektywnie w 3 krokach?

Szkolenia, które pomogą Ci w nauce stawiania granic

Jak być asertywnym podczas wyznaczania granic w pracy? Wskazówki

Stawianie granic - co to za umiejętność?

Początkowo, wyznaczanie własnych granic jest szczególnie trudne, gdyż pojawiają się obawy przed reakcją rozmówcy. Wydaje się, że odmowa lub niezgoda na coś, czego nie chcemy zostanie potraktowana jako całościowe odrzucenie danej osoby. Jest to jednak błędne przekonanie. Warto więc uświadomić sobie, że gdy odmawiamy czyjejś prośbie, stawiając zdrowe granice, nie odrzucamy tej osoby, nie deprecjonujemy jej jako człowieka, a jedynie wyrażamy swój brak akceptacji dla konkretnej propozycji.

Przeczytaj artykuł: Sztuka mówienia "nie" bez poczucia winy.

Dlaczego warto stawiać granice w pracy?

Należy pamiętać, iż mamy prawo do posiadania swoich granic, również w miejscu pracy. Nawet najbardziej satysfakcjonująca praca może przestać przynosić radość, gdy jesteśmy zalewani lawiną obowiązków o każdej porze dnia i nocy - w godzinach pracy, jak i w czasie wolnym. Wpływa to na naszą motywację i sprawia, że realizacja zadań staje się męcząca. Brzmi znajomo? Powinniśmy nauczyć się stawiania granic w środowisku pracy, aby zachować jakość naszego życia. Mimo że z zewnątrz może to wyglądać na mało elastyczne podejście do wykonywania swoich obowiązków, jest to niezawodna metoda, dzięki której pracujemy o wiele bardziej efektywnie, zmniejszamy poziom stresu i zyskujemy większe poczucie własnej wartości. Długotrwałe ignorowanie przekroczenia naszych granic w pracy zawodowej może skutkować frustracją i poczuciem winy. W życiu zawodowym, niezależnie od zajmowanej pozycji czy bliskości relacji, powinniśmy umieć postawić granicę, a gdy takowa zostanie naruszona, warto dawać o tym jasne sygnały.

 

Chcesz rozwijać zdolności asertywnego wyznaczania granic?

Zapisz się na szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Granice fizyczne to nie wszystko. Jakich granic warto strzec w miejscu pracy? 

Najczęściej uświadamiasz sobie istnienie własnych granic dopiero w momencie, gdy ktoś je naruszy. Wówczas będziesz czuć narastającą złość, dyskomfort i rozczarowanie swoim brakiem asertywności. Wyróżnić można następujące rodzaje granic, których warto pilnować w pracy:

  • granice przestrzeni osobistej,
  • granice przestrzeni zawodowej,
  • granice godzin pracy,
  • granice fizyczne,
  • granice emocjonalne.

Jak skutecznie wyznaczyć granice w sferze zawodowej? To trudne zadanie, wymagające od nas odwagi i umiejętności rozpoznawania swoich potrzeb. W pracy często martwimy się, że stanowcze określenie osobistych granic może m.in. zagrozić naszej karierze lub prowadzić do utraty szansy na premię. Dlatego zwykle ustępujemy. Akceptujemy potrzeby pracodawcy, ponieważ boimy się zadbać o siebie i poinformować, że nie godzimy się na odbieranie służbowych telefonów w dzień wolny lub pracę w godzinach nadliczbowych. W rezultacie cierpi na tym nasz dobrostan psychiczny, zasoby ulegają wyczerpaniu, a efektywność pracy zaczyna spadać.

Dowiedz się, jak zachować równowagę między pracą a życiem osobistym.

Asertywność w pracy a stawianie granic. Jak robić to efektywnie w 3 krokach?

Pierwszym krokiem jest świadomość istnienia osobistych granic. Aby chronić swoją przestrzeń, musisz wiedzieć, jakie są Twoje obowiązki i priorytety w pracy. Następnie powinieneś rozpoznać obszary, w których jesteś skłonny do ewentualnych ustępstw i elastyczności. Jednocześnie ustalasz, w jakich sferach musisz zadbać o siebie, a więc nie akceptujesz kompromisów i stanowczo komunikujesz swoje asertywne podejście. Pomoże Ci w tym organizowany przez AVENHANSEN trening asertywności. Drugi krok polega na precyzyjnym określeniu swojego stanowiska w danej sytuacji. I wreszcie trzeci krok dotyczy konsekwentnego komunikowania swoich granic innym osobom, zwłaszcza gdy odczuwasz, że są one lekceważone i przekraczane. Jeżeli przykładowo ktoś podnosi na Ciebie głos, powiadom go, że nie zgadzasz się z takim zachowaniem. Posiadanie świadomości własnych granic i umiejętność komunikowania naruszeń tych granic przeciwdziała wypaleniu zawodowemu, a także pomaga unikać nieporozumień i konfliktów ze współpracownikami i szefostwem.

Sprawdź: jak być bardziej asertywnym?

Szkolenia, które pomogą Ci w nauce stawiania granic

W ofercie firmy szkoleniowej AVENHANSEN znajdziesz wiele propozycji szkoleń zamkniętych, dzięki którym rozwiniesz umiejętności wyznaczania granic w sferze prywatnej i zawodowej. Polecamy między innymi:

Jak być asertywnym podczas wyznaczania granic w pracy? Wskazówki

Mów wprost

Gdy ludzie unikają bezpośrednich, konkretnych wypowiedzi, odczytanie ich intencji staje się trudniejsze. Należy unikać używania zwrotów takich jak "zobaczymy" lub "może" w momencie, gdy jesteśmy wewnętrznie przekonani, że czegoś nie chcemy. Tego typu sformułowania wprowadzają jedynie niepotrzebny chaos i dają drugiej osobie mało klarowną informację zwrotną. 

Używaj odpowiednich argumentów

W momencie, gdy rozmówca dąży do przekroczenia naszych granic, kluczem do osiągnięcia sukcesu jest posiadanie przekonujących argumentów. Jeśli współpracownik próbuje narzucić nam zaangażowanie w zadanie, które nie jest naszym obowiązkiem, istotny jest konkretny komunikat oparty na umiejętnej argumentacji, dlaczego nie jesteśmy w stanie tego zrobić. 

Dbaj o swoje dobro i bądź w tym konsekwentny

Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której szef lub kolega z pracy narusza Twoje granice, powinieneś przyjąć postawę asertywną i jasno zakomunikować swoją odmowę. Oczywiście, mogą występować różne okoliczności, ale gdy zbyt często zmieniamy nasze decyzje i ustępujemy innym, ludzie przyzwyczają się do tego i będą to wykorzystywać dla własnej wygody.

Stosuj technikę zdartej płyty

Jest to strategia, która polega na wielokrotnym powtarzaniu naszej odpowiedzi. Jeśli przełożony po raz kolejny pyta Cię o możliwość wykonania nadprogramowych zadań, spokojnie odpowiadasz mu, dlaczego nie możesz tego zrobić.

Zobacz artykuły na naszym blogu:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Jak stawiać granice w pracy? Dlaczego warto je wyznaczać?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów