Pokolenie baby boomer na rynku pracy. Czego boomersi oczekują od pracodawców?

Czego oczekują boomersi od pracodawców

W ostatnich latach rynek pracy znacznie ewoluował, a zmiany te dotyczą nie tylko technologii czy struktury zatrudnienia, ale także generacyjnych różnic pomiędzy pracownikami. Obecnie firmy mogą wybierać spośród przedstawicieli pokolenia baby boomers, X, Y i Z. Boomersi to osoby urodzone pomiędzy 1946 a 1964 rokiem, których doświadczenie i wiedza są niezwykle cenne. Są godni zaufania, ale z rezerwą podchodzą do nowych technologii, często chcą pozostać aktywni zawodowo, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czego osoby z generacji baby boomer oczekują w swoim miejscu pracy. Przedstawimy także najważniejsze aspekty związane z zatrudnianiem tego pokolenia, ich potrzeby oraz wartości, jakie wnoszą do współczesnego rynku pracy.

 

Spis treści:

Kim są przedstawiciele pokolenia baby boomers?

Czym charakteryzuje się pokolenie baby boomer na rynku pracy?

Czego pokolenie baby boomer oczekuje od pracodawców?

Jakie są różnice pomiędzy boomersami a milenialsami?

Jak zarządzać osobami z pokolenia baby boomers, aby wykorzystać ich potencjał?

Kim są przedstawiciele pokolenia baby boomer?

Pokolenie bb, czyli baby boomer tworzą osoby urodzone w latach 1946-1964, w czasie wyżu demograficznego, który miał miejsce po II wojnie światowej. Są pierwszym pokoleniem ukształtowanym w czasach pokoju i względnej stabilności. Chociaż wielu z nich nadal pozostaje aktywnych zawodowo, spora część jest już na emeryturze. Pamiętają oni czasy sprzed gospodarki wolnorynkowej. Musieli sprostać zmianom kulturalnym, edukacyjnym, gospodarczym oraz politycznym. Zdobyli wykształcenie, umiejętności oraz wartości, które przyczyniły się do znaczącego rozwoju gospodarczego i społecznego w drugiej połowie XX wieku.

Osoby z generacji bb nie boją się zmian, ale cenią stabilność. Sukces zawodowy utożsamiają w większości przypadków z ciężką pracą. Oznacza to, że są mniej skłonni do zmiany pracy, pogoni za karierą, benefitami i wyższym statusem społecznym niż młodsze pokolenia. Dlatego przez pracodawców określani są jako lojalni, sumienni i rzetelni.

Czym charakteryzuje się pokolenie baby boomer na rynku pracy?

Polskie społeczeństwo jest starzejące, oznacza to, że na rynku pracy brakuje młodych ludzi, a dojrzali pracownicy, których jest coraz więcej, mają nieco inne wymagania i potrzeby. Urodzeni w latach 1946-1964 boomersi chcą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, ponieważ cenią aktywne życie, a pracodawcy powinni umożliwić im dalszy rozwój i skorzystać z ich doświadczenia.

Osoby z pokolenia bb weszli na rynek pracy w latach 60. i 70. XX wieku. Wyróżniają się nie tylko bogatym doświadczeniem zawodowym, ale także specyficznym podejściem do pracy oraz relacji z firmą. Boomersów cechuje lojalność wobec pracodawcy, szacunek do swojej pracy oraz zdolność do długotrwałego zaangażowania w rozwijanie się w jednym miejscu pracy. Wartości, takie jak solidność, odpowiedzialność i sumienność, są dla nich szczególnie istotne. Boomersi dysponują szeroką wiedzą i umiejętnościami, które mogą przekazać młodszym pokoleniom, wpływając na rozwój organizacji.

Czego pokolenie baby boomer oczekuje od pracodawców?

Przedstawiciele pokolenia baby boomers zmiany zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym odbierają jako zagrożenie. Gdyż wysoko cenią oni sobie stabilizację i przewidywalność. Niechęć do nowości stanowi główną wadę pracowników tej generacji. Kierownicy zespołów tworzonych przez baby boomers muszą zatem dbać o przekazywanie informacji o przyszłych zmianach odpowiednio wcześnie.

Dla osób z pokolenia baby boomers praca ma często znaczenie nie tylko materialne, ale również psychologiczne i emocjonalne. Najlepszą motywacją dla bb są:

  • stabilność zatrudnienia - łączą z bezpieczeństwem finansowym. Dlatego też baby boomersi często dążą do pracy w miejscach, gdzie panuje atmosfera stabilności, a umowy o pracę są na stałe lub na dłuższy okres czasu.
  • szacunek i docenienie - chęć uzyskania uznania za swoją pracę i wysiłek, jest dla nich równie ważna, co sam wynagrodzenie finansowe.
  • szkolenia i rozwój zawodowy - chętnie uczestniczą w kursach, seminariach i innych formach kształcenia, co pozwala im na rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji. Próbują nadążać za postępem technologicznym i być na bieżąco z nowymi trendami w swojej dziedzinie.
  • poczucie bezpieczeństwa i przynależności - praca jest dla nich ważna, jako gwarancja spokojnego życia. W przeciwieństwie do młodszych kolegów z pokolenia X, Y czy Z, przedstawiciele baby boomers doceniają korzyści wynikające z długotrwałej współpracy z pracodawcą, takie jak premie, benefity czy możliwość awansu.

 

Chcesz nauczyć się lepiej zarządzać zespołem międzypokoleniowym?

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń zarządzania

 

Jakie są różnice pomiędzy boomersami a millenialsami?

Do generacji millenialsów (pokolenia Y) zaliczane są osoby urodzone między 1982 a 2004 rokiem. Jej przedstawiciele zdecydowanie lepiej radzą sobie w sferze cyfrowej niż boomersi. Pokolenie Y w pracy jest zmotywowane i nastawione na osiąganie wysokich wyników, wykorzystując różne formy zdobywanie wiedzy i informacji. Stawiają na ciągły rozwój osobisty w celu wspinania się po szczeblach kariery zawodowej i zajmowania coraz lepiej płatnych stanowisk.

Różnica pojawia się także w podejściu do otoczenia: boomersi podobnie jak pokolenie X ceną przede wszystkim zawodową stabilizację. Z kolei osoby z generacji millenialsów pozytywnie podchodzą do zmian, a wręcz motywuje ich to do lepszej pracy.

Jak zarządzać osobami z pokolenia baby boomers, aby wykorzystać ich potencjał?

W obliczu różnorodności pokoleniowej na rynku pracy, szkolenia z umiejętności menedżerskich dla kierowników stają się kluczowym elementem w procesie budowania efektywnego zespołu. Pozwalają menedżerom zrozumieć specyfikę pokoleń oraz nauczyć się, jak najlepiej wykorzystać ich mocne strony, jednocześnie redukując potencjalne konflikty i nieporozumieniaSzkolenia otwarte i szkolenia zamknięte organizowane przez AVENHANSEN obejmują różne sposoby komunikowania, motywacji i zarządzania dopasowane do pokoleń. Szkoleniu z pracy z zespołem X, Y, Z - budowania wielopokoleniowego zespołu wysokiej wydajności pozwoli dobrać odpowiednie podejście do zarządzania, wyznaczania zadań i przekazywania informacji. Przydatny będzie także kurs zarządzania konfliktem w zespole, gdyż o nieporozumienia wyjątkowo łatwo w wśród pracowników w różnym wieku.

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Pokolenie baby boomer na rynku pracy. Czego boomersi oczekują od pracodawców?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów