Zdolni, ambitni, ale nielojalni - tacy są młodzi pracownicy pokolenia Y

Na rynek pracy śmiało wkroczyli w ostatnich latach przedstawiciele nowej generacji pracowników - pokolenia Y. Firmy chcące ich zatrudniać muszą dopasować prezentowany styl zarządzania kadrami do bardzo zdolnych, ambitnych, ale i wymagających pracowników. Czy można nimi efektywnie zarządzać?

 

Pokolenie Y wchodzi w dorosłość

 

Mianem pokolenia Y zwykło się określać młodych ludzi, co najwyżej dwudziestolatków, którzy wychowywali się od najmłodszych lat w świecie nowych technologii. W pierwszej kolejności nauczyli się posługiwać komputerem i smartfonem, surfować po internecie i korzystać z aplikacji mobilnych, niż czytać i pisać. Są to w przeważającej mierze osoby bardzo zdolne, świadome swojej wartości, którzy wiele wymagają od pracodawców. Wiedzą, jaki mają cel w życiu zawodowym i prywatnym. Dążą konsekwentnie do jego osiągnięcia, w nieco egoistyczny sposób. Nie mają sentymentu do kolejnych pracodawców i jeśli otrzymają lepszą ofertę pracy, odchodzą ze swojej firmy bez wyrzutów sumienia.

 

Managerowie muszą wiedzieć nie tylko jak przyciągnąć takich cennych dla firmy pracowników, ale i jak zatrzymać ich na stanowiskach pracy, aby pracowali dla dobra całej organizacji. Przede wszystkim korporacje i zatrudniani przez nich headhunterzy walczą o pozyskanie wykwalifikowanych, ambitnych pracowników pokolenia Y. Osoby te lubią wyzwania, w pracy są aktywne i zaangażowane. Jak nimi zarządzać?

 

Zarządzanie partnerskie i nagradzające

 

Według brania PwC pracownicy z pokolenia Y cenią sobie w pracy (według ważności):

  1. Dobrą atmosferę.

  2. Możliwość rozwoju kariery.

  3. Wysoki poziom wynagrodzenia.

  4. Możliwość uczestnictwa w szkoleniach.

  5. Employer branding.

  6. Zgodność wykonywanych zadań z własnymi zainteresowaniami.

  7. Pracę pełną wyzwań.

  8. Prestiż, jakim cieszy się pracodawca.

  9. Duży zakres samodzielności i odpowiedzialności.

Zarządzając pracownikami pokolenia Y trzeba zadbać we wszechstronny sposób o prezentowane przez nich potrzeby z życia zawodowego. Liczy się indywidualne podejście do ich rozwoju, także za pośrednictwem wykwalifikowanych coachów. Im lepsza i szersza droga rozwoju, jaką stwarza im organizacja pracodawcy, tym lepiej pracują i wykazują większe zaangażowanie. Można przyciągnąć pracowników tego rodzaju do pracy rozbudowanym programem szkoleń.

 

Chcąc nauczyć się tego, jaki styl zarządzania już na etapie rekrutowania i kierowania pracownikami z pokolenia Y zastosować, warto wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach w tym temacie. Organizuje je m.in. firma AVENHANSEN.

Zdolni, ambitni, ale nielojalni - tacy są młodzi pracownicy pokolenia Y
Oceny: 3 z 5 z 50 głosów