Jak negocjować wynagrodzenie? Podpowiedzi i najczęstsze błędy

IndoorJak negocjować wynagrodzenie? To pytanie zadaje sobie regularnie każda osoba zatrudniona na etacie. Rozmowy na temat wysokości pensji są nie tylko kłopotliwe i trudne - niewprawnie przeprowadzone mogą odbić się na naszym wizerunku. Jak zatem poprosić szefa o podwyżkę, aby dalej cieszyć się opinią cennego pracownika? W jaki sposób negocjować płacę z przyszłym pracodawcą, aby nie pozbawić się szansy na wymarzoną posadę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Z tekstu dowiesz się:

Jak negocjować wynagrodzenie;

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy negocjacji pensji;

Dlaczego należy nauczyć się negocjować wynagrodzenie.

Jak negocjować wynagrodzenie - podpowiedzi

Przemyśl termin negocjacji

Wybierz na negocjacje odpowiedni termin. Nie zagaduj przełożonego w tej sprawie, kiedy idzie na stołówkę lub wychodzi z pracy. Wybierz też moment, w którym firma znajduje się w korzystnym położeniu i dysponuje środkami, które jest w stanie przeznaczyć na ewentualne podwyżki.

Postaraj się obiektywnie ocenić swoje możliwości

Spójrz na siebie krytycznym okiem, oceń swoje kompetencje i wiedzę. Sprawdź, na jakie średnie wynagrodzenie może liczyć osoba na Twoim stanowisku, dysponująca podobnymi do Twoich kompetencjami.

Zaplanuj, co powiesz podczas rozmowy

Zwizualizuj sobie rozmowę, zastanów się, jak przedstawić swoje oczekiwania. Przemyśl też potencjalne odpowiedzi szefa i to, jak na nie zareagujesz. Zaplanuj negocjacje szczegółowo - włącznie ze zwrotami, jakich użyjesz, aby przekonać podwładnego do podniesienia Twojej pensji.

Zorientuj się w kompetencjach osoby, z którą negocjujesz

Nie każde negocjacje płacowe przeprowadzamy z przełożonym. Zdarza się, że o podwyżce rozmawiamy z HR-owcem, który ma ograniczone fundusze jeśli chodzi o wysokość pensji na danym stanowisku. Pamiętajmy o tym.

Najczęstsze błędy popełniane przy negocjacji pensji

Brak logicznych argumentów

Wnioskowanie o wyższe wynagrodzenie powinno być uzasadnione. Jeśli poszerzamy swoje kompetencje, zdobywamy nową wiedzę, a nasza praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa, wtedy możemy prosić o podwyżkę.

Postawa roszczeniowa

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Nie oczekujmy podwyżki, jeśli biernie wykonujemy swoje obowiązki i nie staramy się wnieść do firmy jakiejkolwiek ,,wartości dodanej”. Dostosujmy także wymagania do rynkowych średnich - nie oczekujmy, że jako nawet najlepszy księgowy zarobimy tyle, co dobry programista.

Nieuwzględnianie sytuacji firmy

Pokażmy pracodawcy, że mamy na względzie dobro firmy. Jeżeli przedsiębiorstwo, w którym pracujemy, straciło właśnie kilku ważnych kontrahentów, nie oczekujmy podniesienia płacy. Wybierzmy na negocjacje inny, dogodniejszy moment.

Zbyt emocjonalna reakcja

Opanowanie świadczy o naszym profesjonalizmie. Nawet jeśli rozmowa nie toczy się po naszej myśli, nie powinniśmy reagować zbyt emocjonalnie. Krzyki, płacz - tego rodzaju zachowanie jest absolutnie nie na miejscu.

Powoływanie się na trudną sytuację osobistą

Nasz problemy osobiste nie muszą interesować pracodawcy. Nie starajmy się wynegocjować podwyżki, wskazując na wysokość raty kredytu czy zmianę statusu związku. Pamiętajmy, że pensja to rodzaj nagrody za osiągnięcia zawodowe.

Szybka rezygnacja z negocjacji

Nie rezygnujmy z negocjacji po pierwszej odmowie. Postarajmy się przekonać pracodawcę, że zasługujemy na wyższą pensję. Jeśli nasz szef kategorycznie odmawia, spytajmy, co możemy zrobić, aby uzyskać satysfakcjonujące nas wynagrodzenie.

Dlaczego należy nauczyć się negocjować wynagrodzenie?

Każdy z nas musi negocjować wysokość wynagrodzenia co najmniej kilka razy w życiu. Sytuacje, w których musimy podejmować takie pertraktacje, to:

  • pierwsza praca - zapewne już wtedy zostaniemy zapytani o oczekiwania finansowe;

  • awans, zmiana stanowisko - szerszy zakres obowiązków powinien automatycznie iść w parze z podwyżką, niestety, niektórym pracodawcom trzeba o tym przypominać,

  • zmiana pracy - pytanie o oczekiwane wynagrodzenie jest standardem na każdej rozmowie kwalifikacyjnej;

  • wynagrodzenie niezmieniające się od dłuższego czasu, kilku lat - doświadczony pracownik jest dla firmy cenniejszy niż ten z krótszym stażem, dlatego powinien zarabiać więcej.

Dodatkowo techniki negocjacyjne, jakich nauczymy się podczas pertraktacji płacowych, przydadzą nam się w codziennym życiu. Sztuka asertywnej komunikacji nakierowanej na osiąganie osobistych celów to uniwersalna umiejętność, która ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Jak negocjować wynagrodzenie? Podpowiedzi i najczęstsze błędy
Oceny: 2 z 5 z 1 głosów