Jak negocjować wynagrodzenie? To pytanie zadaje sobie regularnie każda osoba zatrudniona na etacie. Rozmowy na temat wysokości pensji są nie tylko kłopotliwe i trudne - niewprawnie przeprowadzone mogą odbić się na naszym wizerunku. Jak zatem poprosić szefa o podwyżkę, aby dalej cieszyć się opinią cennego pracownika? W jaki sposób negocjować płacę z przyszłym pracodawcą, aby nie pozbawić się szansy na wymarzoną posadę? Przede wszystkim zawsze trzeba negocjować pensję w sposób profesjonalny i merytoryczny. Przed rozmową o podwyżkę zbadaj rynek - dowiedz się, jakie jest średnie wynagrodzenie dla osób pracujących na tych samych lub podobnych stanowiskach. Wskaż przykłady, które pokazują, co udało Ci się osiągnąć i jakie sukcesy odniosłeś w branży do tej pory. Unikaj krytykowania poprzedniego miejsca pracy i pracodawcy, zwłaszcza w kontekście pieniędzy.
Z tekstu dowiesz się:
-
Najczęstsze błędy popełniane przy prowadzeniu negocjacji płacowych
-
Jak poprawić swoje umiejętności negocjacyjne, by odnieść sukces podczas negocjacji płacowych?
Czym są negocjacje wynagrodzenia?
Negocjacje to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, gdy przynajmniej jedna strona nie zgadza się z daną opinią lub rozwiązaniem sytuacji. Negocjacje dzieli się na 4 główne etapy: przygotowanie, prezentacja stanowisk, uzasadnienie stanowisk, zamknięcie negocjacji. W kontekście zawodowym negocjacje wynagrodzenia to kluczowy element procesu rekrutacyjnego oraz rozmów o podwyżkę w obecnym miejscu pracy.
Jak negocjować wynagrodzenie z obecnym lub potencjalnym pracodawcą? Podpowiedzi
Nie ma uniwersalnej, ,,magicznej" reguły, która pozwoli wynegocjować satysfakcjonujące wynagrodzenie w przyszłej lub aktualnej pracy. Negocjacje wynagrodzenia to proces, na który składa się kilka czynników. Ważne jest odpowiednie przygotowanie i poprowadzenie rozmowy.
Przemyśl termin negocjacji
Wybierz na negocjacje odpowiedni termin. Nie zagaduj przełożonego w tej sprawie, kiedy idzie na stołówkę lub wychodzi z pracy. Wybierz też moment, w którym firma znajduje się w korzystnym położeniu i dysponuje środkami, które jest w stanie przeznaczyć na ewentualne podwyżki.
Postaraj się obiektywnie ocenić swoje możliwości
Spójrz na siebie krytycznym okiem, oceń swoje kompetencje i wiedzę. Podkreśl, jak Twoje umiejętności i doświadczenie mogą przyczynić się do sukcesu firmy. Skup się na tym, co możesz wnieść do organizacji.
Zbadaj rynek pracy
Sprawdź, na jakie średnie wynagrodzenie może liczyć osoba na Twoim stanowisku, dysponująca podobnymi do Twoich kompetencjami.
Zaplanuj, co powiesz podczas rozmowy
Zwizualizuj sobie rozmowę, zastanów się, jak przedstawić swoje oczekiwania. Przemyśl też potencjalne odpowiedzi szefa i to, jak na nie zareagujesz. Zaplanuj negocjacje szczegółowo - włącznie ze zwrotami, jakich użyjesz, aby przekonać podwładnego do podniesienia Twojej pensji.
Zorientuj się w kompetencjach osoby, z którą negocjujesz
Nie każde negocjacje płacowe przeprowadzamy z przełożonym. Zdarza się, że o podwyżce rozmawiamy z HR-owcem, który ma ograniczone fundusze, jeśli chodzi o wysokość pensji na danym stanowisku. Pamiętajmy o tym.
Bądź pewny siebie, ale nie agresywny
Pokaż, że jesteś pewny swojej wartości, ale jednocześnie bądź otwarty na dialog.
Negocjacje zacznij od wyższej kwoty
Zazwyczaj dobrze jest zacząć negocjacje od nieco wyższej kwoty, niż ta, którą uważasz za satysfakcjonującą. Daje to przestrzeń do pertraktacji. Możesz podać satysfakcjonującą kwotę, doliczając do niej 10-15%. W ten sposób pozostawisz sobie pole do manewru i jeśli wynegocjujesz mniejszą stawkę, nie będziesz miał poczucia, że pensja jest zbyt niska.
Więcej na temat prowadzenia negocjacji przeczytasz w artykule: Sztuka negocjacji - zasady negocjacji skuteczne w biznesie i w życiu codziennym
Chcesz podnieść swoje umiejętności negocjacyjne, by osiągać cele zawodowe
Skorzystaj z naszej oferty szkoleń otwartych z negocjacji
Jakich argumentów użyć, rozmawiając o podwyżce z szefem?
Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy potrafią uczciwie negocjować wynagrodzenie i są otwarci na dialog. Podczas rozmowy o wyższym wynagrodzeniu, powołaj się na konkretne argumenty.
-
Sukcesy dla firmy
,,Od momentu, gdy przejąłem projekt X, przychody wzrosły o X%, co przekłada się na dodatkowe X tysięcy złotych rocznie dla firmy"
-
Nowe kwalifikacje i umiejętności
,,Ostatnio ukończyłem kurs programowania, co pozwala mi tworzyć bardziej zaawansowane i efektywne rozwiązania dla firmy"
-
Dodatkowe obowiązki
,,Oprócz moich głównych obowiązków, aktywnie wspieram dział marketingu w analizie danych. Pomaga to w lepszym ukierunkowaniu naszych kampanii reklamowych"
,,W ostatnich miesiącach przejąłem dodatkowe obowiązki związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Wymaga to ode mnie większego zaangażowania i odpowiedzialności"
-
Rynkowe standardy
,,Według najnowszych raportów rynkowych, średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku w naszej branży jest o 15% wyższe niż moje obecne wynagrodzenie"
-
Zaangażowanie w firmę
,,Jestem lojalnym pracownikiem od 5 lat i stale dążę do podnoszenia jakości naszych usług, co jest widoczne w licznych pozytywnych opiniach od klientów"
Najczęstsze błędy popełniane przy prowadzeniu negocjacji płacowych
Podczas negocjacji często popełniamy błędy, które mogą przekreślać szanse na podwyżkę. Warto więc zwrócić uwagę na najczęstsze pułapki i unikać ich, aby proces negocjacji przebiegł pomyślnie i zakończył się satysfakcjonującym wynikiem dla obu stron.
Brak logicznych argumentów
Wnioskowanie o wyższe wynagrodzenie powinno być uzasadnione. Jeśli poszerzamy swoje kompetencje, zdobywamy nową wiedzę, a nasza praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa, wtedy możemy prosić o podwyżkę.
Postawa roszczeniowa
Ten punkt wiąże się z poprzednim. Nie oczekujmy podwyżki, jeśli biernie wykonujemy swoje obowiązki i nie staramy się wnieść do firmy jakiejkolwiek ,,wartości dodanej”. Dostosujmy także wymagania do rynkowych średnich - nie oczekujmy, że jako nawet najlepszy księgowy zarobimy tyle, co dobry programista.
Nieuwzględnianie sytuacji firmy
Pokażmy pracodawcy, że mamy na względzie dobro firmy. Jeżeli przedsiębiorstwo, w którym pracujemy, straciło właśnie kilku ważnych kontrahentów, nie oczekujmy podniesienia płacy. Wybierzmy na negocjacje inny, dogodniejszy moment.
Zbyt emocjonalna reakcja
Opanowanie świadczy o naszym profesjonalizmie. Nawet jeśli rozmowa nie toczy się po naszej myśli, nie powinniśmy reagować zbyt emocjonalnie. Krzyki, płacz - tego rodzaju zachowanie jest absolutnie nie na miejscu.
Powoływanie się na trudną sytuację osobistą
Nasze problemy osobiste nie muszą interesować pracodawcy. Nie starajmy się wynegocjować podwyżki, wskazując na wysokość raty kredytu czy zmianę statusu związku. Pamiętajmy, że pensja to rodzaj nagrody za osiągnięcia zawodowe.
Szybka rezygnacja z negocjacji
Nie rezygnujmy z negocjacji po pierwszej odmowie. Postarajmy się przekonać pracodawcę, że zasługujemy na wyższą pensję. Jeśli nasz szef kategorycznie odmawia, spytajmy, co możemy zrobić, aby uzyskać satysfakcjonujące nas wynagrodzenie.
Dlaczego należy nauczyć się negocjować wynagrodzenie?
Każdy z nas musi negocjować wysokość wynagrodzenia co najmniej kilka razy w życiu. Sytuacje, w których musimy podejmować takie pertraktacje, to:
-
pierwsza praca - zapewne już wtedy zostaniemy zapytani o oczekiwania finansowe;
-
awans, zmiana stanowisko - szerszy zakres obowiązków powinien automatycznie iść w parze z podwyżką, niestety, niektórym pracodawcom trzeba o tym przypominać,
-
zmiana pracy - pytanie o oczekiwane wynagrodzenie jest standardem na każdej rozmowie kwalifikacyjnej;
-
wynagrodzenie niezmieniające się od dłuższego czasu, kilku lat - doświadczony pracownik jest dla firmy cenniejszy niż ten z krótszym stażem, dlatego powinien zarabiać więcej.
Dodatkowo techniki negocjacyjne, jakich nauczymy się podczas pertraktacji płacowych, przydadzą nam się w codziennym życiu. Sztuka asertywnej komunikacji nakierowanej na osiąganie osobistych celów to uniwersalna umiejętność, która ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Ile podwyżki negocjować w pracy?
Podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkowa. W Kodeksie Pracy nie ma żadnego zapisu, który nakazałby pracodawcom waloryzację wynagrodzeń w czasach, gdy wartość pieniądza spada. Oznacza to, że to, czy dostaniesz podwyżkę i ile ona będzie wynosić, zależy od pracodawcy. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wnioskowanie o 10-15% wzrost wynagrodzenia.
Jak poprawić swoje umiejętności negocjacyjne, by odnieść sukces podczas negocjacji płacowych?
Aby stać się skutecznym negocjatorem, warto zainwestować czas i zasoby w profesjonalne szkolenia zamknięte z zakresu negocjacji. Takie szkolenia oferują nie tylko teoretyczną wiedzę na temat technik i strategii negocjacyjnych, ale także praktyczne ćwiczenia, które pomagają w zdobyciu doświadczenia i pewności siebie. Uczestnictwo w warsztatach z negocjacji, takich jak efektywne techniki negocjacji, prowadzonych przez doświadczonych trenerów, pozwala na symulowanie rzeczywistych sytuacji negocjacyjnych. Dodatkowo szkolenia często obejmują aspekty psychologiczne negocjacji, ucząc, jak rozpoznawać i reagować na różne style negocjacyjne oraz jak radzić sobie ze stresem i presją. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas takich szkoleń są nieocenione w negocjacjach płacowych, ponieważ pomagają lepiej przygotować się do rozmów, precyzyjnie określić swoje oczekiwania i argumenty oraz efektywnie dążyć do korzystnego porozumienia.
Przeczytaj na naszym blogu również:
Maciej Firlit
O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.
Więcej informacji: Maciej Firlit