Technika win-win w negocjacjach biznesowych. Jakie są jej zalety?

Jakie są zalety techniki win-win w negocjacjach biznesowych

Negocjacje są integralną częścią życia biznesowego i często decydują o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Zarówno pracownicy, jak i klienci dążą do uzyskania jak najlepszych warunków w zawieranych transakcjach, często kosztem drugiej strony. Taki sposób negocjacji może prowadzić do konfliktów, napięć oraz negatywnych emocji. Właśnie w tym kontekście coraz większą popularnością cieszy się technika negocjacyjna win-win. Opiera się ona na dążeniu do osiągnięcia porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich uczestników negocjacji, czyli podejścia opartego na zasadzie "wygrana dla obu stron". W tym artykule omówimy zalety negocjacji handlowych win-win i przedstawimy, w jaki sposób jej zastosowanie może wpłynąć na korzyści biznesowe.

 

Spis treści:

Czym są negocjacje win-win? Na czym polega ta technika?

Dlaczego warto korzystać z tej techniki? Zalety stosowania negocjacji win-win

Kiedy stosuje się negocjacje, z których obie strony czerpią korzyści?

O czym warto pamiętać, prowadząc negocjacje win-win?

Jak nauczyć się negocjacji win-win?

Czym są negocjacje win-win? Na czym polega ta technika?

W świecie biznesu często możemy się spotkać z koniecznością przeprowadzenia negocjacji, czy rozwiązania rozmaitych konfliktów. Ich zakończenie świadczy zwykle o tym, że jedna osoba została zwycięzcą, a druga przegranym (win-lose). Metoda win-win oznacza, że każdy uczestnik negocjacji ma poczuć się jak wygrany. W tym podejściu obie strony starają się osiągnąć korzystny wynik dla siebie i dla drugiej strony. 

W prowadzeniu negocjacji kooperacyjnych kluczowe jest skupienie się na interesach obu stron, poszukanie rozwiązania na drodze konsensusu. Negocjatorzy starają się zrozumieć potrzeby i cele swojego partnera i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, jednocześnie dążąc do osiągnięcia swoich. Zasada win-win wymaga otwartej komunikacji, wspólnego rozwiązywania konfliktów, bez stosowania gróźb czy manipulacji. Taka postawa u negocjatorów pozwala na zbudowanie trwałych i pozytywnych relacji między stronami. 

Dlaczego warto korzystać z tej techniki? Zalety stosowania negocjacji win-win

Oto kilka powodów, dla których warto korzystać z metody win-win w negocjacjach biznesowych:

 • Strategia win-win opierają się na szukaniu rozwiązań korzystnych dla obu stron, co pomaga w budowaniu pozytywnych relacji między negocjatorami. Kiedy obie strony są zadowolone z kompromisu, zwiększa to szansę na późniejszą współpracę i nie pozostawia nikogo w poczuciu przegranej.
 • Negocjacje kooperacyjne są bardziej efektywne, ponieważ obie strony są zmotywowane do znalezienia korzystnego rozwiązania.
 • Kiedy obie strony czują, że ich potrzeby są brane pod uwagę, jest bardziej prawdopodobne, że negocjacje pozwolą rozwiązać konflikt.
 • Poprzez wypracowanie obopólnych korzyści w negocjacjach win-win oraz zrozumienia stron, dochodzi do nawiązania partnerstwa i lojalności ze strony klienta firmy.
 • Negocjatorzy muszą być kreatywni i iść na ustępstwa, aby znaleźć w pełni skuteczne rozwiązanie, które zadowoli obie strony.

Kiedy stosuje się negocjacje, z których obie strony czerpią korzyści?

Negocjacje win-win są szczególnie skuteczne w sytuacjach, gdy:

 • Strony są zdeterminowane, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich uczestników negocjacji,
 • Istnieje wspólny cel lub interes dla obu stron, który może zostać osiągnięty tylko w wyniku porozumienia między nimi,
 • Strony są gotowe do wymiany informacji i konstruktywnego dialogu, co umożliwia osiągnięcie porozumienia, które spełnia potrzeby negocjatorów.

Negocjacje win-win mogą być pomocne w różnych sytuacjach biznesowych, takich jak negocjacje handlowe, negocjacje płacowe, negocjacje dotyczące projektów lub współpracy między firmami oraz do rozwiązywania konfliktów w pracy.

O czym warto pamiętać, prowadząc negocjacje win-win?

Prowadzenie negocjacji win-win wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i podejścia. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto pamiętać:

 1. Skup się na celach obu stron, gdyż wybór jednego rozwiązania nie jest możliwy. Przeprowadź analizę interesów i potrzeb, jakie prezentuje druga strona. Zapewnij o gotowości rozwiązywania problemów wspólnie.
 2. Przygotuj się do negocjacji. Przeprowadź dokładną analizę sytuacji i poszukaj rozwiązań, które będą korzystne dla obydwu stron. Przygotuj także różne scenariusze, będą pomocne w przypadku niepowodzenia pierwszych prób porozumienia.
 3. Stwórz atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania. Zaproponuj rozwiązanie korzystne dla Ciebie i rozmówcy i podkreślaj znaczenie współpracy.
 4. Słuchaj uważnie drugiej osoby i próbuj zrozumieć jej punkt widzenia. Bez wywierania wpływu. Zadawaj pytania otwarte, aby ujawnić potrzeby i interesy drugiej strony konfliktu.
 5. Unikaj szukania rozwiązań, które zaspokoją tylko Twoje interesy, ponieważ to może spowodować brak korzystnego porozumienia.
 6. Bądź elastyczny i otwarty na zmiany. Nie bój się proponować nowych rozwiązań, jeśli zauważysz, że istnieje lepsza możliwość załatwienia sprawy.

Prowadzenie negocjacji win-win wymaga poświęcenia czasu i wysiłku, ale może przynieść wiele korzyści obu stronom i umożliwić dalszą współpracę w przyszłości.

 

Chcesz poprawić swoje umiejętności przełamywania barier podczas negocjacji biznesowych?

Zapisz się na szkolenia otwarte z komunikacji i negocjacji

 

Jak nauczyć się negocjacji win-win?

Chcąc nauczyć się negocjacji win-win możemy zdecydować się na zdobywanie doświadczenia w praktyce lub wziąć udział w szkoleniach otwartych oraz szkoleniach zamkniętych organizowanych przez AVENHANSEN. Dobrym wyborem będzie kurs negocjacje zakupowe w praktyce. Umożliwi uczestnikom poznanie wielu różnych stylów negocjacyjnych, taktyki i strategie. Z kolei trening efektywnej komunikacji w biznesie może pomóc lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania kontrahentów czy pracowników. Szkolenie jak kreować dobre relacje - tak aby Klient nie stawał się trudnym, pozwala zyskać pewność siebie, odświeżyć wiedzę z radzenia sobie z wymagającymi rozmowami. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Technika win-win w negocjacjach biznesowych. Jakie są jej zalety?
Oceny: 2 z 5 z 5 głosów