Warunki sukcesu - systematyczność

Wiele czynników i cech charakteru wpływa na to, że jednym przypada w udziale sukces, podczas gdy inni muszą zadowolić się czymś pośrednim pomiędzy sukcesem a porażką. Zapewne często w życiu musieliśmy iść na kompromis, godzić się z pewnymi rzeczami które nie do końca nas zadowalają. Wiele poradników, które miałem okazję czytać, prawie jednogłośnie twierdzą, że każdy może być człowiekiem sukcesu. Jestem zdania, że jest to prawda. Pod warunkiem oczywiście, że spełnione są odpowiednie warunki.


Jednym z kluczowych warunków do spełnienia na drodze do uzyskania sukcesu w danej dziedzinie jest systematyczność. Postepowanie w sposób konsekwentny, zaplanowany, wytrwale trzymając się raz obranego kursu to domena ludzi silnych. Znacznie większe jest prawdopodobieństwo, że taka osoba odniesie sukces aniżeli osoba, która nie potrafi skutecznie i długoterminowo działać na swoją korzyść. Systematyczność to potężne narzędzie, które krok po kroku może doprowadzić człowieka do spełnienia swoich marzeń, realizacji nawet największych planów. Warto posłużyć się metaforą aby zobrazować, co widzę pod pojęciem działania o charakterze systematyczności. Posłuży mi słynne przysłowie, mianowicie - jak zjeść arbuza? Gdyby nawet ktoś próbował zjeść go w całości, nieprzyjemnie by się rozczarował. Oczywistą oczywistością jest podzielenie go na kawałki i arbuz może zostać z łatwością zjedzony. Proste, prawda? To czemu w życiu codziennym, w pracy czy na uczelni, mamy tak ogromne problemy z podobnym postępowaniem? Czemu nie potrafimy tej prostej metody przenieść na nasze dążenie do szczęścia? Przecież tak jak z jedzeniem arbuza, podobnie jest z osiąganiem celów. Wiele z naszych marzeń jest zbyt wielkie i odległe abyśmy mogli je osiągnąć natychmiast. Jednak jeśli ustali się datę osiągnięcia takiego marzenia, dokładnie się określi cel i podzieli drogę do jego osiągnięcia na mniejsze kawałki, krok po kroczku, stanie się ono z łatwością osiągalne.


Dzielenie zadań wymagających na realizację dużej ilości czasu nosi nazwę chunking. Oznacza to umiejętność realizowania swoich planów krok po kroku, w sposób zaplanowany i konsekwentny. Do tego, aby móc tak postępować, niezbędna jest systematyczność w działaniu. Dzieje się tak, ponieważ istotne jest, aby każdego dnia postawić chociaż jeden, mały kroczek w kierunku osiągnięcia celu. Systematyczność i samodyscyplina są tutaj kluczowe. Pojęcie systematyczności łączy się w pewien sposób z nawykiem. Nawyk to kolejna potężna broń pomagająca nam w uzyskiwanie kolejnych celów i osiągania sukcesu. Dzięki niemu możemy wykonywać coraz więcej działań, sprawiających nam niegdyś trudności w sposób automatyczny, wręcz niezauważalny. Problem kryje się tylko w jednym miejscu – aby nabrać pozytywnego nawyku, należy wpierw przełamać się i zacząć systematycznie nad sobą pracować. Nawyk zatem stanowi pewną nagrodę, jaką dostajemy na drodze konsekwentnego działania. Nagroda bez wątpienia warta włożonego wysiłku. Czemu zatem wspominam o nawyku, skoro jest wtórny w kontekście systematyczności? Piszę o nim, ponieważ warto nauczyć się tworzyć nawyki z czynności, które prowadzą nas do osiągnięcia celu/sukcesu. Automatyczność dnia codziennego prowadząca nas do sukcesu, to jak autopilot nastawiony na uzyskiwanie pozytywnych wyników. Aby stworzyć nawyk, należy powtarzać jakąś czynność w ten sam sposób, o tej samej porze przez klika tygodni. Wtedy staje się ona częścią naszego życia i wykonujemy ją systematycznie.


Postępowanie w sposób systematyczny jest kluczowe w opanowywaniu nowych umiejętności. Wie o tym każdy sportowiec. Wie o tym też każdy student. Każdy przyzna rację, że ucząc się nowego języka obcego, szybkiego czytania, pisania bezwzrokowego na klawiaturze czy jazdy samochodem, lepiej wykonywać ćwiczenia codziennie a krócej, niż raz na jakiś czas a dłużej. Zatem poświęć 1 godzinę dziennie, zamiast 7 godzin raz na tydzień. Kolejną wspaniałą sprawą związaną z systematycznym działaniem jest poczucie zadowolenia i spełnienia za każdym razem, gdy wykonamy kolejny krok w stronę uzyskania celu. Systematyczne działanie daje drobne, ale częste sukcesy. To działa jak paliwo, napędzające nas na drodze do sukcesu. Widząc efekty swoich działań, wzmacniamy motywację do działania. Przykładowo, jeśli ktoś chce napisać książkę, każdy kolejny rozdział (czyli krok, w kierunku osiągnięcia celu) daje mnóstwo radości i wzmacnia motywację do dalszej pracy. Warto z tego korzystać. Ponadto, warto dawać sobie samemu nagrody za każdy osiągnięty sukces, nawet jeśli jest niewielki. Systematyczność jest niezwykle ważna w realizacji planów. Wcześniej ustalony plan działania, ukazujący konkretne daty realizacji mniejszych zadań, daje poczucie bezpieczeństwa, lecz musi być cały czas realizowany. Plan działania to jak opracowana droga do osiągnięcia celu. Aby był sens sporządzania planu, musi być konsekwentnie i systematycznie realizowany. Wyznaczając kolejne, drobne kroki i terminy ich realizacji, należy zawsze pilnować ich dopełnienia. Gdy raz człowiek odpuści sobie wykonanie któregoś z punktów, dramatycznie wzrasta szansa, że tak będzie kolejny raz. I kolejny. Tak samo, aż do momentu, gdy nie będzie już większych szans na wykonanie swojego zadania, czyli spełnienia marzenia. Jest to efekt kuli śnieżnej, narastającej z każdym kolejnym metrem.


Tak jak wspominałem na początku, samodyscyplina i systematyczność to cechy każdego, odnoszącego sukcesy człowieka. Można się ich nauczyć, a nawet należy. Jeżeli sami przed sobą jesteśmy w stanie przyznać, że te cechy nie odnoszą się do naszej osoby, najwyższy czas zmienić coś, co powoduje, że nie potrafimy osiągnąć wcześniej zamierzonego celu. Samodyscyplina to kluczowa umiejętność, która pilnuje systematyczności i realizacji sporządzonych planów.

 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 
Warunki sukcesu - systematyczność
Oceny: 3 z 5 z 21 głosów