Perfekcjonizm - pomaga czy przeszkadza w pracy?

czy perfekcjonizm to dobra cecha w pracy?

W biznesie dążenie do perfekcji często uważane jest za coś godnego podziwu. Ta cecha charakteru stała się synonimem osiągania ponadprzeciętnych wyników i częściej uznawana jest za zaletę niż wadę podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jednak granica między perfekcjonizmem a pracoholizmem jest bardzo cienka. Jej przekroczenie może przynieść więcej szkód niż pożytku dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nierealistyczne ambicje wpływają negatywnie zarówno na życie zawodowe, jak i rodzinne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy perfekcjonista to zawsze idealny pracownik? Podpowiemy także, jak dążenie do idealizmu wpływa na życie zawodowe - kiedy pomaga, a kiedy przeszkadza? Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści:

Kim jest perfekcjonista?

Jak objawia się perfekcjonizm w pracy zawodowej?

Przyczyny nadmiernego perfekcjonizmu zawodowego?

Negatywne skutki dążenia do idealnego wykonywania zadań

Jak walczyć z perfekcjonizmem i uniknąć wypalenia zawodowego?

Kim jest perfekcjonista?

Perfekcjonizm to cecha ludzi, którzy dążą do realizacji zadań zawsze na jak najwyższym poziomie. Przejawia się brakiem akceptacji błędów u siebie oraz innych i pracą po godzinach, w celu osiągnięcia idealnych rezultatów. Wysokie aspiracje oraz dbałość o dokładność sprawiają, że perfekcjonista krytycznym okiem patrzy na wszelkie niedociągnięcia, co skutkuje brakiem czasu wolnego i pracą ponad możliwości psychiczne oraz fizyczne. Wyróżnia się dwa rodzaje perfekcjonizmu:

  • zdrowy - wpływający mobilizująco na nasze działania,
  • niezdrowy, wyniszczający - powodujący, że mimo osiąganych sukcesów jesteśmy niezadowoleni z siebie.

Jak objawia się perfekcjonizm w pracy zawodowej?

Jesteś perfekcjonistą w pracy? Nie jesteś w stanie zostawić niedokończonego zadania lub poświęcasz dodatkowe godziny, aby upewnić się, że wszystkie obowiązki wykonane są na najwyższym poziomie? Większość z nas w niektórych sytuacjach przejawia zachowania mające na celu osiągnięcie niemal idealnych wyników. Jednak chorobliwy perfekcjonizm może doprowadzić do wypalenia zawodowego i utraty kontroli nad własnym życiem.

Najbardziej widoczne objawy perfekcjonizmu w środowisku zawodowym:

  • dostrzeganie błędów i niedoskonałości tam, gdzie inni ich nie zauważają,
  • wygórowane wymagania wobec siebie i innych,
  • poczuciem własnej wartości jest osiągnięcie najlepszego wyniku,
  • nieustanne porównywanie siebie do innych,
  • emocjonalna reakcja na krytykę,
  • obawa i lęk przed popełnieniem błędu,
  • uczucie frustracji, które wywołują błahe sprawy, takie jak awaria komputera, przedłużające się spotkanie czy błąd w obliczeniach.

Przyczyny nadmiernego perfekcjonizmu zawodowego?

Dążenie do perfekcji zaczyna się w dzieciństwie. Można nawet powiedzieć, że jest dziedziczone, gdyż osobami o takich skłonnościach są zwykle ludzie posiadający ambitnych rodziców. Nieustannie krytykują oni swoje dzieci i dążą do osiągnięcia przez nie doskonałości we wszystkich obszarach życia.

Skutkuje to niską samooceną, a szczęście utożsamiane jest z wykonywaniem obowiązków na najwyższym poziomie. Perfekcjonista obawia się oceny swojej pracy, gdyż jest wyczulony na krytykę. Nieustannie wydaje mu się, że mógł zrobić coś lepiej.

Negatywne skutki dążenia do idealnego wykonywania zadań

Nieustanne dążenie do perfekcyjnego wykonywania zadań, prowadzi do frustracji oraz negatywnie wpływa na pracę współpracowników. Ale to nie jedyne konsekwencje:

  • Nadmierny perfekcjonizm prowadzi do pracoholizmu.
  • Perfekcjonista nieustannie dąży do ideału i nigdy nie będzie zadowolony z tego, co udało mu się osiągnąć.
  • Perfekcjonizm wbrew pozorom nie wpływa na lepsze wyniki w pracy. Sprawia, że łatwiej poczuć wypalenie zawodowe, a dłuższe czasy wykonywania zadań mogą prowadzić nawet do zwolnienia.
  • Powoduje problem z podejmowaniem decyzji. Pracodawcy poszukują ludzi, którzy potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy i wyciągać wnioski. Jeśli zawsze dążymy do perfekcji, może być trudno to zrobić. Im dłużej zwlekamy z dokonaniem wyboru, tym stajemy się mniej produktywni.
  • Perfekcjoniści często doświadczają wyższego poziomu stresu, głównie dlatego, że wywierają na siebie presję, aby osiągać tylko najlepsze wyniki.
  • Zbyt szybko się poddają - jeśli nie są pewni idealnego wyniku swojej pracy uważają, że nie ma sensu nawet próbować. Nastawienie to sprawia, że od razu rezygnują, gdy napotkają na swojej drodze przeszkody i wyzwania.
  • Powoduje lęk i depresję - stres i niepokój narastają, gdy nie spełniamy sztywnych standardów, które sobie wyznaczyliśmy. Nierealistyczne aspiracje mogą skutecznie odebrać radość z życia.
  • Napięte relacje z rodziną i współpracownikami - perfekcjoniści często stawiają wysokie wymagania także innym. Oceniają drugą osobę tak samo, jak siebie

Chcesz poprawić organizację swojej pracy i realizować zadania na czas?

Zapoznaj się z ofertą szkoleń otwartych poprawiających umiejętności osobiste

 

Jak walczyć z perfekcjonizmem i uniknąć wypalenia zawodowego?

Sumienność w wykonywaniu obowiązków zawodowych z pewnością wpływa na rozwój kariery. Warto jednak utrzymać balans między pracą a życiem prywatnym. Osoby, które mają z tym problem i często potrafią zbyt zaangażować się w projekt, mogą skorzystać ze szkolenia work-life balance, które rozwinie umiejętności asertywnego stawiania granic. Wszyscy, którzy chcą przestać wymagać od siebie osiągania wyłącznie wysokich standardów działania i tym samym uniknąć negatywnego wpływu stresu, powinni rozważyć udział w szkoleniach otwartych i szkoleniach zamkniętych organizowane przez AVENHANSEN. Zwłaszcza osoby zajmujące kierownicze stanowiska często nie zauważają u siebie symptomów swojego zachowania, warto, aby popracowały nad zdrowym podejściem do perfekcjonizmu poprzez szkolenie perfekcjonizm w pracy lidera

Przeczytaj na naszym blogu również:

 

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Perfekcjonizm - pomaga czy przeszkadza w pracy?
Oceny: 5 z 5 z 2 głosów