Ambicja - pomaga czy przeszkadza w pracy?

kiedy ambicja przeszkadza w pracyCzęsto słyszymy, że aby osiągnąć sukces zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, trzeba mieć ambicję. W końcu dążenie do wyznaczonego celu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia konkretnych rezultatów. Większości z nas nie brakuje wysokich aspiracji - wszyscy chcemy podwyżki, wyróżnień w pracy i osiągnięć w życiu prywatnym. Główny problem w przypadku ambicji polega na tym, że może ona, albo bardzo nam pomóc w życiu zawodowym, albo bardzo w nim przeszkadzać. Osoby, które odnoszą sukcesy w życiu i karierze zawodowej, nauczyły się wykorzystywać ją w odpowiedni sposób. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy stawianie sobie coraz trudniejszych celów może nie wpływać na nas korzystnie.

Spis treści:

Czym jest ambicja?

W jaki sposób ambicja wpływa na osiąganie celów?

Kiedy ambicja może przeszkadzać w pracy?

Do czego prowadzi chora ambicja?

Ambicja - przyjaciel czy wróg?

Jak poprawić swoje umiejętności osobiste?

Czym jest ambicja?

Ambicja jest silnym dążeniem do odniesienia sukcesu lub osiągnięcia doskonałości. 

Związana jest z naszymi uczuciami, emocjami, pragnieniami i oparta na stawianiu sobie cały czas nowych celów. Wiele osób myli ją z chciwością, a to dwie zupełnie różne cechy. Chciwość jest chęcią posiadania więcej, niż jest to konieczne, natomiast ambicja polega na stawianiu czoła wyzwaniom, czego efektem jest nasz osobisty rozwój. 

 

Chcesz zwiększyć swoje szanse na awans?

Zobacz ofertę szkoleń z umiejętności osobistych

 

W jaki sposób ambicja wpływa na osiąganie celów?

Możemy znaleźć wiele pozytywnych aspektów ambicji, ponieważ ludzie, którzy mają silne pragnienie osiągnięcia swoich celów, koncentrują się na pracy i doskonaleniu, a tym samym wyróżniają się na tle innych. Osoby, którym brakuje determinacji, przez całe życie tkwią na przeciętnym poziomie

Ambicja wznosi nas ponad słabości

Ludzie, którzy są naprawdę zdeterminowani, by osiągnąć swoje cele, szybko się nie zniechęcają, ani nie są rozczarowani niepowodzeniami. To, co dla innych może wydawać się nieudaną próbą, dla nich jest okazją do nauki. Innymi słowy, ambicja eliminuje strach przed porażką i zachęca do działania. To bardzo ceniona cecha wśród pracowników, ponieważ pozwala im motywować się do skutecznej i kreatywnej pracy. 

Ambicja otwiera drzwi do realizowania pasji

Kiedy mamy jasną wizję celu do zrealizowania, automatycznie czujemy się bardziej przygotowani do pogoni za swoimi marzeniami. Ambicja napędza nas do bycia lepszą wersją siebie. W biznesie taka osoba chętnie współpracuje z innymi członkami zespołu, ponieważ wie, że wspólny sukces pozwoli jej na realizację swojego planu. 

Ambicja sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie

Ambicja jest jednym z podstawowych warunków rozwoju osobistego i poczucia własnej wartości. Kiedy silnie wizualizujemy swoją przyszłość - taką, w której z powodzeniem osiągamy to, do czego dążymy - wpływa to na naszą samoocenę. Dlatego właśnie ambitni ludzie są zawsze tak opanowani i pewni siebie.

Ambicja sprawia, że znamy własną wartość

Gdy uda nam się pokonać przeszkody, uświadamiamy sobie, że nic nie jest w stanie nas powstrzymać. Będziemy naturalnie dążyć do jak najlepszego wykorzystania naszego potencjału i umiejętności, aby uciec od przeciętności.

Kiedy ambicja może przeszkadzać w pracy?

Chociaż ambicja jest podstawową cechą każdego, kto chce odnieść sukces, w niektórych przypadkach może być szkodliwa. Nadmierne dążenie do perfekcji lub patrzenie wyłącznie na realizację wyznaczonych celów, zamiast pomagać może wręcz stopować nasze osiągnięcia. Poświęcenie się swojej pracy i dążenie do perfekcji, aby zdobyć uznanie i satysfakcję, to skazanie się na porażkę. Droga od nadmiernej ambicji do chorobliwego perfekcjonizmu jest krótka. Często takie osoby pracują do utraty sił, biorą nadgodziny i nie chcą przyjąć pomocy innych. Chorobliwa ambicja sprawia, że nawet w momencie osiągnięcia wyznaczonego celu, nie są z siebie zadowoleni. Nieustannie wydaje im się, że nie są jeszcze wystarczająco dobrzy w danej dziedzinie życia zawodowego lub społecznego. To niekończąca się bitwa, która niestety nie prowadzi do niczego dobrego. 

Do czego prowadzi chora ambicja w pracy? 

Osoba cechująca się chorobliwym perfekcjonizmem nie potrafi współpracować z innymi ani działać dla dobra realizacji wspólnego projektu. Koncentruje się wyłącznie na własnych inspiracjach, nie zwraca nawet uwagi, że przez swoje działanie może szkodzić innym. W dążeniu do celów nie zatrzymuje się przed niczym i nie ogląda na nikogo. Nie jest też w stanie przyjąć pomocy, nawet gdy nie potrafi zrealizować konkretnych zadań. Chorobliwa ambicja sprawia, że nie doceniamy tego, co mamy i zawsze chcemy więcej. Takie działanie często prowadzi do depresji i problemów zdrowotnych.

Ambicja - przyjaciel czy wróg?

Ambicja może być naszym przyjacielem w budowaniu kariery zawodowej, ale tylko wtedy gdy jest zrównoważona. Motywuje nas do kreatywnego działania, pozwala na zaplanowanie i wyznaczenie realistycznych celów, pomaga zachować spokój i w rezultacie podejmować lepsze decyzje. Jeśli mamy ugruntowane poczucie własnej wartości, a ambicja nie wpływa na to, jak postrzegamy siebie, to nasza samoocena nie będzie zależeć od odniesionego sukcesu w pracy lub jego braku. Problemem jest zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska ambicja. Jeśli wkładamy zbyt mało wysiłku w rozwój osobisty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie odniesiemy sukcesu. Może to nawet spowodować, że będziemy krytykować siebie i tych, którzy cieszą się ze swoich dokonań. Pamiętajmy, że im mniej siebie lubimy, tym bardziej dogadujemy innym. 

Jak poprawić swoje umiejętności osobiste? 

Najpopularniejszym i przynoszącym najlepsze rezultaty sposobem na podnoszenie swoich kompetencji, jest uczestniczenie w biznesowych szkoleniach otwartych lub szkoleniach zamkniętych. Wygodną formą dla osób zapracowanych są szkolenia online. Rozwój obszarów, takich jak sprzedażkomunikacja i negocjacjemarketingzarządzanie czy umiejętności osobiste pomoże lepiej kontrolować nasze działania w sferze zawodowej. Polecamy szkolenie z automotywacji, które pozwoli na skuteczne wyznaczenie sobie celów i ich realizację. Dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę przygotowaliśmy praktyczny kurs autoprezentacji, dzięki któremu zrobią dobre pierwsze wrażenie na rekruterach. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Ambicja - pomaga czy przeszkadza w pracy?
Oceny: 2 z 5 z 1 głosów