Strach przed wystąpieniami publicznymi. Jak się go pozbyć i zmniejszyć stres?

IndoorPubliczność usypiająca podczas naszego przemówienia to koszmar, który śni się każdemu, kto po raz pierwszy ma wystąpić przed dużą liczbą ludzi. Uczucie niepewności wynikające z braku wiedzy jak się zachować w momencie, gdy dostrzeżemy opadające głowy zasypiających osób, skutecznie demotywuje do wygłaszania wystąpień publicznych. Pocieszający jest fakt, że te i inne destrukcyjne myśli zapewne pojawiały się w głowach największych mówców (i to nie tylko przed ich pierwszym wystąpieniem).

Jak zatem pokonać lęk przed wypowiadaniem się oraz pozbyć się tremy przed wystąpieniami publicznymi? Dzięki zastosowaniu kilku prostych metod można zabezpieczyć się przed przemawianiem w sposób nudny i nieciekawy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż przygotowanie się do wystąpienia jest niezwykle istotne - nawet doświadczeni mówcy rzadko kiedy decydują się na spontaniczność i improwizację.

Strach i stres przed wystąpieniami publicznymi - z czego wynika?
Jak zmniejszyć poziom lęku i stres przed wystąpieniem publicznym - kilka porad
Pozbądź się stresu przed wystąpieniami publicznymi... wygłaszając je!

Strach i stres przed wystąpieniami publicznymi - z czego wynika?

Istnieje kilka przyczyn odczuwania lęku przed wystąpieniami publicznymi. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:

  • obawę przed oceną, ośmieszeniem lub odrzuceniem;

  • kompleksy dotyczące wyglądu, poziomu inteligencji i innych kwestii;

  • świadomość niedostatków merytorycznych, brak odpowiedniego przygotowania;

  • lęk przed nowymi, nieznanymi sytuacjami;

  • nieświadomość własnych reakcji, obawa przed nieprzyjemnymi objawami somatycznymi;

  • fobia społeczna i inne zaburzenia;

  • tzw. “lęk przed lękiem” - obawa nie przed samym wystąpieniem, a faktem, że prezentacja postawi nas w niewygodnej, niekomfortowej dla nas sytuacji.

Jak zmniejszyć poziom lęku i stres przed wystąpieniem publicznym - kilka porad

1. Zmieniaj ton głosu i tempo mówienia

Jak mówić, aby ludzie nas słuchali? Jeden ze sposobów to użycie tonu swojego głosu jako narzędzia do pobudzania uwagi widzów. Nie ma bowiem nic bardziej hipnotycznego niż odpowiednie tempo mówienia i rytm, jaki nadaje ono wypowiedzi. Człowiek, który zajmuje się w swojej pracy wystąpieniami przed większą widownią, musi ćwiczyć umiejętność modulowania głosu czy zmieniania tempa wypowiedzi. W przeciwnym wypadku ryzykuje uśpieniem słuchaczy - nawet przy stosunkowo ciekawej treści prezentacji. Monotonny sposób mówienia zmniejsza poziom koncentracji u ludzi siedzących na widowni i po prostu - nudzi.

Dobrym sposobem na trening tempa mówienia jest ćwiczenie ze stoperem i kontrola czasu poświęcanego na poszczególne fragmenty prezentacji. Warto na początku ćwiczenia ustalić sobie pewne tempo mówienia. Przez około jedną minutę powinniśmy daną partię tekstu mówić w jednorodnym tempie. Po upływie tego czasu trzeba znacznie zmienić szybkość mówienia. Tempo należy w wyraźny sposób modyfikować co minutę. Raz mówmy wolniej, a potem przyspieszajmy. Gdy opanujemy taki sposób wypowiedzi, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli zmieniania tempa mówienia co trzydzieści sekund. Potem znowu zmieńmy czas, jaki poświęcamy wygłoszenie fragmentu tekstu. Z czasem nadejdzie moment, w którym poczujemy, iż możemy spokojnie sami decydować o tym, jakie partie tekstu mówimy szybszym, a jakie wolniejszym tempem. Wtedy będziemy intuicyjnie kontrolować nasz sposób mówienia, co przełoży się na bardziej naturalnie wygłaszane przemówienia.

2. Wypowiadaj się naturalnie

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, to naturalne zachowanie podczas mówienia. Przemawianie do ludzi przypomina zwykłą rozmowę, z tą różnicą, że w konwersacji uczestniczy więcej osób. Aby zmniejszyć stres przed wystąpieniem, należy sobie wziąć do serca zasadę, że “normalnie znaczy dobrze”. Główne założenia wygłaszania prezentacji są dokładnie takie same jak te obowiązujące podczas codziennych spotkań. To bardzo istotna wiadomość, która może pomóc ludziom stresującym się wystąpieniami publicznymi. Jeżeli bowiem potrafi się rozmawiać na co dzień z innymi ludźmi i czerpać z tego satysfakcję, to umie się również przemawiać do publiczności.

3. Zrezygnuj z udziwnień

Nie warto starać silić się na inny niż zazwyczaj ton głosu czy przemawiać niczym w filmach, w których patos wylewa się z ekranu. Im naturalniej będziemy traktować swoją rolę osoby przemawiającej, tym szybciej zaakceptują nas słuchacze. Przekonają się zarówno do nas, jak i do tego, co staramy się im przekazać. Zastanówmy się, jak prowadzimy zwykłą, codzienną rozmowę ze znajomymi, przyjaciółmi czy kimś z rodziny. Pamiętajmy, że to, jak się wtedy zachowujemy i jak reagują nasi rozmówcy, może być później przez nas wykorzystane podczas wystąpień.

4. Znajdź balans między planem wystąpienia a spontanicznymi reakcjami

Nie wszystkie zachowania i reakcje można wyćwiczyć wcześniej w domowym zaciszu. Podczas wystąpień publicznych zdarzają się bowiem sytuacje, które wymagają od nas natychmiastowej odpowiedzi, błyskotliwości umysłu i trzeźwego osądu. Wygłaszając prezentację, otwórzmy się na spontaniczność - sztywne trzymanie się scenariusza nie pomoże nam w przełamaniu lęku przed wystąpieniami publicznymi.

5. Nie przejmuj się pomyłkami

Osoby zajmujące się wystąpieniami publicznymi mają jeszcze jedną ważną umiejętność. Potrafią przekuwać swoje drobne porażki w mini-sukcesy. W jaki sposób? Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że można podczas przemówienia pomylić się w przedstawianiu jakichś faktów - zamienić słowo, zapomnieć o oczywistej kwestii. Nie wolno jednak dopuścić, aby tego rodzaju błędy nas zdeprymowały! Wręcz przeciwnie, w tym samym momencie, gdy dostrzeżemy pomyłkę we własnym przemówieniu, niezwłocznie wykorzystajmy ją do sformułowania jakiejś błyskotliwej, zabawnej metafory lub po prostu obróćmy w żart. Kwestia, czy nasze pomyłki będą postrzegane jako błędy, czy też zostaną szybko zapomniane, zależy tylko i wyłącznie do nas. Mówca ma prawo popełnić nawet duży błąd podczas przemówienia. Ale to od występującego zależy, jak widownia będzie odbierać pomyłkę w kontekście całego wystąpienia.

Pozbądź się stresu przed wystąpieniami publicznymi... wygłaszając je!

Trening czyni mistrza - to zasada obowiązująca we wszystkich dziedzinach życia, także w obszarze wystąpień publicznych. Regularne przygotowywanie i wygłaszanie prezentacji oraz wystąpień sprawia, że kolejne przemówienia przestają być dla nas wyzwaniem, a stają się standardową czynnością. Ważna jest także świadomość swoich mocnych i słabych stron, a także wiedza przychodząca wraz z doświadczeniem (przykładowo kiedy zauważamy, że mamy zwyczaj mówić zbyt cicho, poszukajmy informacji na temat prawidłowej emisji głosu i przetestujmy znalezione ćwiczenia oraz porady).

Kilka przedstawionych w artykule porad nie wyczerpuje tematu metod radzenia sobie ze stresem i przełamywania barier podczas publicznych przemówień. Istnieje bowiem szereg technik, które można stosować przed samym wystąpieniem, jak i tych, które możemy wykorzystać w trakcie prezentacji, gdy dopadnie nas atak paniki. Kiedy stres zapanuje nad nami na etapie tworzenia planu wypowiedzi, możemy także uspokoić się, mówiąc w duchu, że wiele rzeczy zdążymy jeszcze przygotować i przećwiczyć, a reszta umiejętności przyjdzie z czasem, podczas rzeczywistych, kilkakrotnie powtarzanych zmagań z publicznością.

 


 

Powrót do strony z artykułami

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Strach przed wystąpieniami publicznymi. Jak się go pozbyć i zmniejszyć stres?
Oceny: 3 z 5 z 1483 głosów