Przedstawione podczas tego szkolenia, techniki i narzędzia będą miały zastosowanie w zarządzaniu na każdym etapie cyklu życia projektu, w ramach ustalonych uwarunkowań organizacyjnych i finansowych oraz przy optymalnym wykorzystaniu zespołu projektowego. Podstawowym narzędziem służącym osiąganiu tych celów będzie prezentowana na szkoleniu metodyka – standard zarządzania projektami PMI – PMBOK Guide stworzona na bazie dobrych praktyk po analizie wielu projektów, zarówno tych, które zakończyły się sukcesem jak i tych, które zakończyły się porażką. Metodyka ta, prezentuje brytyjskie podejście do Zarządzania Projektami. Uczestnikom szkolenia zostanie ona przedstawiona z uwzględnieniem polskiej specyfiki oraz wymogów określonych regulacjami Unii Europejskiej.
Uczestnicy szkolenie uzyskają odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
- Czym jest projekt, na czym polegają jego cechy charakterystyczne i co z tego wynika dla praktyki realizacyjnej?
- Co jest najistotniejsze w zarządzaniu projektem?
- Czym jest i na czym polega standard PMI?
- Jak wykorzystywać w praktyce obszary wiedzy i grupy procesów standardu, PMI?
- Jak kontrolować i organizować rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie projektu?
- Za pomocą, jakich procedur i technik przeprowadzać regularne przeglądy postępów prac w stosunku do planu i założeń biznesowych?
- Z czego wynikają kłopoty i porażki projektów?
- Jak stosować standard PMI w projektach typu soft i hard?
- Na czym polega znaczenie i w jaki sposób wykorzystywać tzw. elastyczne punkty decyzyjne?
- Z czego wynika i na czym opiera się funkcjonowanie automatycznej kontroli wszelkich odchyleń od planu?
- Jak wykorzystywać standard PMI w połączeniu z standardami wymaganymi przy realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej?
Oficjalny podręcznik PMBOK Guide Third Edition 2006, jest bardzo obszerny (417 stron A4) jest napisany w sposób zrozumiały, choć mocno sformalizowany, dlatego może sporo „namieszać” i wywołać sporą dozę frustracji. Dlatego uczestnicy szkolenia otrzymają 120 stronicowy Skrypt Szkoleniowy, opracowany z uwzględnieniem specyfiki warunków realizacji projektów w Polsce i wymogów EU, który ( mamy taką nadzieję) w sposób jasny i funkcjonalny pomoże w praktycznym wykorzystywaniu tego standardu - metodyki w realizowanych w przyszłości projektach, przez biorących udział w szkoleniu.
Zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania projektami z zastosowaniem metodyki – standardu PMI, poprzez wnikliwą analizę studiów przypadków, praktyczne ćwiczenia oraz zapoznanie z przykładami konkretnych rozwiązań, dających się bezpośrednio zastosować w pracy. Poznanie technik definiowania celów, zakresu, kosztów projektu i umiejętności ich wykorzystania w praktyce w powiązaniu z wiedza o zarządzaniu projektami. Program tego szkolenia zapewnia kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności, poprzez etap przygotowawczy, na którym definiujemy wymogi projektu, opracowanie struktury i logistyki realizacyjnej, system weryfikacji, aż po zamknięcie i rozliczenie projektu. Kolejną korzyścią z poznania i stosowania PMI w firmie, instytucji, organizacji jest z promowanie efektywności działania, z nastawieniem na uzyskane wyniki.
Efektem szkolenia będzie:
- Poznanie dobrych praktyk zarządzania projektami za pomocą PMI (porównanie standardów)
- Opanowanie i uporządkowanie wiedzy w zakresie zarządzania projektami w odniesieniu do metodyki PMI
- Zdobycie umiejętność wykorzystania podstawowych narzędzi wspierających zarządzanie projektami; Poznanie metodyki PMI w zastosowaniach praktycznych.
Uczestnik po szkoleniu powinien umieć między innymi:
- potrafić założyć nowy projekt,
- zdefiniować fazy, działania, zadania oraz kamienie milowe projektu,
- dopasowywać cele i założenia projektu do jasno sprecyzowanych potrzeb otoczenia projektu,
- opracowywać strukturę podziału pracy,
- stawiać realistyczne, wymierne cele i zapewniać pozytywne efekty,
- szacować koszty i terminy przy zastosowaniu prostych i sprawdzonych technik,
- opracowywać i wdrażać niezawodny system kontroli projektu,
- zdefiniować zależności pomiędzy zadaniami;
- ustalać harmonogram realizacji zadań,
- zdefiniować ścieżkę bazową i krytyczną projektu,
- zdefiniować zasoby projektu oraz przyporządkować dla nich zadania,
- rozliczyć projekt.
Celem praktycznym szkolenia jest prezentacja zsynchronizowanego systemu zarządzania ryzykiem uwzględniającego model organizacyjny zapewniający hierarchicznie uporządkowany i drożny przepływ informacji od Zarządu Grupy kapitałowej do realizatorów w jednostkach biznesowych w relacjach zwrotnych. Przygotowanie zaplecza kadrowego do wdrożenia standardów zarządzania ryzykiem, oceny, monitoringu i rozliczania końcowego osiągniętych efektów. Zostanie to przedstawione w ścisłym związku ze specyfiką branży, przy uwzględnieniu w sposób kompleksowy cech charakterystycznych poszczególnych obszarów działania. Dotyczy to w szczególności ich pozycji i warunków funkcjonowania na rynku usług outsourcingowych oraz specyfiki prawnej, organizacyjnej i finansowej.
Szkolenie w trybie online?
Tak, istnieje możliwość organizacji szkolenia z efektywnego zarządzania projektami w oparciu o PMI-PMBOK w systemie nauki zdalnej.
► Szkolenie internetowe jest przeprowadzane na żywo.
► Zakres merytoryczny dostosowujemy indywidualnie do Państwa potrzeb.
► Dopytaj opiekuna szkolenia o możliwe rozwiązania.