Cel szkolenia
Szkolenie koncentruje się na przyczynach, przebiegu i skutkach stresu a także analizie wpływu stresu na zdrowie i jakość życia. Zrozumienie źródeł stresu pozwala na szukanie rozwiązań wyjścia z sytuacji stresogennych a brak tej wiedzy czy świadomości może rodzić kolejne napięcia i przeciążenia, które kanalizują się zarówno w miejscu pracy, jak i naszym życiu osobistym.
Ostatnie dwa lata pokazały nam dobitnie, że kumulacja stresogennych czynników zewnętrznych takich jak pandemia koronawirusa, skutki społeczne i ekonomiczne wojny na Ukrainie oraz wysoka i nadal rosnąca inflacja, z jaką zmagamy się od kilku miesięcy pozostawiają w nas określone doświadczenia i przeżycia a także mogą odciskać określony ślad w postaci negatywnych emocji takich jak zagubienie, niepokój, lęk, obniżony nastrój czy nawet depresja a ich źródłem może być długotrwały stres wynikający z niepewności o własną przyszłość i dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.
Skutki zdrowotne przewlekłego stresu dla osoby poddawanej różnym - szczególnie długotrwałym – przeciążeniom mogą być bardzo poważne i mogą się odbijać na jej zdrowiu i funkcjonowaniu społecznym. Stres może być bowiem czynnikiem wyzwalającym rozwój wielu dolegliwości a także chorób w tym o podłożu kardiologicznym, gastroenterologicznym, alergologicznym czy dermatologicznym.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, może przyjść nagle i nieoczekiwanie ale można nim odpowiednio zarządzać aby nie wyrządzał szkód, które mogą poważnie utrudniać a nawet zagrozić naszemu życiu prywatnemu i zawodowemu.
W efekcie nasilonego stresu organizacyjnego pracownik staje się mniej efektywny, może popełniać błędy a spadek motywacji i towarzyszące mu obniżone poczucie sensu a także własnej wartości będą kolejnymi elementami spirali stresu od których już krok do uciekania się do zwolnień lekarskich lub zmuszania się do pracy w miejscu, które kojarzy się negatywnie.
Na co dzień 3 dziedziny zajmują się stresem i jego skutkami: medycyna, psychologia i socjologia organizacji. W trakcie tego szkolenia, każda z tych 3 perspektyw zostanie omówiona w praktycznej i przystępnej formie po to by zbudować lub pogłębić świadomość jak skomplikowany i wielopostaciowy może być stres i jakie konsekwencje może nieść dla ludzkiego zdrowia w postaci negatywnych stanów emocjonalnych, zaburzeń psychosomatycznych czy rozwoju niektórych chorób a także problemów w relacjach ze współpracownikami, przełożonymi i z najbliższymi.
Siła zależności między nimi może być czasami bardzo silna a brak ich odpowiedniego rozpoznania może nieść niepowetowane straty nie tylko na poziomie jednostkowym ale i większych zbiorowości.
Co zyskają uczestnicy szkolenia
Szkolenie pomoże w zbudowaniu lub pogłębieniu nie tylko wiedzy, ale i umiejętności oraz kompetencji w zakresie rozpoznawania, jak i radzenia sobie z sytuacjami, których wspólnym mianownikiem jest stres. Ma charakter interaktywny dzięki czemu jego uczestnicy będą mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i dyskusji na temat miejsca i wpływu stresu na ich życie zawodowe i rodzinne a także budowania lub pogłębiania świadomości na temat wzajemnych zależności miedzy nimi.
Ważnym elementem spotkania będą warsztaty w grupie uczestników, których celem będzie omówienie i analiza otaczających ich sytuacji czy procesów po to by lepiej zrozumieć ich szerszy kontekst, znaczenie i wspólnie wypracować strategie, które mogą odgrywać szczególną rolę w środowisku charakteryzującym się nieustającą presją, wieloma równocześnie docierającymi bodźcami a także zmianami, które przedefiniowują w sposób radykalny nasze wcześniejsze życie.
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania w porę nadchodzącego kryzysu może się okazać nie do przecenienia w wielu życiowych sytuacjach, z jakimi mamy lub możemy mieć do czynienia. To pierwszy istotny krok by nauczyć się jak można zarządzać stresem. Kolejnym powinna być interwencja czyli działanie nakierowane na eliminację lub złagodzenie stresu a jeśli to niemożliwe to na przyjęcie takiej perspektywy, która pomoże w budowanie odporności na wzmożony stres.