Kilka słów o szkoleniu:
Skuteczne zarządzanie projektami innowacyjnymi, stanowi najlepszy sprawdzian efektywności wykorzystania zasobów i osiągania zakładanych celów na konkurencyjnym obszarze biznesu, nowoczesnej administracji czy też forum społecznego działania. Projekty te, to, konfrontacja, innowacyjnego pomysłu zweryfikowanego w procesie badawczym z praktyczną oceną jego potencjału biznesowego. Powodzenie, takiego projektu uwarunkowane jest, zarówno wiedzą teoretyczną, praktyką biznesową a także intuicją menadżerską i wyczuciem skali podejmowanego ryzyka.
Jednym z warunków do sukcesu w tym zakresie jest zdobycie wiedzy o metodach zarządzania projektami i umiejętności praktycznego działania w stosowaniu własnej wypracowanej w oparciu o typowe standardy, metodyki, pozwalającej skutecznie realizować projekty.
Podczas szkolenia zostaną omówione wszystkie obszary wiedzy dotyczącej zarządzania projektami innowacyjnymi a w szczególności:
- Umiejętnym wyznaczeniu celów projektu,
- Przygotowaniem jednoznacznie określonych warunków zainicjowania projektu,
- Wybranie wariantu realizacji wraz z planem B,
- Elastycznym reagowaniem na zmiany w otoczeniu projektu (reguły tolerancji w procesie realizacji projektu, nadzór nad zmianami w planie,
- Zarządzanie zakresem (identyfikacja, rozdział, kontrola i weryfikacja).
- Uczestnicy zapoznają się z zasadami i technikami:
- Zarządzania czasem (zależności, terminowość, kolejność, spójność działań),
- Zarządzania kosztami (kontrola realizacji budżetu -podejście procesowe), zarządzanie, jakością (walidacja dostaw, przeglądy projektu),
- Zarządzania ryzykiem,
- Oraz utrzymania założonego poziomu, jakości projektu.
- Omówione zostaną i przećwiczone na bazie studiów przypadków metody i procedury:
- Zarządzania zasobami ludzkimi (pozyskiwanie zasobów, rozwój kompetencji, zarządzanie
- Relacjami) · zarządzania komunikacją i ryzykiem -podejście procesowe”
Przedstawione podczas tego szkolenia, techniki i narzędzia będą miały zastosowanie w zarządzaniu na każdym etapie cyklu życia projektu, w ramach ustalonych uwarunkowań organizacyjnych i finansowych oraz przy optymalnym wykorzystaniu zespołu projektowego..
Uczestnicy szkolenie uzyskają odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
- Czym jest projekt innowacyjny, na czym polegają jego cechy charakterystyczne na tle typowych projektów biznesowych i co z tego wynika dla praktyki realizacyjnej?
- Co jest najistotniejsze w zarządzaniu projektem, innowacyjnym?
- Czym są i na czym polegają standardy zarządzania projektami?
- W jakich warunkach standardy należy modyfikować wraz z zmieniającymi się warunkami realizacji projektu?
- Jak wykorzystywać w praktyce wiedzę dotyczącą procesów biznesowych w projekcie innowacyjnym?
- Jak kontrolować i organizować rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie projektu?,
- Za pomocą, jakich procedur i technik przeprowadzać regularne przeglądy postępów prac w stosunku do planu i założeń biznesowych?
- Z czego najczęściej, wynikają kłopoty i porażki projektów?
- Na czym polega znaczenie i w jaki sposób wykorzystywać tzw. elastyczne punkty decyzyjne?
- Z czego wynika i na czym opiera się funkcjonowanie automatycznej kontroli wszelkich odchyleń od planu?
Korzyści dla uczestników:
Zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania projektami B+R, poprzez wnikliwą analizę studiów przypadków, praktyczne ćwiczenia oraz zapoznanie z przykładami konkretnych rozwiązań, dających się bezpośrednio zastosować w pracy. Program tego szkolenia zapewnia kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności, poprzez etap przygotowawczy, na którym definiujemy wymogi projektu, opracowanie struktury i logistyki realizacyjnej, system weryfikacji, aż po zamknięcie i rozliczenie projektu. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności:
Jak korzystać z podstawowych koncepcji, umiejętności i technik zarządzania projektem?· Dopasowywać cele i założenia projektu do jasno sprecyzowanych potrzeb otoczenia projektu. Opracowywać strukturę podziału pracy; ·Stawiać realistyczne, wymierne cele i zapewniać pozytywne efekty; ·Szacować koszty i terminy przy zastosowaniu prostych i sprawdzonych technik; ·Opracowywać i wdrażać niezawodny system kontroli projektu;
Uczestnik po szkoleniu powinien:
- Potrafić założyć nowy projekt,
- Zdefiniować fazy, działania, zadania oraz kamienie milowe projektu
- Zdefiniować zależności pomiędzy zadaniami
- Ustalać harmonogram realizacji zadań
- Zdefiniować ścieżkę bazową i krytyczną projektu
- Zidentyfikować ryzyka projektu i przygotować zestaw działań zaradczych
- Zdefiniować zasoby projektu oraz przyporządkować dla nich zadania
Adresaci szkolenia:
Adresaci tego szkolenia, to osoby stanowiące wiodącą kadrę IOB, wspierające przedsiębiorców, rozpoczynających lub rozwijających działalność innowacyjną, Szkolenie jest także skierowane do osób pracujących w firmach, które, które planują realizację projektów badawczo-rozwojowych samodzielnie bądź we współpracy z zewnętrznymi podmiotami, w tym z innymi przedsiębiorstwami oraz jednostkami naukowymi. Program przeznaczony jest dla pracowników, specjalistów oraz kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla zarządzania w instytucjach publicznych i firmach komercyjnych, obecnych i przyszłych kierowników projektów, menedżerów laboratoriów, członków grup projektowych.
Szkolenie w trybie online?
Tak, istnieje możliwość organizacji szkolenia z praktycznych aspektów zarządzania projektami innowacyjnymi w systemie nauki zdalnej.
► Szkolenie internetowe jest przeprowadzane na żywo.
► Zakres merytoryczny dostosowujemy indywidualnie do Państwa potrzeb.
► Dopytaj opiekuna szkolenia o możliwe rozwiązania.