Pytanie DOSKONAŁE podczas rozmowy rekrutacyjnej

„Istnieje coś rzadziej spotykanego niż zdolności. Jest to zdolność do rozpoznawania zdolności.” (Elbert Hubbard)

Jednym z kluczowych elementów procesu selekcji kandydatów nadal jest rozmowa kwalifikacyjna. Jej kluczowym elementem zaś jest sesja pytań i odpowiedzi.
Osoby współcześnie odpowiedzialne w organizacjach za proces rekrutacji i selekcji mają do dyspozycji kilkaset pytań, które mogą zadawać podczas spotkań z kandydatami. Standardowo podczas godzinnej rozmowy rekrutacyjnej zadajemy około 20 pytań. Niektóre formularze stosowane do selekcji kandydatów zawierają ich nawet więcej.
Nie sztuką jest jednak zaskakiwanie kandydata mnóstwem coraz bardziej oryginalnych i komplikowanych pytań. Sztuka polega na tym, aby zadawać DOBRE pytania.

Aby pytanie rekrutacyjne zasługiwało na miano dobrego, powinno posiadać 3 niezbędne cechy:
 

  1. ma mieć formę pytania otwartego;
  2. ma dotyczyć 6 głównych kryteriów selekcji, jakimi są: dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy, doświadczenie zawodowe, osobowość, styl i wizerunek, obecna pozycja zawodowa, umiejętności techniczne;
  3. ma cel – a celem DOBREGO pytania rekrutacyjnego jest zbieranie informacji, tj. gromadzenie FAKTÓW! „Pytam, aby się dowiedzieć”.


Tylko autentyczna wiedza o kandydacie, jego umiejętnościach i oczekiwaniach daje pewność mądrze podjętej decyzji selekcyjnej. Dobre pytania nie dają odpowiedzi dotyczących  wyobrażeń o kandydacie, dają odpowiedzi, które świadczą o jego rzeczywistych umiejętnościach.


Z reguły nie jesteśmy dobrymi słuchaczami. Łatwiej nam mówić niż słuchać (aktywnie). W procesie selekcji ważnym jest nauczenie się właśnie słuchania aktywnego. Mimo, że mówimy tu o rozmowie to w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, której celem jest „dowiadywanie się”, świadomy swojej roli ekspert w dziedzinie rekrutacji i selekcji tylko 20% czasu mówi, a aż 80% czasu słucha aktywnie – czyli notuje i zapamiętuje potrzebne mu informacje.  Słuchając dowiadujemy się bowiem, co nasz rozmówca myśli, jakim torem biegną jego skojarzenia, jaką ma wiedzę, doświadczenia, czego się obawia, jakie ma plany i wartości. Zadawanie dobrych pytań podczas rozmowy selekcyjnej to prawie 90% sukcesu.


Kolejną ważną sprawą w procesie zadawania pytań jest nie tylko ich ilość, ale ich jakość. Ważne jest stworzenie takich pytań, które dawałyby osobie odpowiedzialnej za proces sekcji jak najwięcej konkretnych informacji o kandydacie.


Zastanówmy się nad takim wyzwaniem – jeśli mielibyśmy możliwość  zadania kandydatowi do pracy tylko 1 pytania, dzięki któremu udałoby się nam zdobyć ponad 65% wszystkich informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o jego  zatrudnieniu to jakby ono brzmiało?


Inspiracją do znalezienia odpowiedzi na to wyzwanie może być krótkie ćwiczenie. Proszę dokończyć zdanie – „W mojej karierze zawodowej i/lub życiu osobistym najbardziej znaczącym osiągnięciem jest…..”.


Czy już wiecie jak może brzmieć pytanie DOSKONAŁE….?Autor: Agnieszka Olejnik

 

Zapraszam na dwa jednodniowe szkolenia w AVENHANSEN (udzielamy 15% rabatu przy uczestnictwie w dwóch):

Nowoczesne narzędzia efektywnej rekrutacji i headhuntingu pracowników, czyli trening mistrzów rekrutacji

Nowoczesne narzędzia selekcji pracowników, czyli rekrutacja w poszukiwaniu talentów

 

 

[MOBILE]


 

Powrót do strony z artykułami

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

Pytanie DOSKONAŁE podczas rozmowy rekrutacyjnej
Oceny: 3 z 5 z 127 głosów