Czym jest eustres i jak go wykorzystać w pracy?

Jak wykorzystać pozytywny stres w pracy

Stres kojarzony jest przede wszystkim z uczuciem niepokoju, przytłoczenia i innymi negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dzisiejsze szybkie tempo życia oraz rosnące wymagania ze strony przełożonych sprawiają, że stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Przewlekły stres prowadzi do poczucia zagrożenia i wypalenia zawodowego. Zupełnie innym rodzajem jest eustres, czyli pozytywny stres, który w pracy może spowodować poprawę motywacji, kreatywność i przyczynić się do lepszych wyników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wpływa on na organizm oraz jak wykorzystać go w pracy, aby osiągnąć sukces.

 

Spis treści:

Czym jest eustres? Czy Istnieje coś takiego jak pozytywny stres istnieje?

Stres destrukcyjny i stres pozytywny - gdzie jest granica?

W jaki sposób rozpoznać pozytywne działanie stresu?

Eustres w pracy - jak wykorzystać go na swoją korzyść?

Zamień stres pojawiający się w trudnej sytuacji w pracy w swojego sojusznika, dzięki szkoleniom

Czym jest eustres? Czy istnieje coś takiego jak pozytywny stres?

Codziennie większość z nas doświadcza sytuacji, które wywołują długotrwały lub krótkotrwały stres. Musimy sprostać różnym obowiązkom w życiu zawodowym i prywatnym, a to stwarza wiele trudności. Stres to obronna reakcja organizmu na różne zdarzenia i bodźce o charakterze przyjemnym. W zasadzie nie da się go uniknąć w kontaktach społecznych i w pracy. Natomiast eustres to pozytywny stres, który wpływa mobilizująco i motywująco na daną osobę. To stan emocjonalny, w którym odczuwamy napięcie, ale jednocześnie mamy poczucie, że radzimy sobie z sytuacją. Pojęcie stresu pozytywnego (eustresu) zostało opracowane przez kanadyjskiego fizjologa Hansa Selye’go.

Stres destrukcyjny i stres pozytywny - gdzie jest granica?

Eustres podobnie jak stres negatywny może towarzyszyć nam w pracy, podczas egzaminu, ślubu czy innych wydarzeń, które budzą w nas emocje. Tylko od sposobu, w jaki wpływa on - pobudza do działania czy paraliżuje, utrudnia funkcjonowanie człowieka - zależy czy będzie określony jako dobry lub zły. Eustres występuje w sytuacjach, gdy wyzwania, którym stawiamy czoła, są postrzegane jako wykonalne i mogą prowadzić do pozytywnych rezultatów.

Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne skutki stresu trwają krótko, dlatego granica pomiędzy eustresem a dystresem (zły stres) jest dość cienka.

W jaki sposób rozpoznać pozytywne działanie stresu?

Eustres to stres konstruktywny, który nie wpływa w sposób negatywny na zdrowie człowieka. Gdy pojawia się w naszym życiu w sytuacjach kryzysowych i emocjonalnych, czujemy się zmotywowani oraz skupieni. Podwyższone tętno nie powoduje negatywnego nastawienia do zadania. Mamy poczucie kontroli nad tym, co robimy, a dobry stres dodaje nam energii do działania.

Jego charakter sprawia, że mamy przekonanie, że damy sobie radę w stresującej sytuacji. Zdenerwowanie znika w momencie wykonania pracy, a osoba czuje się pozytywnie zmęczona, gdy poziom kortyzolu (hormonu stresu) spada, a zadanie zostało wykonane na najwyższym poziomie.

Eustres w pracy - jak wykorzystać go na swoją korzyść?

Stres pojawia się w różnych sytuacjach w pracy. Mogą go wywoływać zdarzenia, które mają charakter incydentalny lub ciągły. Długotrwały ma negatywne skutki dla funkcjonowania człowieka i może prowadzić do wypalenia zawodowego, często też w takiej sytuacji pojawia się depresja.

Według psychologów krótkotrwały wpływ stresu ma dla wielu osób działanie pozytywne. Kluczowe jest nauczenie się wykorzystywania go w pracy na swoją korzyść. Warto także poznać sposoby radzenia sobie z emocjami i metody relaksu. Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w artykule: Stres w pracy - objawy, przyczyny. Najskuteczniejsze techniki relaksacyjne łagodzące stres w pracy

Oswój się ze stresem

Optymalny poziom stresu dla każdego będzie inny, ponieważ ludzie w różny sposób zachowują się w sytuacji nerwowej. Eustres objawia się pobudzeniem i podekscytowaniem odnośnie danej sytuacji lub zadania. Organizm przystosowuje się do działania stresora, dzięki temu wykonywanie czynności trudnych idzie sprawniej, a my jesteśmy w stanie pokonywać nasze bariery. Warto wykorzystać ten wyższy poziom energii.

W sytuacji, gdy odczujemy negatywny wpływ stresu, czyli suchość w ustach, strach, drżenie rąk, napięcie mięśni oznacza to, że stres działa niekorzystnie na nasze samopoczucie. W takiej sytuacji warto spróbować oswoić się z działaniem stresora, aby odnaleźć sposób radzenia sobie w nowej sytuacji.

Umiarkowany stres jest czynnikiem rozwoju

Pozytywny stres może skutecznie motywować do rozwoju, wprowadzania korzystnych zmian oraz przygotowywania się do przyszłych wyzwań. W miejscu pracy eustres sprzyja podejmowaniu inicjatywy i działaniu z wyprzedzeniem. Gdy stawiamy czoła trudnym, lecz fascynującym zadaniom, z entuzjazmem zdobywamy wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji ambitnych celów.

Wykorzystaj motywujące działanie eustresu

Pozytywny stres może wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych, co prowadzi do lepszej pamięci, wzmocnionej koncentracji i uwagi. Dzięki temu jesteśmy bardziej efektywni w rozwiązywaniu problemów. Nasz umysł szybciej przyswaja informacje, gdy doświadczamy łagodnego stresu. Podejmowanie wyzwań skutkuje zwiększeniem skupienia na zbliżających się zadaniach oraz stosowaniem aktywnego podejścia do radzenia sobie ze źródłami stresu.

Zamień stres pojawiający się w trudnej sytuacji w pracy w swojego sojusznika, dzięki szkoleniom

Kursy to kluczowy element w przekształcaniu stresu pojawiającego się w trudnych sytuacjach zawodowych w swojego sojusznika. Dzięki specjalistycznym szkoleniom otwartym i szkoleniom zamkniętym, organizowanym przez AVENHANSEN, uczestnicy mają możliwość zdobywania umiejętności zarządzania stresem, co pozwala im podejmować trafniejsze decyzje w pracy. Warto wybrać kurs z automotywacji i radzenia sobie ze stresemszkolenie z zarządzania stresem i kontroli emocji lub szkolenie pokonaj stres na zawsze, które uczą technik radzenia sobie z presją, komunikacji interpersonalnej oraz strategii odnoszenia sukcesów w zawodowym życiu. Poprzez inwestowanie w rozwój swoich kompetencji, pracownicy mogą przekształcić stres z przeciwnika w nieocenionego sprzymierzeńca. 

Chcesz nauczyć się lepiej radzić w sytuacjach stresowych w pracy?

Zapisz się na zzkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Czym jest eustres i jak go wykorzystać w pracy?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów