Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę?

Znaczenie pierwszego wrażenia bywa przez wiele osób niedoceniane, a nawet bagatelizowane. Tymczasem jest ono bardzo ważne w kontekście różnych kontaktów międzyludzkich, a zwłaszcza w obszarze pracy. Szybko wyrabiamy sobie opinię na temat osób i tego, co sobą prezentują. Dzieje się tak w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kreowanie korzystnego wizerunku jest szczególnie istotne podczas rozmowy o pracę. Nasze doświadczenie zawarte w CV wystarczy, aby umówić nas na rozmowę kwalifikacyjną, a to, jakie wrażenie zrobimy podczas spotkania z przyszłym pracodawcą, decyduje o tym, czy zostaniemy zatrudnieni. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wypaść lepiej od innych na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

 

Spis treści:

Efekt pierwszego wrażenia (efekt aureoli)

W psychologii znany jest efekt pierwszego wrażenia, często nazywany efektem aureoli lub halo. To rodzaj uprzedzenia poznawczego, w którym nasze ogólne wrażenie o danej osobie wpływa na to, co czujemy i myślimy o jej charakterze. Postrzeganie jednej cechy może przenosić się na sposób ocenę innych aspektów tej osoby. 

Wygląd fizyczny jest często jednym z głównych elementów efektu aureoli. Osoby uważane za atrakcyjne są zwykle wyżej oceniane także pod względem innych pozytywnych cech. Tendencyjna ocena innych dzieje się automatycznie. Duży wpływ na nasze postrzeganie ludzi mają wzorce kulturowe, w których wyrastamy.

Efekt aureoli w nowym miejscu pracy

Efekt aureoli jest szczególnie widoczny w rozmowie o pracę, w negocjacjach prowadzonych z klientami, ale także podczas nawiązywania znajomości o charakterze damsko-męskim. To, jakimi ludźmi jesteśmy, jest oceniane na podstawie naszych zachowań, gestów, sposobu mowy i innych, niezliczonych czynników, których istnienia nawet nie jesteśmy świadomi. Efekt aureoli odzwierciedla naszą tendencję do grupowania cech pozytywnych i negatywnych. Bez zastanowienia kojarzymy niepowiązane ze sobą cechy na podstawie niewielu informacji, jakie posiadamy. Niezależnie od tego, czy chodzi o to, co obserwujemy, czy o to, co wydaje nam się, że wiemy o charakterze danej osoby.

Chcesz lepiej wypaść na rozmowie o pracę?

Szkolenia otwarte z komunikacji i negocjacji

Pierwsze wrażenie w nowym miejscu pracy - co na nie wpływa?

Informacje o sobie wysyłamy poprzez różne kanały. Bywa często, że w nowej pracy o wiele większa waga przywiązywana jest do naszego sposobu mówienia niż do informacji, które faktycznie przekazujemy. Możemy zatem kreować się w słowach na człowieka zupełnie innego, niż faktycznie jesteśmy, lecz doświadczony obserwator szybko odgadnie nasz prawdziwy charakter i predyspozycje. W tej sprawie liczby mówią same za siebie - tylko 8% informacji odbieranych jest za pomocą głosu, 35% z jego tonu i aż 57% za pomocą mowy naszego ciała. Szczególnie istotne są zatem:

  • Nasze zachowanie – sposób, w jaki postępujemy normalnie w środowisku.
  • Postawy – prezentowane przez nas w czasie różnych sytuacji życiowych, np. jaką postawę przyjmujemy w obecności kogoś ważnego dla nas, w czasie kłótni itp. 
  • Gesty – wszelkie nieuświadomione gesty, ruchy dłońmi, opuszczanie głowy, nerwowe poruszanie nogami, i inne.
  • Mimika twarzy – grymasy, jakie powstają na naszej twarz, gdy reagujemy na jakąś sytuację, wiele o nas mówią – o wiele więcej niż słowa. Zatem nawet w momencie, gdy twierdzimy, że nie jesteśmy zdenerwowani, a z mimiki naszej twarzy wynika coś zupełnie innego, druga osoba uwierzy raczej temu, co widzi, aniżeli temu, co słyszy.
  • Oczy – bardzo wiele o nas mówią, zwłaszcza w momencie, gdy rozmawiamy z innym człowiekiem. Podczas komunikacji dobrze wskazane jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy, co uwiarygodnia nas w odbiorze u drugiego człowieka.

Dlaczego pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest ważne?

Wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację, aby uświadomić sobie, jakie znaczenie ma pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jesteśmy szefem w dobrze prosperującej firmie, która zatrudnia już ponad 300 pracowników. Chcemy zatrudnić na kierownicze stanowisko osobę najlepszą z możliwych. Ustalamy zatem kryteria, według których ocenieni zostaną kandydaci. Z 40 osób, które się pojawiły, tylko dwóch mężczyzn spełnia zakładane warunki. Obaj panowie mają wymagane kompetencje na aplikowane stanowisko, lecz różnią się między sobą charakterem i kilkoma innymi szczegółami. 

Pierwszy kandydat 

Pierwszy kandydat to osoba posiadająca duże doświadczenie oraz ogromną wiedzę merytoryczną. Zna biegle kilka obcych języków, potrafi świetnie obsługiwać najważniejsze programy komputerowe wymagane na stanowisku. Idealny kandydat? Otóż nie do końca. Na spotkanie przyszedł przygarbiony i zestresowany. Sposób, w jaki mówił, jest mało zachęcający do kontynuowania konwersacji, nie wzbudził w nas sympatii. Podczas rozmowy nie patrzył nam w oczy, lecz miotał wzrokiem po podłodze. Mamy poczucie, że nie potrafiłby zmotywować pracowników do lepszej pracy. 

Drugi kandydat

Drugi kandydat natomiast nie może, pochwalić się ogromną wiedzą merytoryczną, biegłym posługiwaniem się kilkoma językami obcymi, czy doskonałą znajomością programów komputerowych. Owszem, posiada bogate doświadczenie zawodowe, zna wymagany jeden obcy język, ukończył studia przygotowujące do efektywnej pracy na sprzęcie komputerowym, ale w porównaniu do pierwszego kandydata – jest mniej wykształcony. Jednak podczas rozmowy z nim, czuliśmy, że człowiek ten niesie ze sobą duże pokłady pozytywnej energii. Jest otwarty, bardzo błyskotliwy i chętny na zmiany. Wzbudził w nas jak najlepsze odczucia. Sposób, w jaki mówił i w jaki się zachowywał, zachęcał nas do kontynuowania rozmowy. 

Którego z tych dwóch kandydatów zatrudniłbyś do swojej firmy? Jak widać na powyższym przykładzie nie tylko posiadane przez nas kompetencję, odpowiadają za szczęście w poszukiwaniu wymarzonej pracy. 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowy kwalifikacyjne często są stresujące i onieśmielające, ale nie muszą takie być. Postępuj zgodnie z wymienionymi poniżej wskazówkami, aby upewnić się, że pozostawisz silne, trwałe i pozytywne wrażenie, nie tylko podczas rozmów kwalifikacyjnych, ale także podczas spotkań i codziennego życia biznesowego.

1. Odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną 

Wygląd jest niezwykle istotny podczas dobrego pierwszego wrażenia w miejscu pracy. Odpowiedni strój nie zawsze musi być nowy lub całkowicie odbiegać od naszej osobowości. Ulubione, schludne ubrania, w których czujemy się komfortowo, mogą zwiększyć naszą pewność siebie w sposób, który ludzie zauważają i zapamiętają. Z drugiej strony zupełnie nowe ubrania, do których jeszcze się nie przyzwyczailiśmy, często sprawiają, że czujemy się niezręcznie lub niekomfortowo, a osoby na rozmowie kwalifikacyjnej mogą to wychwycić. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasz rozmówca nie tylko będzie oceniał odpowiedzi, ale także to czy będziemy odpowiednim wyglądem reprezentować firmę. Schludny i czysty wygląd sprawi, że zrobisz solidne pierwsze wrażenie.

2. Pewny uścisk dłoni podczas rozmowy o pracę 

Badania pokazują, że dla większości ludzi mocny uścisk dłoni jest kluczowym wskaźnikiem pewności siebie i profesjonalizmu. Dlatego przed rozpoczęciem spotkania warto uścisnąć dłoń wszystkim, którzy będą przeprowadzać z nami rozmowę kwalifikacyjną. Pozwoli to zrobić pozytywne pierwsze wrażenie w nowym miejscu pracy i nada ton spotkaniu. Należy jednak pamiętać, że nerwy mogą powodować szybsze bicie serca i pocenie się dłoni. 

3. Ćwicz aktywne słuchanie

Nie wystarczy po prostu odpowiedzieć na pytania, musimy także być aktywni w trakcie rozmowy, aby pokazać swoim rozmówcom, że jesteśmy zaangażowani w to, co oni mówią. Tak pozornie proste rzeczy, jak skinięcie głową, uśmiech czy kontakt wzrokowy w znacznym stopniu pokażą potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy uważnym i pełnym pasji kandydatem. Te drobne gesty mogą również stworzyć silniejsze poczucie więzi między grupą w sali, w której odbywa się spotkanie - dzięki temu nasza rozmowa kwalifikacyjna będzie się wyróżniać na tle innych.

4. Sprawdź swoją niewerbalną mowę ciała

Podobnie jak w przypadku aktywnego słuchania, sposób, w jaki układamy nasze ciało i gestykulujemy podczas rozmowy, może wiele powiedzieć o naszej etyce pracy. Aby sprawić wrażenie osoby otwartej i szczerej, starajmy się nie krzyżować rąk i nóg. Ignorowanie tych drobnych wskazówek może podświadomie zasygnalizować innym, że jesteśmy wrogo nastawieni lub nieprzyjaźni, co wpłynie na sposób postrzegania nas przez rozmówców. 

Ile czasu mamy na zrobienie pierwszego wrażenia na rozmowie o pracę?

Jak mówi przysłowie: „nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia”. Badania pokazują, że wystarczy kilka sekund, aby osoba nas oceniła. Główne kryterium podczas wyrabiania sobie opinii o innych, jest ich wiarygodność oraz to, czy są mili. Mamy zaledwie 11 sekund na zrobienie dobrego wrażenia. Po tym czasie opinię o nas dość ciężko jest zmienić. Co ciekawe, czasem potrafimy wyrobić sobie o kimś ocenę, zanim ta osoba się odezwie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zaplanować te kilka pierwszych sekund podczas rozmowy o pracę. 

Jak nauczyć się autoprezentacji? Szkolenia przed rozmową kwalifikacyjną

Oczywiście nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich swoich ruchów, gestów czy w każdym momencie dobierać i wykorzystywać odpowiedni ton głosu. To wszystko jest zależne od naszych nawyków i  od tego powinniśmy zacząć swoją zmianę. W poprawie komunikacji i sprawianiu dobrego, pierwszego wrażenia mogą pomóc szkolenia z autoprezentacji osobistej, a także szkolenia pozwalające skutecznie radzić sobie ze stresem. Dzięki uczestnictwu w kursach rozwiniesz umiejętności tworzenia własnego wizerunku, co jest szczególnie ważne podczas pierwszych spotkań z kontrahentami, współpracownikami, poznawania nowej grupy pracowników i rozmów kwalifikacyjnych. 

Sprawdź ofertę naszych szkoleń

Otwarte szkolenia z umiejętności osobistych

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów