Czy pierwsze wrażenie jest ważne?

Znaczenie pierwszego wrażenia bywa przez wiele osób nie doceniane i nie zostaje do niego przywiązana tak duża waga, jak być powinna. Pierwsze wrażenie jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie występują w kontekście różnych kontaktów międzyludzkich. Zarówno kobieta jak i mężczyzna, bardzo szybko oceniamy postawę napotkanych osób oraz to, co oni sobą reprezentują i jak to ma się do naszych preferencji. W ciągu kilku sekund potrafimy określić jakie cechy osobowości posiada osoba, która znalazła się w polu naszego widzenia i podczas interakcji z jej osobowością.

 

To właśnie pierwsze wrażenie jest tak istotne w rozmowie o prace, w negocjacjach prowadzonych ze swoimi klientami czy też w nawiązywaniu znajomości o charakterze damsko-męskich. To, jakimi ludźmi jesteśmy, widać doskonale po naszym zachowaniu, gestach, sposobie mowy i innych, niezliczonych czynnikach o których istnieniu pewnie nawet nie jesteśmy świadomi.


Informacje o sobie wysyłamy poprzez różne kanały informacyjne. Bywa często bowiem, że o wiele więcej o nas mówi sposób naszego mówienia niż to, co faktycznie przekazujemy innym osobom z naszego otoczenia za pośrednictwem mowy. Możemy zatem kreować się w słowach na człowieka zupełnie innego niż faktycznie jesteśmy, lecz doświadczony obserwator szybko odgadnie nasze prawdziwe postawy, nasz prawdziwy charakter i predyspozycje.  W tym temacie liczby mówią same za siebie -  tylko 8% informacji odbieranych jest za pomocą głosu, 35% za pomocą jego tonu i aż 57 za pomocą mowy naszego ciała. Szczególnie istotne są zatem:

  • Nasze zachowanie – sposób, w jaki postępujemy normalnie w środowisku.
  • Postawy – prezentowane przez nas w czasie różnych sytuacji życiowych o jasnym znaczeniu – np. jaką postawę przyjmujemy w obecności kogoś ważnego dla nas, lub jaką postawę przyjmujemy w czasie kłótni.
  • Gestów – wszelkie nieuświadomione gesty, ruchy dłońmi, opuszczanie głowy, nerwowe poruszanie nogami, i inne.
  • Mimika twarzy – grymasy jakie powstają na naszej twarzy gdy reagujemy na jakąś sytuację wiele o nas mówią – o wiele więcej niż słowa. Zatem nawet w momencie gdy mówimy, że nie jesteśmy zdenerwowani, a z mimiki naszej twarzy wynika coś zupełnie innego, druga osoba zawierzy raczej temu, co widzi, aniżeli temu, co słyszy.
  • Oczy – bardzo wiele o nas mówią, zwłaszcza w momencie, gdy rozmawiamy z innym człowiekiem. Podczas komunikacji dobrze wskazane jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy, co uwiarygodnia nas w odbiorze u drugiego człowieka.


Wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację, aby uświadomić sobie, jakie znaczenie ma pierwsze wrażenie, na przykład podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jesteśmy szefem w dobrze prosperującej firmie, która zatrudnia już ponad 300 pracowników. Jako przedsiębiorstwo rozwijamy się prężnie i chcielibyśmy zatrudnić na kierownicze stanowisko osobę najlepszą z możliwych. Ustalamy zatem kryteria, według których poddani zostaną ocenie kandydaci i zapraszamy chętnych na rozmowę. Z 40 osób które się pojawiły, tylko dwóch mężczyzn spełnia zakładane warunki.

Lecz w tym momencie pojawia się problem.


Problem wynika z tego, że obaj mężczyźni mają to, co potrzeba do wymaganego stanowiska, lecz różnią się między sobą charakterem i kilkoma innymi szczegółami. Pierwszy kandydat to osoba posiadające duże doświadczenie oraz ogromną wiedzę merytoryczną. Zna biegle kilka obcych języków, potrafi świetnie obsługiwać najważniejsze programy komputerowe tak samo jak te, których dobre opanowanie nie jest wymagane, lecz mile widziane u potencjalnego kierownika. Idealny kandydat? Otóż nie do końca. Na spotkanie przyszedł przygarbiony i zestresowany. Sposób w jaki mówił jest mało zachęcający do kontynuowania konwersacji, nie wzbudził w nas poczucia ciekawości. Podczas rozmowy nie patrzył nam w oczy lecz miotał wzrokiem po podłodze. Mamy poczucie, że nie potrafiłby zmotywować pracowników do lepszej pracy. Drugi kandydat natomiast nie może, tak jak pierwszy, pochwalić się ogromną wiedzą merytoryczną, biegłością w językach obcych czy doskonałą znajomością programów komputerowych. Owszem, posiada bogate doświadczenie zawodowe, zna wymagany jeden obcy język, ukończył studia przygotowujące do efektywnej pracy na sprzęcie komputerowym ale w porównaniu do pierwszego kandydata – jest mniej wykształcony. Jednak podczas rozmowy z nim, czuliśmy, że człowiek ten niesie ze sobą duże pokłady pozytywnej energii. Jest otwarty i bardzo błyskotliwy. Chętny na zmiany, wzbudził nas jak najlepsze odczucia. Sposób w jaki mówił  i w jaki się zachowywał zachęcał nas do kontynuowania rozmowy – ten człowiek wzbudził w nas sympatię. Biorąc pod uwagę, jakie wcześniej przygotowaliśmy kryteria, ciężką decyzją jest wybranie odpowiedniej osoby. Z pewnością musi to być człowiek energiczny, posiadający cechy lidera. Powinien potrafić wzbudzić sympatię wśród osób z nim pracujących, zagrzać ich do efektywniejszej pracy. Po oddelegowaniu kandydatów, pozostajemy z pytaniem – kogo wybrać. No właśnie – kogo byśmy wybrali na stanowisko kierownicze?


Istotne jest to, że prawdziwe znaczenie ma to, co jako ludzie możemy od siebie efektywnie przekazać innym. Nasza prawdziwa postawa i intencje jakie posiadamy wyjdą na światło dzienne. Oczywiście nie jesteśmy w stanie kontrolować każdego swojego ruchu, każdego gestu czy w każdym momencie dobierać i wykorzystywać odpowiedni ton głosu. To wszystko jest zależne od naszych nawyków i to od tego powinniśmy zacząć swoją zmianę. W pracy z ludźmi ważna jest otwartość i komunikatywność – więc pierwsze na drodze do zmiany tych aspektów jest poznanie ćwiczeń umożliwiających nam zrobienie postępów w tym, na czym nam najbardziej zależy.
 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 
Czy pierwsze wrażenie jest ważne?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów