Mistrzostwa Euro 2012

W roku 2007, 18 kwietnia w walijskim Cardiff odbyło się dokonanie wyboru gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy, które zaplanowane są na rok 2012. Dzięki staraniom rządu, po 3,5-letnim okresie przygotowań i udzielaniu zapewnień, Polska i Ukraińska kandydatura została zaakceptowana. Warto zaznaczyć, że zarówno dla Polski, jak i Ukrainy udział w postępowaniu konkursowym o organizację piłkarskich mistrzostw Europy był pierwszą w historii próbą starania się o przeprowadzenie wielkiej imprezy futbolowej. W roku 2011, 2 grudnia w Kijowie miała miejsce ceremonia, poprowadzona została przez Olgę Freimut i Piotra Sobczyńskiego, dwójkę dobrze znanych prezenterów telewizyjnych z Ukrainy i Polski, na której poznaliśmy grupy na Euro 2012. Na tę uroczystość zaproszono legendarnych zawodników ze wszystkich poprzednich turniejów, aby uczestniczyli w ceremonii. Elementem, którego nie mogło zabraknąć, było także zademonstrowanie oficjalnej piłki turnieju Euro 2012. Samo losowanie mogli oglądać kibice z całego świata, gdyż transmitowane było na żywo. Szesnaście krajowych męskich reprezentacji seniorskich zostało podzielonych na cztery czterozespołowe grupy. Rywalizacja w dwóch z nich toczyć się będzie w Polsce, a dwóch pozostałych na Ukrainie. Teraz już wiemy, jakie drużyny znajdą się obok polskiej reprezentacji w grupie A. Są to drużyny z takich państw jak: Rosja, Czechy i Grecja.


Historia Mistrzostw sięga w Europie lat 20 XX wieku, gdy próbowano zawiązać Europejską Federację Piłkarską. Głównym pomysłodawcą był Henri Delaunay. Jego marzeniem było stworzenie turnieju najlepszych drużyn starego kontynentu. W latach 50 idea Delaunaya spodobała się Ottorino Barassiemu. Po wielu trudach powołano europejską federację UEFA z Henri Delaunayem jako sekretarzem generalnym. Henri Delaunay umiera w roku 1955, a rolę ojca przejął jego syn Pierre. Doprowadził do tego, że 6 czerwca w Sztokholmie padły słowa - walczymy o mistrzostwo Europy i puchar imienia Delaunaya. I tak w końcu w 1960 we Francji miały miejsce pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy w piłkę nożną. Początkowo nazwano zawody te Puchar Narodów Europejskich. Od 1960 roku Mistrzostwa Europy odbywają się już regularnie.


Wybranie Polskiej kandydatury do organizacji Mistrzostw Euro 2012 to ogromna szansa na pobudzenie gospodarki, jak i unowocześnienie infrastruktury, oraz zmobilizowania wysiłków do pracy nad stadionami, które będą pełnić rolę areny zmagań drużyn piłkarskich. Należy nadmienić, że stadion budowany w Warszawie to największa inwestycja w obiekt sportowy przed Euro 2012 w Polsce. Koszt tego projektu wyceniony został na 1,252 mld zł, więc prawie dwa razy więcej niż koszt budowy stadionu w Gdańsku. Projektem stadionu zajęli się J.S.K. Architekci razem z pracowniami projektowymi gmp-Architekten Gerkan, Marg und Partner z siedzibą w Berlinie oraz Schlaich Bergermann und Partner za Stuttgartu. Według projektu stadion ten ma pomieścić 55.000 widzów co sprawia, że będzie to największy pod względem pojemności stadion w Polsce na Euro 2012. Według zdań ekspertów, na Euro 2012 przyjedzie do Polski około miliona kibiców. To kolejna szansa – jeżeli Polska zdoła na czas skończyć z realizacją wszystkich projektów, możemy wywrzeć pozytywne wrażenie na obcokrajowcach. To właśnie od tego jakie wrażenia wywiozą z naszego kraju, zależeć będzie czy przyjadą powtórnie, tym razem w charakterze turystów. Zdaniem prezesa monitorującej przygotowania do Euro 2012 spółki PL.2012, Marcina Herra, „trwająca obecnie kampania promocyjna buduje pozytywny wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego, dynamicznego i gościnnego, a jej efekty będą odczuwalne jeszcze przez długie, długie lata”.

[MOBILE]

 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Podziel się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat opisywanego zagadnienia.

 

 
Mistrzostwa Euro 2012
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów