Nowa technologia osiągania sukcesu

Jestem pewnym, że większość z nas na pewnym etapie swojego życia starała się zmienić w jakiś sposób swój umysł. Powodów prowadzących do tego było zapewne tyle, ile jest osób, które coś na ten temat mogą powiedzieć. Teraz można zadać sobie pytanie – kiedy ja ostatnio usiłowałem/usiłowałam przestać o czymś myśleć, rzucić nałóg lub zmienić nieprzyjemne uczucie? Bez względu na to, czy chodzi o brak motywacji, wybuchowość, poczucie izolacji czy po prostu o pragnienie sukcesu, raz na jakiś czas każdy chciałby być inny. Każdy chciałby się zmienić. Szansę na to mogą dać odpowiednie techniki, których każdy może się nauczyć i stosować na co dzień. Pomóc w ich poznaniu i opanowaniu może książka autorstwa Andreasa Steve’a i Faulknera Charles’a „NLP – Nowa Technologia Osiągania Sukcesu”. Do grupy trenerów, których doświadczenie wykorzystane zostało na łamach tej książki należy wiele osób z wieloletnim doświadczeniem.


Autorzy omawianej książki są trenerami i konsultantami organizacji NLP Comprehensive, której celem jest pomaganie innym w dotarciu do ich nieograniczonych zasobów wewnętrznych. Przedstawione w tej pozycji opisy wewnętrznej przemiany przydarzyły się prawdziwym osobom. Co dały innym osobom techniki prezentowane i wykładane przez instruktorów? Zmiana strachu w pewność siebie, panicznego lęku przed wystąpieniami w odwagę do porywania tłumów, czy też chroniczne rozpamiętywanie dawno minionych czasów i wydarzeń w systematyczne planowanie kolejnych działań i patrzenie w przyszłość. Te wszystkie przemiany to efekt wyuczonych technik.


Czym jest NLP? To skrót od słów Neuro-Linguistic Programming, czyli programowanie neurolingwistyczne. Nowoczesna nazwa wprowadza dużo nieporozumień, ponieważ samo zagadnienie jest dosyć szybko przyswajalne. Neuro odnosi się do naszego systemu nerwowego, neurologicznych ścieżek naszych pięciu zmysłów, dzięki którym widzimy, słyszymy, czujemy dotyk, smak i zapach. Lingwistyczne dotyczy naszej zdolności używania języka oraz tego, jak określone słowa i zwroty odzwierciedlają nasze umysłowe światy. Programowanie zostało zapożyczone z terminologii informatycznej, aby zasugerować, że nasze myśli, emocje i zachowania są po prostu programami, które można zmieniać poprzez aktualizację naszego „umysłowego oprogramowania”.


Charles Faulkner pomaga ludziom, którzy pomimo opinii najlepszych w swoim fachu, potrzebują pomocy. Nadchodzi bowiem moment, gdy ludzie Ci nie wiedzą, co mają dalej czynić. Przykładem jest doradca finansowy pewnej znanej firmy. Gdy człowiek, od którego myśli i podjętych decyzji zależy przepływ milionów dolarów dziennie nie jest pewny kolejnego kroku na drodze do rozwoju, trener zaczyna pobudzać jego wyobraźnię prostymi do zrozumienia pojęciami. Dzięki temu przykładowi inni mogą zobaczyć, jak w bardziej efektywny sposób stosować podobne praktyki do samodzielnego podejmowania lepszych decyzji. Innym przykładem trenera jest Kelly Gerling. Człowiek ten niejednokrotnie pomagał właścicielom firm przy wychodzeniu z impasu w krytycznym dla niej okresie. Jak to czynił? Przeważnie obraz sytuacji, jaka zastawała go, gdy wchodził do biura przedstawiał widok zrezygnowanych i przygnębionych ludzi, którzy od kilku tygodni nie potrafią obrać kierunku rozwoju firmy. Punktem wyjścia dla tego trenera było zapytanie o wartości jakie te osoby wyznają. Nastrój uległ całkowitej zmianie – ludzie, którzy jeszcze przed momentem nie widzieli wyjścia ze swojej sytuacji, zaczynają widzieć sens swojej pracy. Zaczynają powoli wierzyć w to, że mogą nastać czasy pozytywnych zmian. Wartości, o których podanie poprosił trener, stały się później filarem firmy, zmieniając przedsiębiorstwo w czołową firmę na rynku.


Jak widzimy na przykładzie tej książki, każda naprawdę skuteczna metoda zmiany musi wyjaśnić, dlaczego zmiana jest czasami dla nas niesamowicie trudna, a także wykorzystać tę niezwykłą łatwość, z którą niekiedy udaje się nam do tej zmiany doprowadzić. Niektóre zmiany przychodzą nam z nieoczekiwaną łatwością, inne wymagają od nas ogromnej pracy i wyrzeczeń. Od czego to zależy? Być może od własnych preferencji, umiejętności, charakteru i innych czynników. Ćwiczenia NLP to rodzaj eksperymentów myślowych, gimnastyki umysłu oraz zabawy. Można to tak potraktować jakby nasz własny umysł i świadome myśli były miejscem eksperymentów i ćwiczeń nad własną osobowością. Można pomyśleć o nich jak o szansie wypróbowania czegoś nowego, robienia rzeczy w nowy sposób i źródle dobrej zabawy. Oto kilka prostych ćwiczeń, które dadzą przedsmak tego, jak to działa. Przykładem są dwa terminy NLP – asocjacji i dysocjacji. Czym się różnią? Aby to zrozumieć, należy wyobrazić siebie w jednej sytuacji, lecz z dwóch różnych punktów widzenia. Wpierw umieśćmy swoją osobę w jakiejś sytuacji, np. podczas skoku na linie. Wyobrażamy to sobie w taki sposób, jakbyśmy obserwowali samych siebie podczas skoku z oddali. Siedzimy na ławce i patrzymy, jak skaczemy. Widząc to oczami wyobraźni, spróbujmy zapamiętać swoje uczucia. Następnie zaś wyobrażamy sobie jak stoimy na moście i sami skaczemy. Czujemy wpierw podnoszącą adrenalinę lekkość podczas lotu w dół i uspakajające szarpnięcie liny zabezpieczającej. Również i teraz zapamiętajmy swoje uczucia. W tym pierwszym przypadku, były one uspokajające i kojące.  W drugim, czuliśmy ekscytację i podniecenie. Pierwsze jest asocjacją, a drugie dysocjacją. Dzięki lekturze tej książki można dowiedzieć się, że każde codzienne doświadczenie składa się z takich właśnie schematów doświadczenia. Oprócz tego, istnieje ich jeszcze więcej. Odkrycie owych różnic i ich zastosowanie jest podstawą metodologii NLP. Aby czerpać z czegoś przyjemność, trzeba wziąć w tym podwójny udział: fizyczny i mentalny. Efektem tego jest wejście w doświadczenie, stanie się jednością z nim i pełne przeżycie. NLP pozwala nauczyć się takiego wchodzenia w wybranym miejscu i momencie. Z drugiej strony, każdy z nas ma również takie przeżycia, w których pewien obiektywizm, mentalny dystans byłby kojący i bardzo pomocny. Wychodząc poza doświadczenie i poza wzbudzane przez nie intensywne emocje, możemy w prosty sposób zmienić nasze postępowanie w takich sytuacjach na bardziej zaradne i kreatywne.


Tym podobnych technik jest więcej. Każda z nich pozwala na poradzenie sobie z własnymi problemami  i podjęcie nowej życiowej ścieżki. Wystarczy samozaparcie i szczera chęć zmiany, a wszystko to może stać się prawdą.
 

 

[MOBILE]

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Podziel się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat opisywanego zagadnienia.

 

 
Nowa technologia osiągania sukcesu
Oceny: 4 z 5 z 37 głosów