Jak przetrwać w nudnej pracy? 6 sposobów na radzenie sobie z monotonią w pracy

Jak przetrwać w nudnej i monotonnej pracy

Niezależnie od tego, czy pracujesz przy biurku, czy w terenie, w którymś momencie może dojść do sytuacji, gdy obowiązki staną się rutynowe. Wbrew pozorom ludzie najczęściej nie nudzą się w pracy z powodu braku obowiązków do wykonania, ale dlatego, że ich zajęcia są dla nich mało atrakcyjne. Wykonywanie tego samego zestawu zadań, interakcja z tą samą grupą ludzi i oglądanie tych samych ścieżek do i z pracy - to może powoli sprawić, że praca stanie się nieciekawa i monotonna. Stanowi to poważny problem w środowisku pracy, ponieważ obniża wydajność, zwiększa ryzyko wypadków i prowadzi do spadku motywacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wpływa na nas nudne środowisko pracy i jak przezwyciężyć codzienną rutynę.

 

 

Spis treści:

Czym jest monotonia w pracy?

Co sprzyja nudzie w pracy?

Jak radzić sobie z monotonią w pracy?

Jak pracodawcy mogą walczyć z monotonią w pracy?

Szkolenia z efektywnego zarządzania czasem pracy pracowników

Czym jest monotonia w pracy?

Monotonia w pracy to uczucie znudzenia, spędzanie czasu na wykonywaniu tych samych, codziennych zadań z niewielką lub żadną możliwością pojawienia się ekscytacji albo czegoś interesującego. Badania pokazują, że nudna praca może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, powodować stres, prowadzić do wypalenia zawodowego. Monotonia sensoryczna powodowana jest brakiem bodźców słuchowych i wzrokowych. Z kolei czynnościowa monotonia związana jest z powtarzaniem tego samego ruchu lub aktywności w kółko, co pozwala wyłączyć myślenie. 

Co sprzyja nudzie w pracy?

Najczęstsze podawane przyczyny monotonii w środowisku zawodowym to: 

  • prosta praca pozwalająca na wyłączenie myślenia;
  • brak nowych wyzwań;
  • brak zadań i przestoje w pracy;
  • brak zainteresowania przełożonych tym, co robi pracownik;
  • zbyt duża ilość spotkań i zebrań; 
  • brak satysfakcji związanej z relacjami z innymi pracownikami. 

Jak radzić sobie z monotonią w pracy? 

Chociaż rutyna jest nieunikniona w pracy na wielu stanowiskach, nigdy nie powinniśmy pozwolić, aby monotonia przykryła nasz potencjał, uczyniła nieszczęśliwym, mniej produktywnym i kreatywnym. Poznaj sposoby na pokonanie znudzenia w pracy. 

Zacznij dzień od czegoś innego 

Jeśli typowy poranek rozpoczynasz od wstania z łóżka, śniadania, kawy i tej samej drogi do pracy, być może niewielka zmiana w sposobie, w jaki zaczynasz dzień, jest tym, czego potrzebujesz. Wypróbuj bezpośrednio przed pracą posłuchać podcastu, przeczytać wiadomości branżowe, zmienić trasę do firmy lub zamiast auta wybierz rower. Wykorzystaj kreatywnie czas poza pracą, aby poczuć się lepiej podczas wykonywania rutynowych zadań w firmie. 

Zmodyfikuj miejsce pracy

Twoje miejsce pracy lub stanowisko odgrywa ważną rolę w tym, jak postrzegasz swoje zadania i jaki masz stosunek do niej. Modyfikacja aranżacji biurka poprzez drobną zmianę motywów, okładek, lokalizację przedmiotów i kolorów, wpływa na motywację do wykonywania obowiązków. Dodatkowo dodając nowe elementy, takie jak rośliny i obrazy znacząco poprawisz estetykę stanowiska. 

Odśwież swoją playlistę 

Wiele osób twierdzi, że muzyka pomaga im lepiej się skoncentrować i obniża poziom stresu. To także świetny sposób, aby wprowadzić się w świetny nastrój, który pozwala walczyć z monotonią w pracy. Możesz także podzielić poszczególne dni tygodnia na wybrane gatunki muzyczne. Zmniejszy to monotonię pracy, przyspieszy upływ czasu i uprzyjemni wykonywanie obowiązków.

Rób małe przerwy

Kiedy czujesz się znudzony w pracy, koncentracja staje się dużym wyzwaniem. Przerwy na odpoczynek pomogą odzyskać utracony zapał i uwolnić umysł od zmęczenia spowodowanego wykonywaniem monotonnych zadań. 

Załatw zaległe zadania

Jeśli znudzenie pracą wynika z chwilowego przestoju, jest to dobry moment na zastanowienie się, czy nie masz do zrobienia czegoś, co zawsze odkładałeś na później. Luźniejsze dni to także dobry moment, aby podszkolić się, np. z programu wykorzystywanego do realizacji zadań, a którego obsługa nie przychodzi Ci z łatwością. Warto czasu wolnego od obowiązków nie marnować na przeglądanie social mediów, a zająć się czymś, co przyniesie korzyści w karierze zawodowej. 

Porozmawiaj z przełożonym o urozmaiceniu obowiązków 

Kiedy pracujesz nad tym samym projektem przez dłuższy czas lub wykonujesz tę samą czynność, utrata zainteresowania negatywnie wpływa na wydajność. Brak nowych pomysłów i mniejsza kreatywność z pewnością nie przyspieszą pracy. Aby zwalczyć ten problem, należy porozmawiać z przełożonym i poprosić go o zmianę charakteru zadań na jakiś czas. Urozmaicenie obowiązków może pomóc w pokonaniu stresu związanego z codziennym wykonywaniem tego samego zadania oraz spowodować wzrost produktywności.

 

Chcesz lepiej zarządzać zadaniami pracowników?

Podnieś swoje umiejętności z zarządzania, uczestnicząc w szkoleniach otwartych

 

Jak pracodawcy mogą walczyć z monotonią w pracy?

Menedżerowie oraz właściciele firm powinni podjąć działania w celu zminimalizowania rutyny w pracy, takie jak: 

  • Rotacja pracowników między zespołami na stanowiskach związanych z powtarzającą się pracą;
  • Większa różnorodność obowiązków, np. poprzez wprowadzanie dodatkowych wyzwań lub zadań naprzemiennych; 
  • Automatyzacja monotonnych czynności; 
  • Wprowadzenie szkoleń podnoszących kompetencje pracowników;
  • Wprowadzenie większej liczby przerw dla pracowników, których praca polega na wykonywaniu monotonnych czynności;
  • Zapewnienie pracownikom przestrzeni do kreatywności; 
  • Wprowadzenie urozmaicenia środowiska pracy, np. poprzez muzykę. 

Szkolenia z efektywnego zarządzania czasem pracy pracowników

Kwestia monotonii pracy wymaga coraz większej uwagi, ponieważ firmy ponoszą ogromne koszty w postaci rosnącego wskaźnika odpływu pracowników. Jedną z przyczyn, pojawiających się przestojów w pracy i nudy pracowników, jest zła organizacja zadań przez menedżerów lub właścicieli firm. Może dojść nawet do sytuacji, gdy pewne osoby mają zbyt dużo obowiązków, podczas gdy pozostałe nie mają co ze sobą zrobić. Pomóc mogą szkolenia zamknięte i szkolenia otwarte podnoszące umiejętności w zakresie zarządzania. Szczególnie polecamy szkolenie z doskonalenia umiejętności menedżerskichszkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz warsztaty z zarządzania zespołem

Przeczytaj na naszym blogu również: 

 

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Jak przetrwać w nudnej pracy? 6 sposobów na radzenie sobie z monotonią w pracy
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów