Ściąga z perfekcyjnego wystąpienia

Przypomnij sobie dobre firmy akcji … (przygody Jamesa Bonda, Szybcy i Wściekli, Zabójcza Broń, Szklana Pułapka etc.).  Prawie wszystkie zaczynają się od jakieś spektakularnej akcji: pościgu, tajemniczego morderstwa, suspensu … czyli zagadki/ intrygi, którą główny bohater będzie rozwiązywał w trakcie trwania seansu.

Przygotowując się do wystąpienia poczuj się jak główny scenarzysta takiego filmu. Co mógłbyś zrobić na początku prezentacji, aby zainteresować uczestników, zbudować ich ciekawość i zainteresowanie na tyle, aby z zaangażowaniem słuchali tego, co mówisz i … byli zainteresowani tym, jak to się skończy

 

Rada nr 1 – Przyciągnij uwagę uczestników już na początku wystąpienia.

To, jak zaczniesz ma ogromny wpływ na całość. Dobrym trikiem na początek jest wejście na scenę … i … zrobienie 3 sekundowej przerwy. Pozwól innym cię zobaczyć, uśmiechnij się i … do dzieła.

 

Rada nr 2 – Przygotuj się

Pamiętaj, ze dzisiejsza publiczność jest bardziej świadoma od tej sprzed 10-15 lat. Nie będzie z uwagą i zainteresowaniem słuchać kogoś, kto nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Na twoją wiarygodność mówcy wpływa m.in. twoje przygotowanie (publiczność musi być przekonana, że wiesz o czym mówisz). Mów wyraźnie i nie spiesz się.

Przedstaw się, przedstaw temat swojego wystąpienia i nie zapomnij o poinformowaniu uczestników o planie spotkania.

 

Rada nr 3 – Polub swój głos i przyzwyczaj się do niego.

Swoje wystąpienie na głos – wtedy przyzwyczaisz się do jego brzmienia, a może nawet go polubisz  Nauczysz się, kiedy warto go zmodulować, a kiedy zrobić znaczącą … pauzę. Odkryjesz również, w jakich sytuacjach najczęściej zdarza ci się używać przerywników typu „yyy”, „eee”. Możesz nagrać na telefon swoje wystąpienie i potem zmienić, lub usunąć te frazy, na których się potykasz.

 

Rada nr 4 – Pamiętaj, że „mózg” publiczności najpierw odczyta mowę twojego ciała.

Na scenę warto więc wejść rozluźnionym, wyprostowanym i uśmiechniętym. Publiczność bowiem podświadomie „kopiuje” zachowanie mówcy. Kiedy więc na scenie widzi osobę zdenerwowaną, sfrustrowaną, smutną, zdystansowaną … tak samo będzie się zachowywać w stosunku do niej.

 

Wyjdź do publiczności i … na początek po prostu się uśmiechnij smiley

A jeśli nagle dopadnie cię stres?! Wyobraź sobie super męskich aktorów grających Jamesa Bonda, lub Bruce’a Willisa czy Mela Gibsona w stroju baletnicy … Widzisz to?

 

Jeśli chcesz poznać więcej tajników doskonale przygotowanych wystąpień publicznych, autoprezentacji, technik radzenia sobie z tremą, to serdecznie Cię zapraszam na moje szkolenie z tego zakresu.

 

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Senior Trener AVENHANSEN

Ściąga z perfekcyjnego wystąpienia
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów