Techniki menadżerskie

Zarządzanie zespołem złożonym z ludzi o różnych typach osobowości, motywacji i umiejętnościach jest wyzwaniem dla każdego szefa zespołu. Stworzenie efektywnego zespołu i prowadzenie go do osiągania celów krótko i długoterminowych wymaga szeregu sprawdzonych umiejętności menedżerskich. Na temat zarządzania napisanych zostało wiele ciekawych, sugestywnych książek i artykułów. Warto po nie sięgać jako do źródła inspiracji i motywacji, jednak w codziennej pracy nic nie zastąpi praktycznych umiejętności. To właśnie znajomość konkretnych narządzi pozwala szefowi na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów. Narzędzi, które można zastosować zarówno, gdy pojawiają się trudności, a realizacja planów jest zagrożona, jak i wtedy, gdy zespół odnosi sukcesy i wszystko idzie zgodnie z planem.

Jeśli weźmiemy pod uwagę klasyczne filary zarządzania: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolę to są one wciąż aktualne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu. Jednak patrząc na te obszary z perspektywy efektywności to warto tę listę uzupełnić o cechy liderskie, które stanowią drugą, dopełniającą połowę. Skuteczny menedżer łączy bowiem w sobie dwa obszary umiejętności: kierownika zarządzającego zespołem oraz lidera inspirującego podwładnych do ponadprzeciętnych osiągnięć. Na oba te obszary składa się szereg technik, których można nauczyć się i z powodzeniem stosować dla osiągania ambitnych celów.

Techniki menedżerskie stają się potężnym narzędziem wtedy, gdy zostaną przełożone na praktyczne narzędzia gotowe do zastosowania w codziennych działaniach. Efektywny szef posiada w swoim portfolio arsenał alternatywnych sposobów, które może wykorzystać w zależności od sytuacji. Istotne jest stałe doskonalenie własnego warsztatu oraz poznawanie nowych sposobów, aby sprostać realizacji coraz ambitniejszym wyzwaniom stawianym przez firmę.

Jeżeli szukają Państwo możliwości rozwoju umiejętności i podniesienia efektywności zespołu, którym Państwo zarządzają, zapraszam na praktyczne, warsztatowe szkolenia w firmie AVENHANSEN Sp. z o.o.:Zapraszam na szkolenie:

Młody menadżer - jak stworzyć zwycięski zespół

Negocjacje w biznesie

Mirosław Plak

 

 

[MOBILE]


 

Powrót do strony z artykułami

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »