Halina Wałaszewska - Sienkiewicz

Trener

Trener w zakresie retoryki, dykcji, emisji głosu, logopedii medialnej i wystąpień publicznych. Jej uczniowie, to obecnie cenieni i znani dziennikarze i prezenterzy telewizji TVN, TVN 24, TVP KULTURA, a także politycy, menadżerowie i prawnicy.

wyślij zapytanie do trenera
trener Halina Wałaszewska - Sienkiewicz

O mnie

Teatrolog, logopeda. Doświadczony trener w zakresie retoryki, zasad poprawnej wymowy, dykcji i emisji głosu, logopedii medialnej i wystąpień publicznych. Wykładowca na uczelniach wyższych w Warszawie (Collegium Civitas, Uczelnia Łazarskiego, Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie), współpracownik radia TOK FM. Moi uczniowie, to obecnie cenieni i znani dziennikarze i prezenterzy telewizji TVN, TVN 24, TVP KULTURA, a także wielu polityków, menadżerów i prawników.

 

Dlaczego szkolę?

Ponieważ w naszym społeczeństwie nie zwraca się uwagi na poprawność języka mówionego. Nasze elity polityczne, dziennikarze telewizji i radia również nie są dzisiaj wzorem do naśladowania poprawnej wymowy. Pragnę, aby kulturalna i sugestywna wymowa stała się znowu wzorem nobilitacji społecznej, dowodem sprawności zawodowej. Jakże ważna jest ona dla wszystkich tych osób, które zajmują się edukacją, wypowiadają się publicznie lub mają częsty kontakt z klientem. Dlatego chcę pomóc tym osobom, które chcą poprawić i skorygować swoją wymowę. Im sprawniejszy język, tym kontakt z otoczeniem skuteczniejszy i łatwiejszy. Należy pamiętać, że budowanie swojego „image”, to w dużym stopniu nasz sposób wypowiadania się i poruszania. Opanowanie tych umiejętności dodaje poczucia pewności siebie i podnosi nasze kwalifikacje. Sprawia mi ogromną satysfakcję, jeśli mogę pomóc osiągnąć to moim studentom, uczniom i ludziom ze świata biznesu.

 

Doświadczenie

 

Ukończyłam Akademię Teatralną w Warszawie ( wydz. Wiedzy o Teatrze), Pomagisterskie Studium Logopedyczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium Emisji i Higieny głosu na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach związałam się z Teatrem Ochoty Haliny i Jana Machulskich, gdzie prowadziłam Ognisko Teatralne dla młodzieży i Ośrodek Kultury Mowy. Następnie zorganizowałam i zrealizowałam kilkadziesiąt warsztatów i kursów dokształcających dla instruktorów teatru i animatorów kultury w Centrum Animacji Kultury. Szkoliłam prezenterów w rozgłośniach radiowych „Agory” (Radio Pogoda, Radio Mazowsze, Radio Klasyka, Radio TOK-FM, Radio Złote Przeboje). Przegotowuję młodzież do egzaminów do szkół teatralnych, pracuje w Studium Aktorskim. Moje doświadczenia zawodowe związane są również ze szkoleniami dla dziennikarzy, prawników, polityków. Jestem wykładowcą i trenerem przedmiotu „Kultura żywego słowa” na uczelniach wyższych w Warszawie ( Collegium Civitas, Uczelnia Łazarskiego, Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie. Mam również wieloletnie doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu impresariatu artystycznego - TWBOSS

 

Obszary specjalizacji

 

Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu:

 

 • Zasad poprawnej wymowy polskiej (ortofonii) i akcentowania
 • Techniki mowy ( oddech, fonacja, artykulacja)
 • Prozodyki mowy ( akcent, tempo, fraza, pauza, intonacja, barwa, wysokość i siła głosu)
 • Interpretacji tekstu z uwzględnieniem jego różnych odmian
 • Higieny głosu
 • Emisji głosu
 • Dykcji
 • Retoryki
 • Mowy ciała jako ważnego elementu komunikacji
 • Zasad przygotowania i wygłaszania mowy ( mowy prawnicze- oskarżycielskie, obrończe)
 • Kultury i poprawności wypowiedzi

a także

 • Historii i wiedzy o teatrze

   

 

Moje najciekawsze szkolenie

 

To było bardzo dawno. Miałam 19 lat i zaczęłam pracę w bibliotece i czytelni miejskiej. Odbywały się tam czasami lekcje biblioteczne dla klas szkół podstawowych. Przyszły właśnie dzieci z sąsiedniej szkoły na lekcje do naszej biblioteki. Ale okazało się, że osoba, która miała tę lekcję poprowadzić jest nieobecna i ja muszę nagle przejąć jej obowiązki. Zupełnie nie miałam pojęcia, co mam mówić, bo nigdy w życiu nie prowadziłam żadnych zajęć. I nagle przyszło mi do głowy, że zapytam kolejno dzieci, jakie są ich marzenia i jak wyobrażają sobie swoje przyszłe życie. A trzeba pamiętać, ze był to rok 1975 i nikt nie poruszał nigdy w szkole takich tematów. To była niesamowita lekcja, dzieci mówiły bez końca, rozmawialiśmy, zadawaliśmy sobie nawzajem pytania. Zarówno dzieci jak i nauczycielka były zachwycone. Dostałam wiele pochwał. To była moja pierwsza lekcja w życiu i dowód na to, że zawsze można znaleźć odpowiedni temat do rozmowy z ludźmi, nawet wtedy, kiedy nie jest się przygotowanym.

 

Hobby

 

Interesuję się sztuką, historią, psychologią i parapsychologią. Lubię piękne rzeczy, szczególnie porcelanę, obrusy i serwety. Wokół mojego domu rośnie mnóstwo kwiatów, zwłaszcza róże i lilie Chętnie jeżdżę na rowerze, opalam się i pływam. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi.