Cel szkolenia
Szkolenie koncentruje się na wspólnej diagnozie i analizie sytuacji oraz budowaniu strategii radzenia sobie ze stresem oraz z problemem wypalenia zawodowego w grupie służb mundurowych i dotyczy policjantów, strażników miejskich i więziennych, funkcjonariuszy straży granicznej i służb specjalnych, strażaków oraz żołnierzy.
Osoby wykonujące te zawody są zaliczane do grupy wysokiego ryzyka w zakresie narażenia na stres. Dla tego tak ważne są działania zmierzające do zrozumienia źródeł stresu, co może pozwolić na szukanie rozwiązań wyjścia z sytuacji stresogennych lub przynajmniej obniżenia poziomu stresu. Brak tej wiedzy czy świadomości może rodzić kolejne napięcia i przeciążenia, które kanalizują się zarówno w miejscu pracy, jak i życiu osobistym i w efekcie mogą być źródłem wielu problemów w tych kluczowych dla każdego obszarach.
Dodatkowym problemem jest stałe i niejednokrotnie nasilone narażenie na sytuacje nagłe, kryzysowe i niebezpieczne towarzyszące pracy służb mundurowych, które mogą skutkować m. in. ostrą reakcją na stres oraz zespołem stresu pourazowego. Dlatego tak istotne jest stworzenie odpowiednich relacji międzyludzkich w ramach kultury organizacyjnej jako antidotum na sytuacje, których - z uwagi na charakter wykonywanej pracy - nie da się uniknąć lub są nie do przewidzenia.
Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń w zakresie radzenia sobie ze stresem w codziennych sytuacjach w pracy a także w przypadku szczególnych zagrożeń i kryzysów powiązanych z nagłym i nasilonym stresem. Przedstawione trzy perspektywy, które zajmują się stresem: medyczna, psychologiczna i socjologiczna pozwolą to z jednej strony zbudować lub pogłębić świadomość na temat wieloaspektowości stresu, konsekwencji dla ludzkiego zdrowia, stanów emocjonalnych i relacji społecznych, a z drugiej wspólnie przeanalizować i zaplanować strategie prewencyjne przeciwdziałające negatywnemu oddziaływaniu stresorów i ewentualnemu ryzyku wypalenia zawodowego.
Co zyskają uczestnicy szkolenia
Szkolenie pomoże w zbudowaniu lub pogłębieniu nie tylko wiedzy, ale i umiejętności oraz kompetencji w zakresie rozpoznawania, jak i radzenia sobie z sytuacjami, których wspólnym mianownikiem jest stres. Ma charakter interaktywny dzięki czemu jego uczestnicy będą mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i dyskusji na temat miejsca i wpływu stresu na ich życie zawodowe i rodzinne a także budowania lub pogłębiania świadomości na temat wzajemnych zależności miedzy nimi.
Ważnym elementem spotkania będą warsztaty w grupie uczestników, których celem będzie omówienie i analiza otaczających ich sytuacji czy procesów po to by lepiej zrozumieć ich szerszy kontekst, znaczenie i wspólnie wypracować strategie, które mogą odgrywać szczególną rolę w pracy w środowisku służb mundurowych.
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania w porę nadchodzącego kryzysu może się okazać nie do przecenienia w wielu sytuacjach zawodowych ale i w życiu osobistym, z jakimi mamy lub możemy mieć do czynienia. To pierwszy istotny krok by nauczyć się jak można zarządzać stresem bo kolejnym krokiem po jego identyfikacji będzie interwencja czyli działanie, które może być nakierowane na eliminację lub złagodzenie stresu a jeśli to niemożliwe to na przyjęcie takiej perspektywy, która pomoże w budowanie odporności na nasilony i długotrwały stres.
Inne szkolenia w ramach Projektu szkoleniowego Wpływ stresu na zdrowie i jakość życia: