Szkolenie połączone z praktycznymi warsztatami i możliwością konsultacji w zakresie projektowania i wdrażania systemów kontroli zarządczej w konkretnych instytucjach

UWAGA: szkolenie uwzględnia projekt zmian w Ustawie o finansach publicznych dotyczących kontroli zarządczej!

 

Cele szkolenia:

Podstawowym celem szkolenia jest dostarczenie niezbędnej wiedzy i doskonalenie umiejętności analitycznych w zakresie projektowania i stosowania systemu kontroli zarządczej we wszystkich „jednostkach sektora finansów publicznych” wyszczególnionych w artykule 9 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2009 Nr 157 poz. 1240). 
W trakcie warsztatów zostaną pokazane i poddane analizie narzędzia kontroli zarządczej, której zadania, zakres i cele stosowania dla instytucji działających w sektorze finansów publicznych wyznaczają jednej strony przepisy prawa (zawarte w rozdziale 6 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych pt. „Kontrola zarządcza oraz koordynacja kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych”) ale z  drugiej strony duży nacisk zostanie położony na ich praktyczne zastosowanie dzięki czemu można usprawnić efektywność zarządzania organizacji publicznych, z których pochodzą uczestnicy szkolenia. Ważnym elementem szkolenia będzie analiza i ocena proponowanych zmian w Ustawie o finansach publicznych dotyczących kontroli zarządczej oraz praktyczne przygotowanie do nadchodzących zadań i wyzwań w tym obszarze.

Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z funkcjonującymi systemami kontroli zarządczej w wybranych organizacjach oraz poddać wspólnej dyskusji ich poszczególne elementy oraz wymienić doświadczenia związane z projektowaniem i wdrażaniem skutecznych systemów kontrolnych. Istotnym dopełnieniem szkolenia będzie wspólna analiza połączona z dyskusją w gronie jego uczestników nad rozwiązaniami strukturalnymi (rolą kierownika jednostki oraz pracowników) w różnych instytucjach sektora finansów publicznych, które mogą pozytywnie bądź negatywnie wpłynąć na realizację celów kontroli zarządczej. 

 

Dla kogo jest przeznaczone szkolenie:

Dla kierowników wszystkich typów jednostek finansów publicznych i pracowników tychże jednostek ujętych w art. 9 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2009 Nr 157 poz. 1240). Szkolenie w sposób szczególny przeznaczone jest dla osób biorących czynny udział w procesie tworzenia i wdrażania systemu kontroli zarządczej w danej jednostce finansów publicznych.

 

Co zyskają uczestnicy szkolenia

Warsztaty będą służyć dostarczeniu praktycznej wiedzy i doskonaleniu umiejętności analitycznych w zakresie projektowania i stosowania systemów kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem. Dzięki interaktywnemu charakterowi spotkania ich uczestnicy będą mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i dyskusji nad wdrażaniem skutecznych rozwiązań w tym zakresie oraz dogłębnego poznania i zrozumienia, co w ramach kontroli zarządczej jest obowiązkiem a co dobrą praktyką zarządczą. 

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze wszystkimi proponowanymi zmianami ustawowymi związanymi ze stosowaniem systemu kontroli zarządczej dzięki czemu będą  mieli okazję do praktycznego przygotowania się do nich poprzez stworzenie optymalnych rozwiązań. 

Podczas szkolenia zostaną przekazane praktyczne wskazówki pozwalające na budowanie pogłębionej świadomości na temat ryzyk wewnętrznych i zewnętrznych, metod ich identyfikacji i sposobów efektywnych radzenia sobie z nimi w oparciu o konkretne sytuacje i przypadki w wybranych jednostkach finansów publicznych. Ważnym elementem szkolenia będzie prezentacja połączona z analizą, jak wygląda w praktyce cały proces kontroli zarządczej ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ryzykiem w oparciu o wybrane case studies oraz zajęcia w grupach służące doskonaleniu wiedzy i umiejętności w zakresie wykrywania, monitorowania i oceny ryzyka w jednostkach finansów publicznych. 


Czas trwania szkolenia stacjonarnego:

Szczegółowy harmonogram do ustalenia: 1 dzień (1 x 8 godzin) lub 2 dni (2 x 8 godzin).

Dostosujemy czas trwania szkolenia do Państwa oczekiwań.

 

Czas trwania szkolenia on-line:

Sugerowany minimalny czas szkolenia zamkniętego grupowego to łącznie 5-6 godzin w zależności od tematu szkolenia (z możliwością podziału na sesje). Finalna długość, ilość i częstotliwość sesji zostaną dopasowane do Państwa oczekiwań i możliwości.

Terminy sesji uzgadniane są indywidualnie i dopasowane do Państwa potrzeb, możliwości i oczekiwań.


Przykładowy harmonogram: 7 sesji trwających od 1 do 3 godzin, dających łącznie 14 godzin szkolenia.

Szkolenie to może być również realizowane w formie indywidualnej - konsultacje 1 na 1, w formie np. 3-godzinnej sesji.
Zapytaj o szczegóły opiekuna szkolenia.


Dodatkowe informacje o szkoleniach zamkniętych AVENHANSEN

Co robimy, aby szkolenie spełniło Państwa oczekiwania:

  1. Wsłuchujemy się w Państwa potrzeby
  2. Doradzamy najlepsze rozwiązania
  3. Wspólnie z Państwem opracowujemy najlepszą taktykę przeprowadzenia szkolenia
  4. Dobieramy najlepszego Trenera (spośród około 80 świetnych fachowców w swoich dziedzinach / praktyków) do realizacji wyznaczonych celów
  5. Opracowujemy zakres merytoryczny i ćwiczenia do przeprowadzenia bardzo dobrego szkolenia
  6. Przygotowujemy świetne materiały szkoleniowe
  7. Na Państwa życzenie pomagamy w znalezieniu i wynajęciu sali szkoleniowej, hotelu, kateringu, przejazdu, atrakcji okołoszkoleniowych, ...
  8. Realizujemy bardzo dobre szkolenie
  9. Służymy pomocą we wdrażaniu poznanej wiedzy i umiejętności w życie
  10. Na Państwa życzenie przeprowadzamy badania efektywności szkolenia i opracowujemy system dalszych szkoleń w celu osiągnięcia maksymalizacji efektów
  11. Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Reklamacje

Jesteśmy otwarci na konstruktywną krytykę. Zawsze staramy się zaspokoić oczekiwania naszych Klientów.

Regulamin: Reklamacje ►

 


Newsletter

Jeżeli zainteresowało Cię to szkolenie i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o zbliżających się terminach tego lub podobnego szkolenia, zapisz się do naszego biuletynu, a otrzymasz od nas szczegółowe informacje.

Dołącz do nas! Bądź na bieżąco! Znajdź promocje! Odbieraj bezpłatne materiały! ►

Zapisz się! ►

 


Szkolenia on-line

Szkolenia "na żywo" z naszymi Trenerami. Interaktywne i w pełnej, dwustronnej komunikacji.

Zapytaj opiekuna szkolenia o możliwości realizacji szkolenia w trybie on-line.

W zależności od specyfiki szkolenia oraz zakresu merytorycznego, w niektórych obszarach rekomendujemy realizację szkolenia wyłącznie w formie stacjonarnej.

Przy realizacji każdego projektu mamy na uwadze efektywność prowadzonych przez nas warsztatów oraz Państwa satysfakcję.

Zobacz naszą ofertę szkoleń on-line, które są alternatywą dla tradycyjnych szkoleń stacjonarnych ►

Program szkolenia przeznaczony dla wszystkich typów instytucji sektora finansów publicznych, które są ustawowo zobligowane do stosowania kontroli zarządczej.
 

MODUŁ I: SESJA COACHINGOWA 

Sesja coachingowa będzie poświęcona wspólnej analizie najpoważniejszych ryzyk, które wpływają lub mogą wpływać na dalszą działalność konkretnej jednostki finansów publicznych. W drugiej części sesja będzie punktem wyjścia do zastanowienia się nad tworzeniem i wyborem optymalnych rozwiązań w zakresie kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem w ramach prowadzonej działalności w instytucjach finansów publicznych.

  • Analiza ryzyk wpływających na sytuację firmy
  • Wybór rozwiązań w zakresie kontroli zarządczej i zarządzania ryzkiem dostosowanych do specyfiki placówki 
  • Jak ocenić potencjalne zagrożenia i dokonać adekwatnej reakcji - burza mózgów

 

MODUŁ II: ZNACZENIE SYSTEMU KONTROLI W ZARZĄDZANIU JEDNOSTKAMI FINANSÓW PUBLICZNYCH

Celem tego modułu jest zdobycie lub pogłębienie wiedzy na temat znaczenia kontroli w procesie zarządzania oraz istoty i celów systemu kontroli zarządczej w kontekście istniejących przepisów prawnych oraz towarzyszących im dokumentów (m.in. komunikatów ministra finansów) oraz w aspekcie poprawy skuteczności prowadzonej działalności. W trakcie modułu zostaną omówione założenia, rola i korzyści płynące ze stosowania narzędzi kontroli polegającego na monitorowaniu i sterowaniu kluczowymi procesami w działalności bieżącej i długofalowej placówek. Analizie poddane zostaną podobieństwa i różnice pomiędzy kontrolą zarządczą, audytem wewnętrznym oraz controllingiem operacyjnym i strategicznym.

  • Kontrola jako funkcja zarządzania oraz przepisy prawne dot. kontroli zarządczej
  • Narzędzia kontroli zarządczej, audytu wewnętrznego, nadzoru i controllingu - podobieństwa i różnice
  • Działalność bieżąca i długoterminowa organizacji - na co mamy wpływ i czy możemy przewidzieć przyszłość 

 

MODUŁ III: STANDARDY I ETAPY PROCESU KONTROLI ZARZĄDCZEJ W JEDNOSTKACH SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH

Celem tego modułu jest zdobycie praktycznej wiedzy na temat standardów i narzędzi wykorzystywanych przy budowaniu i wdrażaniu systemu kontroli zarządczej. Istotnym elementem będzie również omówienie narzędzi pomiaru efektywności działań, badanie przyczyn odchyleń oraz prowadzanie działań korygujących.

  • Mechanizmy kontrolne w organizacji oraz międzynarodowe standardy kontroli zarządczej
  • Etapy tworzenia i implementacji systemu kontroli zarządczej 
  • Jak zmierzyć efektywność działań i kiedy wprowadzać działania korygujące 

 

MODUŁ IV: PROCES OCENY I ZARZĄDZANIEM RYZYKIEM 

Moduł pozwala na kształtowanie umiejętności w zakresie analizy czynników wewnętrznych i zewnętrznych w zakresie identyfikacji oraz zarządzania ryzykiem, które mogą dysfunkcjonalnie wpłynąć na działalność instytucji. 

  • Wczesne wykrywanie sytuacji kryzysowych oraz identyfikacja ryzyk 
  • Tworzenie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem
  • Najczęściej występujące i najpoważniejsze ryzyka w organizacji - burza mózgów

 

MODUŁ V: MONITOROWANIE I OCENA FUNKCJONOWANIA KONTROLI ZARZĄDCZEJ

Zdobycie wiedzy na temat procesu i sposobów monitorowania oraz oceny funkcjonujących standardów kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. W trakcie tego modułu analizie i wspólnej dyskusji będzie poddana dokumentacja obejmująca funkcjonowanie systemu kontroli zarządczej na przykładzie wybranych instytucji a ich uzupełnieniem – zajęcia warsztatowe w zakresie samooceny kontroli zarządczej.

  • Monitorowanie i ocena funkcjonujących mechanizmów kontrolnych
  • Przegląd dokumentów kontroli zarządczej - jak poprawnie je wypełnić i gdzie mogą być pułapki
  • Kwestionariusze samooceny systemu kontroli zarządczej - warsztaty dla uczestników
     

Pracujemy wykorzystując najnowsze i najbardziej efektywne metody szkoleniowe wśród których są:

  • coaching
  • analizy problemowe
  • benchmarking i najlepsze praktyki na rynku
  • praca grupowa nad specjalnie przygotowanymi case studies