Opis i cele szkolenia z profesjonalnej obsługi pacjenta

Program szkolenia z profesjonalnej obsługi pacjenta jest efektem szeregu przeprowadzonych analiz, badań i doświadczeń, które pokazują jak kluczową rolę w budowaniu łańcucha wartości dla pacjenta odgrywają osoby odpowiedzialne za kontakt z chorym w całym cyklu opieki medycznej. 

Podczas warsztatów z zakresu komunikacji z pacjentem będą poddawane analizie, dyskusji i próbie znalezienia optymalnych rozwiązań obejmujących wszystkie elementy tego procesu począwszy od rejestracji pacjenta, poprzez prowadzenie, wsparcie lub koordynowanie działań zarówno od strony organizacyjnej, jak i medycznej związanych z procesem diagnozowania, leczenia, wizyt kontrolnych czy rehabilitacji.

Szkolenie dotyczące profesjonalnej obslugi pacjenta zostało oparte o studia przypadków (case studies), burze mózgów (brainstorm), najlepsze praktyki rynkowe (benchmarking) oraz wyniki własnych badań dzięki którym uczestnicy będą mieli możliwość wspólnego tworzenia najlepszych rozwiązań zmierzających do zapewnienia zintegrowanej i efektywnej obsługi pacjenta widzianej zarówno z punktu widzenia samego chorego, jak i dla jednostki leczniczej. 

Warsztaty są nastawione na przekazanie praktycznej wiedzy połączonej z treningiem umiejętności i kompetencji w zakresie nawiązywania, budowania i umacniania relacji z pacjentem, a także analizę procesów i obszarów zagrażających tym celom aby móc nimi odpowiednio zarządzać. 

 

Co zyskają uczestnicy szkolenia z zakresu komunikacji z pacjentem? Jakie są korzyści?

Podczas naszego szkolenia z profesjonalnej obsługi pacjenta i komunikacji z nim stawiamy na zbudowanie praktycznej wiedzy i umiejętności na temat czynników determinujących proces obsługi pacjenta w całym cyklu opieki medycznej oraz wypracowanie odpowiednich postaw, a także motywacji do wdrażania zoptymalizowanych rozwiązań u siebie w placówkach medycznych.

Warsztaty będą służyć pogłębionej analizie czynników - w oparciu o wybrane praktyki w Polsce i za granicą oraz burze mózgów i dyskusje wśród uczestników - które wzmacniają lub też osłabiają te działania, jakie mają miejsce praktycznie każdego dnia na terenie przychodni (POZ, AOS) i szpitala (SOR, oddziałach szpitalnych, w gabinecie lekarskim i dentystycznym, pracowni diagnostycznej, ośrodkach opieki długoterminowej oraz innych instytucjach ochrony zdrowia. To pogłębi Państwa świadomość w tym zakresie i pozwoli podejmować działania adekwatne do zaistniałej sytuacji

Zmiany systemowe pociągnęły bowiem za sobą wyzwania organizacyjne, jak i spowodowały powstanie nowego modelu opieki nad pacjentem, który zakłada nie tylko pojedynczą wizytę w podmiocie leczniczym ale kontynuację opieki medycznej w dłuższym przedziale czasowym i nie dotyczy to tylko chorób o charakterze przewlekłym.  Przygotujemy Państwa do tych zmian w sposób profesjonalny a także wskażemy kierunki działań, które będą sprzyjać umacnianiu relacji z pacjentem w całym cyklu opieki medycznej.

 

Do kogo kierujemy nasze szkolenie z profesjonalnej obsługi pacjenta?

Szkolenie z profesjonalnej obsługi pacjenta jest skierowane do osób odpowiedzialnych za pierwszy kontakt na rejestracji, w działach obsługi pacjenta, pełniących funkcje opiekunów medycznych,  asystentów medycznych, fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych, techników dentystycznych, techników elektroradiologii, koordynatorów pacjenta onkologicznego, koordynatorów oddziałów szpitalnych, jak również innych pracowników odpowiedzialnych za wybrany obszar opieki nad pacjentem. Stąd też wśród grup docelowych są zarówno osoby pracujące na rejestracji, recepcji ale i również bezpośrednio na oddziałach szpitalnych oraz w przychodniach i centrach medycznych, które w ramach swoich obowiązków mają kontakty z chorym. 

Warsztaty obejmujące komunikację z pacjentem polecane są również wszystkim lekarzom, lekarzom dentystom, farmaceutom a także menedżerom i właścicielom podmiotów leczniczych, którzy są zainteresowani pogłębianiem wiedzy, umiejętności i kompetencji  z zakresu relacji z pacjentami. 

 

Zobacz naszą pełną ofertę szkoleń dla sektora służby zdrowia

 


Czas trwania szkolenia stacjonarnego:

Szczegółowy harmonogram do ustalenia: 1 dzień (1 x 8 godzin) lub 2 dni (2 x 8 godzin).

Dostosujemy czas trwania szkolenia do Państwa oczekiwań.

 

Czas trwania szkolenia on-line:

Sugerowany minimalny czas szkolenia zamkniętego grupowego to łącznie 5-6 godzin w zależności od tematu szkolenia (z możliwością podziału na sesje). Finalna długość, ilość i częstotliwość sesji zostaną dopasowane do Państwa oczekiwań i możliwości.

Terminy sesji uzgadniane są indywidualnie i dopasowane do Państwa potrzeb, możliwości i oczekiwań.


Przykładowy harmonogram: 7 sesji trwających od 1 do 3 godzin, dających łącznie 14 godzin szkolenia.

Szkolenie to może być również realizowane w formie indywidualnej - konsultacje 1 na 1, w formie np. 3-godzinnej sesji.
Zapytaj o szczegóły opiekuna szkolenia.


Dodatkowe informacje o szkoleniach zamkniętych AVENHANSEN

Co robimy, aby szkolenie spełniło Państwa oczekiwania:

  1. Wsłuchujemy się w Państwa potrzeby
  2. Doradzamy najlepsze rozwiązania
  3. Wspólnie z Państwem opracowujemy najlepszą taktykę przeprowadzenia szkolenia
  4. Dobieramy najlepszego Trenera (spośród około 80 świetnych fachowców w swoich dziedzinach / praktyków) do realizacji wyznaczonych celów
  5. Opracowujemy zakres merytoryczny i ćwiczenia do przeprowadzenia bardzo dobrego szkolenia
  6. Przygotowujemy świetne materiały szkoleniowe
  7. Na Państwa życzenie pomagamy w znalezieniu i wynajęciu sali szkoleniowej, hotelu, kateringu, przejazdu, atrakcji okołoszkoleniowych, ...
  8. Realizujemy bardzo dobre szkolenie
  9. Służymy pomocą we wdrażaniu poznanej wiedzy i umiejętności w życie
  10. Na Państwa życzenie przeprowadzamy badania efektywności szkolenia i opracowujemy system dalszych szkoleń w celu osiągnięcia maksymalizacji efektów
  11. Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Szkolenie z zakresu profesjonalnej obsługi pacjenta - program szkoleniowy

MODUŁ I. KOMUNIKACJA Z PACJENTEM

W trakcie I modułu szkoleniowego zostaną omówione najważniejsze elementy związane z komunikacją werbalną i niewerbalną, które mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na nawiązanie kontaktu z pacjentem. Uczestnicy będę mieli okazję zapoznać się przeglądem wybranych narzędzi nowoczesnej i profesjonalnej obsługi klienta, jak również poddać wspólnej dyskusji i wymianie doświadczeń najczęstsze i najpoważniejsze problemy związane z procesem komunikacji z chorymi.

  1. Przegląd narzędzi nowoczesnej komunikacji z pacjentami
  2. Najczęstsze problemy komunikacyjne z chorymi i ich rodzinami (manipulacja, agresja, niezrozumienie, zarzuty, roszczenia)
  3. Różnice w komunikacji z pacjentem ze względu na wiek, chorobę oraz typ niepełnosprawności 

 

MODUŁ II. WSPARCIE PACJENTA

Moduł zakłada wymianę doświadczeń w zakresie szukania optymalnych rozwiązań w zakresie udzielania wsparcia pacjentowi w sytuacjach granicznych, niepokoju, lęku czy braku wiedzy związanych z zaplanowanymi badaniami, zabiegami i innymi procedurami medycznymi. Ważnym elementem tego modułu będzie analiza najnowszych trendów w zakresie opieki nad pacjentem w przebiegu całego procesu opieki koordynowanej w wybranych zakresach takich jak podstawowa opieka zdrowotna (POZ Plus), ginekologia i położnictwo (KOC), kardiologia (KOS, KONS), choroby nowotworowe (pakiet onkologiczny).

  1. Zróżnicowanie wsparcia pacjenta i jego opiekuna z uwagi na rodzaj choroby
  2. Model wsparcia chorego w całym cyklu opieki medycznej
  3. Empowered patient 

 

MODUŁ III. RELACJE Z PACJENTEM I LOJALNOŚĆ 

Moduł ten porusza niezwykle istotny czynnik, jakim jest budowanie relacji z pacjentem i tworzenie więzów lojalnościowych, które mogą służyć zarówno jednostce, jak i samemu pacjentowi. Wspólna dyskusja nad wynikami badań w tym zakresie, przegląd najlepszych praktyk zarówno w Polsce, wybranych krajach Europy Zachodniej czy i innych Kontynentach posłuży wypracowaniu optymalnych rozwiązań służących umacnianiu relacji dostosowanych do sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej danego podmiotu leczniczego.

  1. Skuteczne techniki budowania relacji z pacjentem
  2. Dobre praktyki w zakresie programów lojalnościowych dla pacjentów placówek medycznych
  3. Czynniki wspomagające przyciągnięcie pacjenta, zatrzymanie na dłużej i tworzenie więzów lojalnościowych – porównawcze wyniki badań  

 

MODUŁ IV. SATYSFAKCJA PACJENTA I JAKOŚĆ ŻYCIA

Ostatni moduł obejmuje zajęcia warsztatowe z zakresu budowania narzędzi satysfakcji pacjenta z usług medycznych oraz wykorzystywania istniejących narzędzi mierzących jakość życia związaną ze zdrowiem dostosowanych do specyfiki działalności danej jednostki i prowadzonych w niej pacjentów. Uzupełnieniem modułu będzie wspólna dyskusja połączona z analizą wybranych przykładów jak interpretować uzyskane wyniki i jak wprowadzać niezbędne zmiany lub usprawnienia w tych obszarach. 

  1. Tworzenie narzędzi badawczych z uwagi na rodzaj placówki medycznej – zajęcia warsztatowe
  2. Pomiar, analiza i interpretacja satysfakcji i jakości życia pacjenta związana ze zdrowiem
  3. Co zmienić w jednostce leczniczej aby zwiększyć satysfakcję pacjenta 


Autor i copyrights by dr Maciej Rogala
 

Zobacz, z jakich metod korzystamy podczas szkolenia z profesjonalnej obsługi pacjentów placówek medycznych

W trakcie szkoleń z komunikacji z pacjentem pracujemy wykorzystując najnowsze i najbardziej efektywne metody szkoleniowe wśród których są:

  • Dyskusje problemowe
  • Studia przypadku
  • Ćwiczenia indywidualne i grupowe
  • Wspólna analiza przeglądu najlepszych praktyk rynkowych 
  • Burze mózgów