Jak kreować swój pozytywny wizerunek w biznesie?

co to jest perswazja Jak Cię widzą, tak Cię piszą” - nie bez kozery powstało to popularne powiedzenie. Nasz wizerunek ma bowiem ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni ludzie w firmie. Ubiór, fryzura, dodatki, akcesoria, postawa, gesty, mimika, sposób poruszania się czy też komunikowania – wszystkie te elementy składają się na nasz ogólny obraz i na to, w jaki sposób „odbijamy się” w oczach innych pracowników lub kontrahentów. W biznesie każdy najmniejszy element naszego wizerunku ma niebywałe znaczenie. Istotne są zarówno wysyłane przez nas sygnały werbalne, jak i niewerbalne.

 

Spis treści:

Czym jest kreowanie wizerunku?

Elementy budowania wizerunku w biznesie 

Dlaczego kreowanie spójnego wizerunku w relacjach zawodowych jest ważne?

Jak kreować profesjonalny wizerunek w pracy?

Czym jest marka osobista?

Dlaczego autoprezentacja w relacjach zawodowych jest ważna?

Jak nauczyć się autoprezentacji i kreowania wizerunku?

 

Czym jest kreowanie wizerunku?

To, jak jesteśmy odbierani przez innych, jest efektem naszych działań przez cały okres naszego życia. Chcemy tego czy nie, nieustannie dostarczamy ludziom informacji na swój temat i wywołujemy w nich pozytywne lub negatywne emocje. Wizerunek w biznesie to nic innego, jak to, co myślą o nas klienci, konkurencja, partnerzy, kontrahenci, inwestorzy czy środowisko branżowe na podstawie podejmowanych działań. Zarówno w kontekście zawodowym, jak i prywatnym zależy nam na pozytywnym obrazie naszej osoby, ponieważ chcemy być odbierani jako profesjonaliści oraz specjaliści w danej branży. Nasz wygląd, ubranie, zachowanie, sposób prowadzenia rozmowy oraz działania, jakie podejmujemy, informują o kompetencjach, wiarygodności, skuteczności i uczciwości. 

Elementy budowania wizerunku w biznesie 

Każdy z nas pozostając w jakiejkolwiek relacji z innymi ludźmi, dostarcza informacji na swój temat w sposób werbalny i niewerbalny. Osoby wokół nas odbierają te komunikaty i tworzą sobie obraz naszej osoby. Aby wizerunek w relacjach zawodowych był spójny i wiarygodny dla odbiorcy, ważne są elementy, takie jak

  • wygląd zewnętrzny;
  • zachowanie i maniery;
  • umiejętności interpersonalne w zakresie nawiązywania kontaktów, sprawnego komunikowania się z innymi, budowania i podtrzymywania relacji interpersonalnych;
  • kwalifikacje, umiejętności zawodowe i doświadczenie;
  • sukcesy, osiągnięcia, dorobek zawodowy, naukowy, artystyczny, wszelki dorobek własny;
  • styl życia: jakość relacji z ludźmi, ze współpracownikami, z najbliższymi, sposób spędzania wolnego czasu, hobby.

Dlaczego kreowanie spójnego wizerunku w relacjach zawodowych jest ważne?

Pamiętajmy, że umiejętność kreowania wizerunku jest naprawdę dużym atutem i zwiększa nasze szanse na sukces oraz osiąganie zamierzonych celów. W dzisiejszych czasach nie wystarczy bowiem posiadanie rozległej wiedzy i niezbędnych umiejętności. Aby uznano nas za osobę w stu procentach kompetentną, musimy jeszcze umieć to „sprzedać” i odpowiednio się zaprezentować. To, jak wyglądamy i jak postrzegają nas inni, wpływa też w dużej mierze na nasze samopoczucie oraz sposób, w jaki my postrzegamy siebie. Jeśli zadbamy odpowiednio o swój wizerunek, poczujemy się bardziej pewni siebie i świadomi swojej wartości. Będziemy mieli więcej energii do działania, podniesiemy swoją samoocenę, a to przełoży się na zwiększenie naszej wartość w oczach innych

 

Popraw umiejętności komunikacyjne, aby budować wizerunek profesjonalisty w branży

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Jak kreować profesjonalny wizerunek w pracy?

Wszystko, co robimy, wpływa na budowanie wizerunku: sposób, w jaki chodzimy, mówimy, ubieramy się, sprzedajemy, negocjujemy i wywiązujemy się ze swoich zobowiązań. Najważniejsze elementy wpływające na to, jak jesteśmy odbierani przez innych to: 

Wygląd zewnętrzny w budowaniu wizerunku 

Już jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że pozytywny wygląd sprawia, iż jesteśmy bardziej atrakcyjni dla osób, z którymi mamy styczność, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi może wpływać pośrednio, na przykład na osiąganie przez nas awansu zawodowego, czy też wysokość zarobków. Rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie z szefem w sprawie podwyżki, negocjacje z kontrahentem – wszystkie te sytuacje bez wątpienia wymagają od nas nienagannego wyglądu, który przyczyni się do tego, że druga strona odbierać będzie nas, jako człowieka rzetelnego, wiarygodnego i godnego zaufania. Warto więc zwrócić uwagę na każdy pojedynczy element wyglądu, który tworzy w efekcie jeden spójny wizerunek naszej osoby.

Dress code w budowaniu wizerunku

Dress code, czyli strój adekwatny do okoliczności ma w naszej autoprezentacji niebagatelne znaczenie. Dla kobiet ubiorem biznesowym jest marynarka w połączeniu ze spódnicą lub sukienką o odpowiedniej długości oraz eleganckie spodnie z marynarką. W przypadku mężczyzn - dwu lub trzyczęściowy garnitur (z kamizelką albo bez) bądź też spodnie od garnituru w zestawieniu z marynarką innego koloru. Strój powinien być stonowany, należy unikać „krzykliwych” kolorów czy wyróżniających się elementów ubioru (np. krwistoczerwonej apaszki, jaskrawego krawata lub wzorzystej koszuli). Istotne są również materiały i kroje. Aby nasza autoprezentacja wypadła pozytywnie powinniśmy zrezygnować z półprzezroczystych, zwiewnych materiałów, takich jak szyfon czy tiul oraz zbyt obcisłych fasonów. Tego typu stroje zostawmy na inne okazje. Poza tym wszystko musi być idealnie do siebie dopasowane. Nie można zapominać o tym, że ubrania muszą być czyste i schludne. To absolutna podstawa. Buty powinny komponować się z resztą ubioru. Biżuteria ma stanowić dopełnienie stylizacji, a nie element wyróżniający. Makijaż nie może być zbytnio rzucający się w oczy, czy zbyt intensywny. Z pewnością nie zrobimy dobrego wrażenia jaskraworóżowym lakierem do paznokci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni unikać nadmiaru środków stylizujących, np. żelu czy lakieru do włosów.

Postawa ciała w kreowaniu wizerunku 

Odpowiednia postawa ciała potrafi wzmocni nasz komunikat werbalny. Poprzez sposób poruszania przekazujemy mnóstwo informacji. Aby świadomie wykorzystać go na naszą korzyść, powinniśmy chodzić pewnym krokiem, wyprostowani, z lekko uniesioną ku górze głową. Dzięki temu sprawimy wrażenie osób konkretnych, zdecydowanych i pewnych siebie.

Gesty w tworzeniu wizerunku 

Biorąc pod uwagę gesty, najistotniejszy jest uścisk dłoni, który powinien być serdeczny, zdecydowany i krótki. Podając dłoń drugiej osobie, nie należy uciekać od niej wzrokiem. Warto podtrzymać kontakt, w innym przypadku zostanie to odebrane negatywnie. W biznesie nie istnieje podział na płeć męską i żeńską. Panowie nie powinni całować kobiet w rękę. Jeśli zaś chodzi o to, kto pierwszy podaje dłoń - to jest to osoba, która pełni wyższą funkcję lub jest na wyższym stanowisku. 

Kontakt wzrokowy

Wspominając o kontakcie wzrokowym, należy zadbać o to, aby nie uciekać zbyt często wzrokiem od naszego rozmówcy. Warto starać się utrzymać kontakt przez około 60 – 70% całego spotkania biznesowego. Pamiętajmy też o uśmiechu, bo szczery uśmiech w odpowiednim momencie potrafi zdziałać cuda.

Sposób mówienia 

Podczas rozmowy należy oczywiście używać odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Bądźmy dla siebie mili i serdeczni. To zawsze robi lepsze wrażenie, aniżeli niczym nieuzasadniony chłód i dystans. Przychylne nastawienie wobec rozmówcy zwiększa szansę na porozumienia i pomyślne zakończenie negocjacji z kontrahentami. Jeśli chcemy zaakcentować jakąś część naszej wypowiedzi, zmieńmy barwę głosu. Nie mówmy zbyt szybko, gdyż jest to przejaw nadmiernej nerwowości. Prowadźmy naturalną i luźną, aczkolwiek rzeczową oraz konkretną rozmowę.

Czym jest marka osobista?

Marka osobista kształtuje postrzeganie jednostki w oczach opinii publicznej. Personal branding polega na budowaniu swojej reputacji, tworzeniu własnego wizerunku w świecie zewnętrznym i promowaniu siebie jako jednostki. Zasadniczo osobista marka to historia opowiadana o nas, gdy jesteśmy nieobecni w pomieszczeniu. Myślenie o sobie jako o marce może być trochę niewygodne. Jednak warto pamiętać, że poprzez codzienne zachowania w kontaktach ze współpracownikami, szefostwem czy klientami kreujemy własną markę osobistą. Jej celowe i przemyślane budowanie pozwoli nam opowiedzieć historię o sobie tak, jak chcemy - stać się ekspertem i liderem w swojej dziedzinie. 

Dlaczego autoprezentacja w relacjach zawodowych jest ważna?

Mamy tylko jedną szansę, aby zrobić pierwsze wrażenie. Większość z nas prawdopodobnie zdaje sobie również sprawę, że cofnięcie pierwszego wrażenia zajmuje sporo czasu – i jeśli jest negatywne, możemy nigdy nie mieć na to szansy. Dotyczy to zarówno codziennych sytuacji, jak i tych, podczas których jesteśmy pod presją, takich jak rozmowa kwalifikacyjna. Autoprezentacja wymaga szerokiego zakresu umiejętności: od popracowania nad odpowiednim wyglądem, postawą po umiejętności komunikacyjne. Aby prezentować się dobrze i pewnie, musimy wierzyć w siebie – a przynajmniej być w stanie zachowywać się tak, jakbyśmy to robili. Osoby, które opanowały umiejętność autoprezentacji, nie mają problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy, przedstawianiem własnej osoby, wystąpieniami publicznymi oraz z zawieraniem nowych znajomości.

Jak nauczyć się autoprezentacji i kreowania wizerunku?

Sztukę autoprezentacji można oczywiście wyćwiczyć i cały czas udoskonalać, bo tak jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj ważna jest praktyka i działanie zgodnie z zasadą „trening czyni mistrza”. Warto więc w siebie zainwestować i zwrócić szczególną uwagę na poszczególne aspekty tworzące całość naszego wizerunku. Autoprezentację i budowanie pozytywnego obrazu w oczach pracowników czy partnerów biznesowych można rozwijać poprzez: 

  • obserwowanie siebie przed lustrem lub nagrywanie - dzięki temu możemy prześledzić schematy komunikacji niewerbalnej i werbalnej oraz wyciągnąć wnioski, 
  • wypisanie na kartce mocnych i słabych stron w celu popracowania nad konkretnymi etapami autoprezentacji.

W podnoszeniu umiejętności z zakresu autoprezentacji i budowania pozytywnego wizerunku w środowisku zawodowym pomoże udział w kursach. Uczestnicząc w szkoleniach, poznamy zasady biznesowego savoir-vivre’u i efektywnej komunikacji interpersonalnej. Szczególnie polecamy szkolenia z autoprezentacji oraz szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych, jak również trening budowania pewności siebie i własnego wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleniową i kreuj pozytywny wizerunek w oczach pracowników

Szkolenia otwarte z komunikacji i negocjacji

 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 

 


 
Jak kreować swój pozytywny wizerunek w biznesie?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów