Znaczenie pozytywnego wizerunku w biznesie

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” - nie bez kozery powstało to popularne powszechnie powiedzenie. Nasz wizerunek ma bowiem ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Ubiór, fryzura, dodatki, akcesoria, sposób poruszania się, postawa, gesty, mimika czy też sposób komunikowania się – wszystkie te elementy składają się na nasz ogólny obraz i na to, w jaki sposób „odbijamy się” w oczach innych. Nasz wybitny wieszcz narodowy Jan Kochanowski mawiał co prawda,  że „nie szata zdobi człowieka”, i o ile to przysłowie może mieć zastosowanie w życiu codziennym, o tyle na pewno nie sprawdza się w biznesie. W tej dziedzinie każdy najmniejszy element naszego wizerunku ma niebywałe znaczenie.  Istotne są zarówno wysyłane przez nas sygnały werbalne, jak i niewerbalne.

Już jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że pozytywny wygląd sprawia, iż jesteśmy bardziej atrakcyjni dla osób, z którymi mamy styczność, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Ta druga sfera naszego życia wydaje się mieć jeszcze istotniejsze znaczenie, zważywszy na fakt, że postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi może wpływać pośrednio, na przykład na osiąganie przez nas awansu zawodowego, czy też wysokość zarobków. Oczywiście atrakcyjny wygląd, to też niejako coś, z czym przychodzimy na świat, jednakże w naszych czasach istnieje dużo sposobów na to, by móc nad wyglądem pracować i poprawiać go. Rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie z szefem w sprawie podwyżki, negocjacje z kontrahentem – wszystkie te sytuacje bez wątpienia wymagają od nas nienagannego wyglądu, który przyczyni się do tego, że druga strona odbierać będzie nas, jako człowieka rzetelnego, wiarygodnego i godnego zaufania. Często mogą o tym zadecydować nawet drobne i z pozoru nieistotne szczegóły, jak chociażby długość spódniczki czy wzór krawata. Warto więc zwrócić uwagę na każdy pojedynczy element naszego wyglądu, który tworzy w efekcie jeden spójny wizerunek naszej osoby.

Pamiętajmy, że umiejętność kreowania wizerunku jest naprawdę ogromnym atutem i zwiększa nasze szanse na sukces i powodzenie oraz osiąganie przez nas zamierzonych celów. W dzisiejszych czasach nie wystarczy bowiem posiadać rozległej wiedzy i niezbędnych umiejętności. Aby uznano nas za osobę w stu procentach kompetentną, musimy jeszcze umieć to „sprzedać” i odpowiednio się zaprezentować. To, jak wyglądamy i jak postrzegają nas inni wpływa też w dużej mierze na nasze samopoczucie i na to, w jaki sposób my postrzegamy siebie. Jeśli zadbamy odpowiednio o swój wizerunek, poczujemy się bardziej pewni siebie i świadomi swojej wartości, będziemy mieli więcej energii do działania, podniesie się nasza samoocena i dzięki temu także zwiększy się nasza wartość w oczach innych. Sztukę autoprezentacji można oczywiście wyćwiczyć i cały czas udoskonalać, bo tak jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj ważna jest praktyka i działanie zgodnie z zasadą „trening czyni mistrza”. Warto więc w siebie zainwestować i zwrócić szczególną uwagę na poszczególne aspekty naszego wyglądu.

Poniżej prezentujemy kilka wartościowych rad, które z pewnością znajdą zastosowanie w treningu autoprezentacji.

Dla kobiety strojem biznesowym jest oczywiście garsonka (marynarka i spódniczka lub sukienka odpowiedniej długości w połączeniu z marynarką) lub garnitur (spodnie z marynarką). Dla mężczyzny - dwu albo trzyczęściowy garnitur (z kamizelką lub bez), bądź też spodnie od garnituru w zestawieniu z marynarką np. innego koloru. Strój powinien być stonowany, należy unikać „krzykliwych” kolorów, czy wyróżniających się elementów ubioru (np. krwistoczerwonej apaszki, jaskrawego krawata czy wzorzystej koszuli). Wybierajmy raczej kolory tradycyjne – czerń, ciemny granat czy też szary. Istotne są również materiały i kroje. Powinniśmy zrezygnować z półprzezroczystych, zwiewnych materiałów, takich jak szyfon czy tiul oraz zbyt obcisłych fasonów. Tego typu stroje pozostawmy na inne okazje. Poza tym, wszystko musi być idealnie do siebie dopasowane. Nie trzeba oczywiście wspominać o tym, że strój musi być czysty i schludny. To absolutna podstawa. Buty powinny komponować się z resztą ubioru. Panie powinny raczej unikać zbyt wysokich obcasów i przykrótkich spódniczek. Idealna długość, to ta „w kolano”. Biżuteria - owszem - ale raczej w małej ilości. Nie obwieszajmy się jak przysłowiowa choinka. Makijaż nie może być zbytnio rzucający się w oczy, czy zbyt intensywny. Powinny przeważać w nim stonowane barwy. Z pewnością nie zrobimy dobrego wrażenia jaskraworóżowym lakierem do paznokci. Należy też zadbać o to, aby wszystkie zabierane przez nas na spotkania biznesowe dodatki (takie jak teczka, pióro, wizytownik czy okulary) również harmonizowały z całością. No i fryzura. Jeśli włosy są długie, powinny być spięte i gładko zaczesane. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni unikać nadmiaru środków stylizujących, np. żelu czy lakieru do włosów.

Jeśli chodzi o postawę i sposób poruszania się, powinniśmy iść pewnym krokiem, wyprostowani, z lekko uniesioną ku górze głową. Dzięki temu sprawimy wrażenie osób konkretnych, zdecydowanych i pewnych siebie. Natomiast biorąc pod uwagę gesty, najistotniejszy jest chyba uścisk dłoni, który powinien być serdeczny, zdecydowany i krótki. Podając dłoń drugiej osobie, nie należy uciekać od niej wzrokiem. Należy podtrzymać kontakt wzrokowy, w innym przypadku zostanie to odebrane negatywnie. W biznesie nie istnieje podział na płeć męską i żeńską. Panowie nie powinni całować kobiet w rękę. Jeśli zaś chodzi o to, kto pierwszy podaje rękę - to jest to osoba, która pełni wyższą funkcję lub jest na wyższym stanowisku. Tak sprawa wygląda w świecie biznesu, a więc troszkę inaczej niż w życiu prywatnym. Wspominając o kontakcie wzrokowym, należy zadbać o to, aby nie uciekać zbyt często wzrokiem od naszego rozmówcy i aby utrzymywać kontakt wzrokowy przez około 60 – 70 % całego spotkania. No i pamiętajmy o uśmiechu, bo szczery uśmiech w odpowiednim momencie potrafi zdziałać cuda.

Podczas rozmowy należy oczywiście używać odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Bądźmy dla siebie mili i serdeczni. To zawsze robi lepsze wrażenie, aniżeli niczym nieuzasadniony chłód i dystans. Przychylne nastawienie wobec rozmówcy zwiększa szansę porozumienia. Jeśli chcemy zaakcentować jakąś część naszej wypowiedzi, zmieńmy barwę głosu. Nie mówmy zbyt szybko, gdyż jest to objawem nadmiernej nerwowości. Prowadźmy naturalną i luźną, aczkolwiek rzeczową i konkretną rozmowę.

Pamiętając o wymienionych wyżej zasadach, możemy być pewni, że nasze biznesowe spotkanie przebiegnie pomyślnie i z pewnością zakończy się sukcesem, a o to przecież nam chodzi.

 

 

 

Zapraszamy na szkolenie: Autoprezentacja czyli jak zrobić dobre wrażenie »

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »


 


 
Znaczenie pozytywnego wizerunku w biznesie
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów