Zasada Pareto w zarządzaniu sobą w czasie, diecie i …nauce języka angielskiego

Kim był Pareto i co on ma wspólnego z efektywnym zarządzaniem sobą w czasie?

Markiz Vilfredo Pareto był włoskim ekonomistą i socjologiem żyjącym na przełomie 19. i 20. wieku. Pareto, badając strukturę własności dóbr materialnych społeczeństwa odkrył pewną prawidłowość. A mianowicie, że aż 80% całkowitego majątku kraju, znajduje się w rękach zaledwie 20% społeczeństwa. I tak się zaczęło …

 

 

 

 

Zasada ta staje się natychmiast bardzo popularna w biznesie. Okazuje się, że prawidłowość 80/20 możemy znaleźć w wielu innych zjawiskach:

  • około 20% wartości sprzedaży firmy uzyskuje się dzięki około 20% produktów, które firma oferuje
  • około 80% wartości intelektualnej przedsiębiorstwa reprezentowana jest przez około 20% wszystkich jego pracowników
  • około 80% całkowitego czasu pracy pracownika skutkuje około 20% generowanych przez niego wyników
  • około 20% błędów w produkcji powoduje 80% braków
  • około 20% gazety zawiera 80% wiadomości
  • około 20% czasu posiedzeń przynosi 80% ustaleń.

 

Jak tą zasadę odnieść do naszego życia?

Pareto odkrył również, że zaledwie 20% naszej życiowej pracy generuje 80% wszystkich uzyskanych przez nas rezultatów. Jeśli tak jest, to … oznacza to, że warto odkryć te 20%. Co jest dla nas ważne, jakie nasze działania, zadania przybliżają nas do wyznaczonych celów, umożliwiają spełnienie marzeń i odniesienie sukcesu (jakkolwiek go rozumiemy). Mając świadomość tego faktu, wiemy, jak nadać naszej pracy, życiu odpowiednie priorytety.

Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że w realnym życiu musimy robić wszystko, co mamy do zrobienia. Jednak najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić temu, co przyniesie nam najważniejsze wyniki.

WYSZUKAJ W SWOIM ŻYCIU 20% WŁASNYCH INDYWIDUALNYCH CZYNNIKÓW SUKCESU I PRZYZNAJ IM NAJWYŻSZY PRIORYTET.

 

Zasada Pareto stała się bardzo popularna nie tylko w biznesie. Okazuje się, że zależność 80/20 wchodzi do bardzo wielu zjawisk społecznych. Na przykład popularna dieta 80/20 polega na wprowadzeniu podziału jadłospisu na: 80% - to zdrowa niskokaloryczna żywność, a 20% … to to, na co mamy ochotę. Podobno dieta 80/20 uczy umiaru i mądrego podejścia do naszego odżywiania.

Odnaleziono również zastosowanie zasady Pareto w nauce języków obcych, a zwłaszcza słówek. Okazuje się ,że np. w języku angielskim zaledwie 25 słówek stanowi 1/3 wszystkich słów pisanych. Weź do ręki dowolny tekst w tym języku i policz występowanie w nim wszystkich słówek. 1/3 z nich to poniższe wyrazy: the, of, and, a, to, in, is, you, that, it, he, was, for, on, are, as, with, his, I, at, be, this, have, from.

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tajnikach zarządzania sobą w czasie jak również radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, to  serdecznie zapraszam wszystkich  na moje szkolenia z tego zakresu (Zarządzanie sobą w czasie z elementami asertywności i Zarządzanie Wypaleniem Zawodowym i stresem).

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, trener AVENHANSEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Zasada Pareto w zarządzaniu sobą w czasie, diecie i …nauce języka angielskiego
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów