Jak skutecznie zarządzać zespołem produkcyjnym?

IndoorNa temat zarządzania ludźmi napisano i powiedziano już tyle, że co poniektórym mogłoby się wydawać, że nic odkrywczego już dodać nie można. Książki, skrypty, szkolenia sprawiły, że każdy zainteresowany, łącząc praktykę z teorią, wie już sporo na temat organizacji i kierowania pracą innych. Działania wielu zarządzających nie są podyktowane już wyłącznie intuicją, ale solidną wiedzą i znajomością mechanizmów, jakie decydują o zachowaniach pracowniczych, co powoduje, że potrafią oni sprawnie i adekwatnie dostosować wszystko to, czego nauczyli się w teorii do rzeczywistej sytuacji w ich firmie.

Coraz częściej jednak głos w sprawie zarządzania podnoszą ci, którzy zajmują się pracą produkcyjną, ponieważ okazuje się, że zarządzanie zespołem handlowym, zarządzanie zespołem projektowym czy praca z zespołem biurowym to zupełnie inna kwestia niż organizacja grupy ludzi i obowiązków na produkcji. Jak więc skutecznie zarządzać zespołem ludzi na produkcji? Zachęcamy do lektury artykułu.

Spis treści: 

Z jakimi problemami najczęściej mierzą się firmy produkcyjne?

Jak skutecznie kierować zespołem produkcyjnym?

Jakie korzyści płyną z efektywnego zarządzania zespołem produkcyjnym?

Zarządzanie zespołem produkcyjnym - szkolenie

Z jakimi problemami najczęściej mierzą się firmy produkcyjne? 

Zarządzanie zespołem w firmie to jedna z kluczowych umiejętności dobrego menedżera, kierownika, przełożonego, bez względu na to, o jakiej firmie mówimy. Każdy biznes tworzą ludzie, a zadaniem dobrego menedżera jest wydobycie z nich tego, co najlepsze. Środowisko produkcyjne bardzo często uważane jest za specyficzny i trudny do zarządzania obszar. Wynika to z faktu, że w branżach produkcyjnych menedżerowie muszą mierzyć się z wieloma problemami, które w mniejszym stopniu występują w innych branżach. W związku z tym coraz więcej zakładów dostrzega potrzebę, by przykładać większą uwagę do skutecznego zarządzania i komunikacji w zespole produkcyjnym.

 

Zapoznaj się z naszą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte z zarządzania

 

Problem 1: Brak pracowników do pracy w firmie produkcyjnej

Jednym z często występujących problemów, z jakimi muszą się mierzyć firmy produkcyjne, jest brak pracowników do pracy. Jest to widoczne szczególnie w firmach, które charakteryzują się wysoką sezonowością, a tak zazwyczaj jest w przypadku linii produkcyjnych. W takich branżach managerowie muszą poradzić sobie z sytuacją, kiedy w jednym miesiącu potrzebują po dwadzieścia osób na zmianie, ale już w kolejnym po pięćdziesiąt. W dzisiejszych czasach nie jest prosto znaleźć ludzi, którzy doskonale wiedzą, że będą potrzebni tylko na chwilę: na miesiąc czy dwa. Każdy szukający pracy, chciałaby znaleźć coś stałego i co poniektórzy na dzień dobry nie są zainteresowani taką ofertą, inni natomiast pracę przyjmują, ale przez cały czas jej trwania są bardzo niepewnymi pracownikami, gdyż jeśli tylko znajdą coś na stałe, odejdą z dnia na dzień, bez żadnego zająknięcia, a kierownik zostanie z problemem niedostatku ludzi.

Problem 2: Brak zaangażowania w pracę na produkcji

Kolejną kwestią jest podejście do pracy. Wielu zatrudnionych na produkcji uważa, że pracę fizyczną znajdą zawsze, dlatego ich postawa jest często roszczeniowa, ale i cechująca się brakiem zaangażowania czy motywacji. Niektórzy nie dają z siebie wszystkiego, ponieważ uważają, że stanowiąc jedynie jeden z wielu elementów całego mechanizmu, nie zostaną zauważeni, a błąd - jeśli takowego się dopuszczą - rozmyje się pomiędzy wszystkimi. Czasami czują się też mało istotni w gąszczu tylu osób, przez co nie do końca mają ochotę dawać z siebie wszystko, ponieważ obawiają się, że ich trud nie zostanie zauważony i odpowiednio doceniony.

Problem 3: Różny poziom wykształcenia pracowników produkcyjnych 

Następnym problemem, który może nie ujawnić się w biurze, ale dość często mamy z nim do czynienia przy linii produkcyjnej, to różny poziom wykształcenia pracowników, a co za tym idzie - różnice w języku w relacji pracownik-przełożony. Managerowie, ludzie na stanowiskach, muszą doskonale zdawać sobie sprawę, z jakimi ludźmi pracują, a tym samym, jak się z nimi komunikować, aby przesłania były rozumiane. Czasami potrzeba zupełnie innego doboru słów, aby podwładni nie tylko z przyzwyczajenia kiwali głowami, ale rzeczywiście mieli świadomość, co się do nich mówi, ile rzeczywiście zależy od ich motywacji, działania i obecności, a przy tym czuli się nie tylko drużyną, ale również odrębnymi jednostkami, jakże istotnymi dla osiągnięcia ogólnego sukcesu. Wobec tego nie stosuje się w tym przypadku długich, niezrozumiałych przemówień. Potrzeba natomiast konkretu, jasno postawionego komunikatu, w którym wybrzmi to, czego oczekujemy od pracowników jako przełożeni. 

Jak skutecznie kierować zespołem produkcyjnym? 

Jak widać, środowisko produkcyjne z założenia jest obarczone dużymi problemami. W jaki więc sposób sprostać wysokim oczekiwaniom zarówno ze strony firmy, jak i samych pracowników? Skuteczne zarządzanie zespołem pracowników produkcyjnym powinno odbywać się na 5 poziomach:

  • komunikacji;
  • motywowania do pracy;
  • delegowania zasad i kontroli;
  • podnoszenia kompetencji zespołu;
  • szczerości i normalności w relacjach z zespołem produkcyjnym. 

Poziom 1: Komunikacja w zespole produkcyjnym

Wiele błędów w zarządzaniu wynika ze złej komunikacji. Powodem mogą być niejasne sformułowania i uwagi. Należy więc dbać o to, aby precyzyjnie przekazywać uwagi i wszelkie informacje. Ważne jest także, aby przełożony potrafił umiejętnie zarządzać konfliktem w zespole (jeżeli taki się pojawi), umiał słuchać swoich pracowników, poznał ich potrzeby i oczekiwania. Tylko w ten sposób będzie mógł się zaangażować w życie firmy. 

Poziom 2: Motywowanie do pracy w zespole produkcyjnym

W motywowaniu do efektywnej pracy niezwykle ważne jest, aby regularnie przekazywać informacje zwrotne, dotyczące wyników osiąganych przez danego pracownika. Informacje zwrotne są bardzo ważne dla efektywności pracowników. Kiedy Twój pracownik wykona jakieś zadanie, poinformuj go z czego jesteś zadowolony, a co można poprawić. 

Zapoznaj się też z innym naszym artykułem dotyczącym motywowania pracowników: Motywacja w pracy - 7 czynników, które motywują nas do działania.

Poziom 3: Delegowanie zasad i kontrola w zespole produkcyjnym

Przełożony nie powinien być kontrolerem, który sprawdza jedynie wykonanie pracy przez każdego pracownika po kilka razy, lecz musi być koordynatorem, który nadzoruje właściwy przebieg procesów w firmie

Poziom 4: Podnoszenie kompetencji zespołu produkcyjnego

Ponadto zarządzający zespołem produkcyjnym musi dawać swoim pracownikom możliwość rozwoju. Im szerszy jest zakres wiedzy pracowników, tym większa jest ich produktywność.

Poziom 5: Szczerość i ,,normalność” w relacji z zespołem produkcyjnym

Pracownicy na produkcji oczekują jeszcze jednej, bardzo ważnej dla nich kwestii. A mianowicie szczerości i zwyczajnej normalności. Osoba zarabiająca średnią krajową, nie czuje się dobrze, gdy pan z białego mercedesa przychodzi w garniturze na halę i protekcjonalnie klepie go po ramieniu, pytając asystenta, z kim właśnie rozmawia. Do prawidłowej komunikacji potrzeba relacji na tym samym poziomie, rozumienia nie tylko procesów technologicznych, ale i każdego etapu pracy, odpowiedzialności poszczególnych osób za zadania oraz pokazania, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak nasi zatrudnieni.

Jakie korzyści płyną z efektywnego zarządzania zespołem produkcyjnym?

Skuteczne zarządzanie zespołem pracowników oraz dobra atmosfera w pracy to czynniki, które przekładają się na efektywność pracy na produkcji. Umiejętności efektywnego zarządzania są niezwykle cenne, ponieważ w ten sposób możemy zmniejszyć rotację, a tym samym koszty związane z przyuczaniem nowych pracowników, błędami popełnianymi z powodu braku doświadczenia czy w końcu z przestojami wynikającymi z wakatów. 

Zarządzanie zespołem produkcyjnym - szkolenie 

Skuteczne motywowanie i przywództwo, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie zespołem produkcyjnym to temat trudny, wymagający nabycia odpowiednich umiejętności przez zarządzających. Każdy manager, który ma trafić do zakładu produkcyjnego, nie powinien traktować tego zadania jedynie jako kolejnego doświadczenia. Tutaj potrzebna jest naprawdę fachowa wiedza, znajomość tematu, odporność na stres i ogromna doza empatii w stosunku do innych osób - to wszystko składa się na warsztat pracy managera. Ci, którzy stają właśnie przed taką sytuacją, czy już się w niej znaleźli, powinni zacząć zatem od początku, a więc od szkoleń z zarządzania. 

 

Skorzystaj z naszej bogatej oferty szkoleń

Szkolenia otwarte z zarządzania

Jak skutecznie zarządzać zespołem produkcyjnym?
Oceny: 2 z 5 z 73 głosów