WELLNESS w pracy, czyli … BHP XXI wieku

Filozofia Wellness pochodzi z USA. Za jej „ojca” uważa się amerykańskiego lekarza Halberta Dunn’a, który w 1959 roku wprowadził to pojęcie do obiegu, jak również stworzył jego bardzo ciekawą definicję. Dunn udowodnił, że gwarantem naszego dobrego samopoczucia (każdego dnia) jest uzyskanie harmonii ciała, ducha i umysłu. Nie można zaniedbać żadnego z obszarów, jeśli chcemy być zdrowi, szczęśliwi i spełnieni.

Wellness to sposób na życie, dzięki któremu możliwe jest osiąganie i utrzymanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym.

Filozofia Wellness w Stanach Zjednoczonych kultywowana jest już od kilkudziesięciu lat. W Polsce pojawiła się w latach 90-tych 20. wieku, by w ostatnim czasie coraz mocniej przenikać do organizacji jako element tzw. healt & productivity managment’u, czyli budowania przez firmy programów pomagających pracownikom zachowywać równowagę między życiem osobistym i zawodowym i skutecznie redukować stres i jego negatywne dla zdrowia skutki.

Jeszcze 10 lat temu Corporate Wellness budził w Polsce śmiech i pobłażliwość. Dziś, małymi krokami, staje się elementem budowania tożsamości firmy, czynnikiem, który decyduje o tym, czy pracownik chce pracować w danej organizacji czy nie.

Według raportu na temat Wellnessu Korporacyjnego w polskich firmach z 2015 roku, jedynie 3% pracodawców wdraża strategię Wellness w swoich organizacjach. Dla porównania, na świecie robi to niemal 30% firm.

Jak w Polsce firmy wprowadzają kulturę Wellness? Do niektórych działań mających na celu równoczesne zadbanie o ciało, ducha i umysł pracowników należą:

 • zajęcia fitness, wydzielone pokoje do jogi w pracy, pakiety sportowe
 • wygodne, ergonomiczne i bezpieczne miejsca pracy
 • profesjonalne masaże do dyspozycji pracowników kilka razy w tygodniu
 • Dni Zdrowia
 • szkolenia i warsztaty dot. radzenia sobie ze stresem, emocjami, zasad zdrowego odżywiania, budowania relacji w pracy i w rodzinie etc.
 • stała pomoc psychologa
 • zdrowsze posiłki w stołówkach i kantynach pracowniczych
 • darmowe owoce dostępne codziennie
 • pokoje i strefy relaksu – tarasy, ogród, rośliny, muzyka
 • możliwość pracy zdalnej
 • urlopy edukacyjne etc.

 

Zgodnie z badaniami Creating Sustainable Performance z 2012 roku, zadowolony pracownik dbający o równowagę między życiem osobistym a zawodowym ma o 16% większą wydajność, jest o 32% bardziej zaangażowany w pracę i odczuwa o 46% większą satysfakcję z pracy.

Wellness Korporacyjny to więc coś więcej niż dobrze nam znane i pachnące lamusem BHP. To nowy sposób patrzenia na przedsiębiorstwo, gdzie pracownicy stanowią jego najważniejszy zasób. Warto więc sprawić, aby ten zasób był zadowolony i ... zdrowy na ciele, duchu i umyśle ;).

 

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomie rozwijać swoje umiejętności związane z radzeniem sobie ze stresem, emocjami, wypaleniem zawodowym  na moje szkolenia z tego zakresu.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, certyfikowany trener standard HRD BP, Senior Trener AVENHANSEN

WELLNESS w pracy, czyli … BHP XXI wieku
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów