Walt Disney - Ojciec naszego sukcesu

Dawno dawno temu (a konkretnie w 1901 roku), za siedmioma górami, za siedmioma lasami (a konkretnie w Chicago) urodził się bardzo wyjątkowy i utalentowany plastycznie chłopiec. Szczęśliwi rodzice – Elias Disney i Flora Call nadali mu imiona Walter Elias. I choć jego dzieciństwo nie było bajką, to w dorosłym życiu został ojcem takich bajkowych postaci, jak: Myszka Mickey (w 1932 roku otrzymał on za tę postać honorowego Oskara), kaczor Donald czy pies Pluto i jako pierwszy w historii kinematografii dał im głos. (Do roku 1928 bowiem wszystkie kreskówki były bezdźwiękowe).

 

Walt Disney przez 65 lat swojego życia stał się największym producentem filmów animowanych na świecie. Jego zaczarowany świat, znany jako Disnayland możemy dziś podziwiać w USA, w Kalifornii (Disney otworzył go osobiście w 1955 roku) i w Europie, w Paryżu.

Walt Disney zwykł tak mawiać o swoim „bajkowym” przedsięwzięciu:

Disneyland will never be completed … as long as there is imagination left in the world” (“Proces tworzenia Disneylandu nigdy nie dobiegnie końca … dopóki nasza wyobraźnia nadal będzie pracować”)

 

Walt Disney do dziś uosabia kreatywność najwyższych lotów, sukces, spełnienie marzeń i podróż do wyobraźni. Jest dowodem na to, że marzenia się spełniają … Trzeba je sobie tylko wyobrazić i … zacząć działać.

 

Jak Disney urzeczywistniał swoje marzenia?

Organizował on proces myślowy wykorzystując do tego pracę w 3 pokojach. Każdy z pokojów miał swoje zadanie.

1. Pokój marzeń

Tu główną rolę odgrywała wyobraźnia. To w nim powstawały nowe pomysły, koncepcje, projekty bez żadnych ograniczeń myślowych. Każdy, nawet najbardziej abstrakcyjny pomysł miał znaczenie.

Planując jakieś działanie, rozwiązując problem, tak jak Walt wejdź najpierw do swojego wewnętrznego pokoju marzeń. Nie ograniczaj się i strzelaj pomysłami ;)

 

2. Pokój historii

W tym pokoju wyobraźnia i pomysły Disneya otrzymywały konkretne ramy. Postacie dostawały swoje kształty, imiona i swój scenariusz.

Wchodząc w myślach do tego pokoju stań się realistą. Zastanów się, jakie szanse na powodzenie ma wymyślone przez ciebie rozwiązanie czy wygenerowany pomysł. Jakie masz zasoby, by go urzeczywistnić?

 

3. Pokój harówki, zwany też pokojem krytyki

To miejsce, w którym Walt pozwalał sobie na krytyczne myślenie. Analizował ewentualne błędy swoich koncepcji. Jeśli jego projekt przechodził bezpiecznie przez ten pokój – zostawał zatwierdzony do produkcji.

Będąc w pokoju harówki zostań krytykiem swoich pomysłów. Przeanalizuj zagrożenia, słabe punkty i … ponownie wróć do pokoju marzeń, aby kreatywnie podejść do zgłoszonych przez „krytyka” wątpliwości. Ponownie przepuść te pomysły przez pokój historii. Proces ten powtarzaj tak długo, aż twój „ krytyk” nie będzie miał wątpliwości.

 

Strategia Walta Disneya od lat stosowana jest jako innowacyjne, bardzo skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów, tworzeniu nowych koncepcji, a w organizacjach do:

  • usprawniania procesów organizacyjnych

  • kreowania i wdrażania nowych pomysłów

  • motywowania pracowników do twórczego myślenia

  • budowania innowacyjnej kultury organizacji.

 

Jeśli będziesz się zastanawiać nad realizacją nowego pomysłu, to od razu wygoń ze swoich myśli krytyka, który zawsze chce być pierwszy i … zacznij od wyobraźni. Pozwól jej się rozwinąć. Wtedy i tylko wtedy masz szansę na urzeczywistnienie każdej swojej bajki.

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tajnikach zarządzania zespołem, ale również o tym jak spełniać swoje marzenia, realizować plany i cele to serdecznie zapraszam wszystkich na moje szkolenia z tego zakresu: Lider i jego Zespół, Zarządzania sobą w czasie czy sposobów radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Trener AVENHANSEN

Walt Disney - Ojciec naszego sukcesu
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów