Turkusowa firma szkoleniowa

Turkusowa firmaKolor turkusowy przywodzi na myśl przepiękne okoliczności przyrody, turkusową wodę w morskich zatoczkach i w górskich jeziorach. Symbolizuje on optymizm i wiarę w lepsze jutro. Może wskazywać na kreatywność, uparte dążenie do realizacji swoich idei i wierność przekonań. Firma AVENHANSEN przechodzi metamorfozę wizualną i zmienia stronę internetową, aby dopasować się do tzw. modelu turkusowego, w którym od lat mentalnie funkcjonuje. Co to właściwie oznacza? Dążenie do celu podparte zrównoważonym działaniem i konsekwencją.

 

 

Awangarda w zarządzaniu

Klasyczny model organizacji zakłada pewną hierarchię organizacyjną, na szczycie której stoi właściciel, zaś u podstaw są szeregowi pracownicy. Frederick Laloux w książce pod tytułem „Pracować inaczej” określił nowatorski model przedsiębiorstwa, bez zasadniczej hierarchii i systemów motywacyjnych, gdzie pracownicy mają przestrzeń do rozwoju, są odpowiedzialni za efekty działania i realizację celów całej firmy. W ten sposób działa marka AVENHANSEN, specjalizująca się w organizacji szkoleń otwartych, szkoleń zamkniętych, konferencji, szkoleń językowych oraz w szeroko rozumianym doradztwie biznesowym.

Czy brak hierarchii wewnętrznej jest fantastyczną wizją? Specjaliści, na czele z prof. Andrzejem Blikle przekonują, że może to być bardzo efektywny sposób na kierowanie przedsiębiorstwem.

 

Kolorowa typologia zarządzania

Korporacje stawiające na tradycyjny model hierarchiczny prowadzenia firmy, cechuje według Lalouxa impulsywny styl zarządzania, oznaczony kolorem czerwonym. Kolor bursztynowy jest właściwy dla tradycyjnych armii i kościołów, a przedsiębiorstwa nastawione na realizację celów mają kolor pomarańczowy. Ruchy społeczne są kierowane w ramach hierarchii zarządczej upodmiotowionej, a lider to dla podwładnych empatyczny nauczyciel. Dla nich przeznaczony jest kolor zielony.

Turkus odpowiada zaś ewolucji „zielonego” modelu zarządzania. Firmy zarządzane w taki sposób zatrudniają ludzi, którzy chcą w nich pracować i realizować zadania, jakie stawiają sobie samodzielnie do wykonania. Sami przydzielają role, które są dostosowane do ich preferencji i indywidualnych predyspozycji zawodowych. Praca w organizacjach turkusowych ma stać się przyjemnością i pasją. Nie ma tu sztywno ustalonych stanowisk, ale zawsze istnieją funkcje, które mogą podlegać modyfikacjom, wraz ze zwiększaniem kompetencji i umiejętności pracowników.

Pracownicy turkusowej organizacji realizują własne ambicje za pośrednictwem zadań zawodowych, które stanowią dla nich wyzwanie. Stają się one ich osobistym sukcesem, który przekłada się na sukces firmy. Pracownik pracuje tyle, ile chce, a nie sztywno po 8-10 godzin na dobę. Jedynym ograniczeniem pozostaje przy tym utrzymanie płynności działania firmy. Wynagrodzenia ustala się w zależności od kompetencji przez tzw. zespoły płacowe.

Jak wygląda rekrutacja do takiego przedsiębiorstwa? Kandydat nie odbywa rozmów ze specjalistami HR, ale z potencjalnymi, przyszłymi partnerami w Zespole. Jeśli wyrażą oni zgodę na jego zatrudnienie, podpisywana jest umowa o pracę.


 

Idea utopijna - realizacja całkowicie realna

Firma AVENHANSEN zawsze szła z duchem czasu i wraz z jego upływem przekształciła się w organizację, w której odwrócono kolejność przyczynowo-skutkową, dzięki czemu pracownicy odczuwają pełną satysfakcję z pracy i są szczęśliwsi. Ich zaangażowanie w pracę dla pasji i spełniania swoich aspiracji zawodowych przyczynia się do jeszcze lepszego rozwoju firmy. Przyszedł dobry moment, aby model organizacji, w której działa firma, odpowiednio nazwać i pokazać światu nasz turkus.

Organizacje turkusowe nie są wymysłem przyszłości, ani futurystyczną wizją, która na dłuższą metę nie ma szans się sprawdzić. Wiele przedsiębiorstw rodzinnych działa w takim modelu, a wiedza i pasja założycieli jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W „turkusie” liczą się talenty ludzi i ich potrzeba dążenia do sukcesu. Pracownicy zaczynają być dumni, z tego co robią, a przy okazji tworzą lepsze produkty lub usługi, jak i przynoszą wyższe dochody dla całej firmy.

Na gruncie działalności szkoleniowej i doradczej AVENHANSEN od lat praktykuje model organizacji turkusowej, wspierając swoich pracowników, którzy działają wspólnie dla dobra swojej firmy i jej klientów. Dziś zmienia jedynie swoją identyfikację wizualną, aby jeszcze mocniej podkreślić swój związek z organizacją turkusową i pokazać na zewnątrz, swoim Partnerom biznesowym oraz Klientom, jacy jesteśmy w środku.

Zapraszamy do współpracy! Z nami układa się sympatyczniej i efektywniej.

Turkusowa firma szkoleniowa
Oceny: 5 z 5 z 5 głosów