Tożsamość w cenie

Powinniśmy strzec nasze dane osobowe z wielu względów. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż cyberświat wymaga od nas aktywności, w której informacje o nas są obecne, a nawet ich podanie- wymagane. Niewiele osób zastanawia się nad ich przechowywaniem. Pamiętajmy, iż podlegają one prawnej ochronie. W wielu przypadkach są łakomym kąskiem dla różnego rodzaju firm marketingowych, czy farmaceutycznych.

 

Pewna znajoma była bardzo aktywna na stronie www.naszechoroby.pl. By móc się tam zalogować, podała wiele istotnych danych tj. grupa krwi, czy informacje o przebytych chorobach. W rzeczywistości stała się obiektem łatwym do zdefiniowania oraz do dostosowania odpowiedniego produktu farmaceutycznego. Jakże wielkie było jej zdziwienie, gdy raptownie zaczęła otrzymywać na swoją skrzynkę mailową oferty handlowe odpowiadające jej dolegliwościom.

 

O tym jak bardzo dane osobowe są w ,,cenie” mogą się przekonać osoby aplikujące na różnego rodzaju stanowiska przy pomocy Internetu. Tu należy zachować rozsądek. Każda szanująca się firma posiada konto mailowe z własną nazwą. Należy być podejrzliwym, jeśli oferta pochodzi z konta ogólnie dostępnego. W takim przypadku możemy przypuszczać, że nasze dane zostaną wykorzystane bez naszej wiedzy i zasilą listę mailingową nieuczciwych marketerów.

 

Warto, aby firmy zadbały o przejrzystość rekrutacji, gdyż ujawnianie potrzebnych danych przez firmy poszukujące pracowników, zwróci uwagę na te, które umieszczają ogłoszenia w celu zebrania danych osobowych. Reasumując: dane osobowe podlegają ochronie nie tylko przez nas samych, ale także przez firmy, którym je udostępniamy. Tu obowiązuje klauzula prawna. W jaki sposób należy chronić dane, a także je przechowywać zgodnie z aktualnymi przepisami?

 

Podczas szkolenia ,,Ochrona danych osobowych” organizowanego przez firmę AVENHANSEN poznają Państwo standardy ochrony danych osobowych, wewnętrzne procedury zabezpieczania, stosowane praktyki w oparciu o aktualne prawo, obowiązki administratora oraz zasady odpowiedzialności karno-administracyjnej osób przetwarzających dane osobowe.

 

Trenerka Magdalena Kuba- specjalistka prawa pracy i danych osobowych zapozna uczestników szkolenia z wzorami dokumentów przydatnymi w codziennej praktyce, a także  udzieli porad związanych z codzienną pracą administratora danych. Szkolenie polecane jest dla pracowników działów personalnych, menadżerów, osób wdrażających procedury kontroli pracownika, a także- dla wszystkich, którzy interesują się prawem ochrony danych oraz ich administracją.

 

W dobie Internetu oraz innych środków masowego przekazu, troska o bezpieczeństwo danych naszych klientów powinna wynikać nie tylko z respektowania przepisów prawa, lecz przede wszystkim z poszanowania godności człowieka. Zadaniem pracowników działów personalnych nie jest ochrona danych, dla samej ich ochrony, lecz przede wszystkim ochrona tożsamości.

 

Trzymając pieczę nad ważnymi informacjami o człowieku, realizujemy w praktyce jego prawo do prywatności. Społeczeństwo składa się z osób różniących się pod względem indywidualnych cech, począwszy od narodowości, poprzez preferencje seksualne, aż po odmienne życiorysy. Każdy z nas ma prawo do ustalenia jaki zakres wiedzy o nas samych ma być upubliczniony. Przetwarzanie danych osobowych możliwe jest wtedy, gdy otrzymamy zgodę osoby, której te dane dotyczą. Pamiętajmy, że nasz klient pozostawił nam swoje dane w zaufaniu, dlatego ich przechowywanie i zabezpieczenie powinno być realizowane ze szczególną pieczołowitością.

 

[MOBILE]

 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

Tożsamość w cenie
Oceny: 4 z 5 z 12 głosów