Szkolenie grupowe i indywidualne - które wybrać dla siebie?

IndoorSzkolenia są nieodłącznym elementem rozwoju. Szczególnie ważne są na etapach przejściowych, kiedy uczymy się wykonywać nowe obowiązki i potrzebujemy dużej dawki wiedzy. Dzięki nim możemy mieć pewność, że szybciej przyswoimy umiejętności i zaczniemy wyrabiać w sobie pozytywne nawyki. Szkolenia mogą się także okazać pomocne przy poszukiwaniu nowej pracy, zdobywaniu wykształcenia i uzupełnianiu kwalifikacji zawodowych.

Poniższy artykuł pomoże zapoznać się z rodzajami szkoleń oraz wskaże, który typ będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Zapraszamy do czytania.

Spis treści:

Czym jest szkolenie?

Rodzaje szkoleń: otwarte, zamknięte, indywidualne, grupowe - czym się od siebie różnią?

Dla kogo szkolenie grupowe?

Kiedy wybrać szkolenie indywidualne?

Które szkolenie wybrać dla siebie? Grupowe czy indywidualne?

Czym jest szkolenie?

Szkolenia to zajęcia pozaszkolne, które mają podnieść nasze kwalifikacje w wybranej dziedzinie. Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie uwzględnia nie tylko samo wykładanie wiedzy w określony sposób, ale także zawiera w sobie psychologię uczenia się.

Tematyczne i ogólne szkolenia prowadzić mogą tylko specjalnie przygotowani trenerzy, którzy mają pojęcie nie tylko o wykładanej tematyce, ale także o zachowaniu grupy i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Kiedyś szkoleniem określało się przygotowywanie pracowników do wykonywanej przez nich pracy. Dziś pojęcie uległo znacznemu rozszerzeniu, ponieważ zmieniło się podejście do edukacji.

 

Chcesz poprawić swoje umiejętności osobiste? Sprawdź naszą ofertę!

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

Rodzaje szkoleń: otwarte, zamknięte, indywidualne, grupowe - czym się od siebie różnią?

Szkolenia różnią się między sobą nie tylko tematyką, ale także podejściem trenera. Mogą też mieć różną formę. Otwarte są dostępne dla wszystkich zainteresowanych i udział w nich jest z reguły dobrowolny. Wystarczy jedynie pokryć koszt uczestnictwa. Szkolenia zamknięte zostają zorganizowane na czyjeś zlecenie. Najczęściej właściciela przedsiębiorstwa lub małej firmy, a ich celem jest podniesienie kompetencji pracowników w wybranym zakresie.

Innym podziałem jest rozróżnienie na szkolenia indywidualne i grupowe. Pierwsze z nich odbywa się pomiędzy uczestnikiem a trenerem. Przeprowadzone właściwie może dać zachwycające rezultaty. Szkolona osoba otrzymuje informację zwrotną, dzięki której wie, nad czym musi jeszcze popracować i jak może osiągać lepsze wyniki.

Szkolenie grupowe jest organizowane w większej grupie osób i jego celem jest rozwijanie umiejętności miękkich, takich jak rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem czy efektywna komunikacja i asertywność.

Dla kogo szkolenie grupowe?

Szkolenie grupowe przyda się każdemu, komu zależy na osiąganiu lepszych wyników jego podwładnych. Odchodzi się od traktowania szkolenia jako przykry obowiązek, a bardziej skłania się ku dbaniu o swoją drużynę i jej samopoczucie. Wiadomo przecież, że im bardziej wyszkolona kadra, tym lepsza komunikacja między nimi.

Grupowy wariant szkolenia warto wybrać również, gdy zależy nam na ogólnym podniesieniu komfortu pracy, zwiększeniu elastyczności i zmniejszeniu presji w otoczeniu.

Kiedy wybrać szkolenie indywidualne?

Jeśli szkolenie grupowe może być tak skuteczne, to po co wybierać szkolenie indywidualne? Za indywidualnym nauczaniem jest wiele argumentów. Najważniejsze z nich to oszczędność czasu i możliwość skupienia się problemach. Co w przypadku większej ilości osób jest niemożliwe, gdyż trudno jest każdemu poświęcić czas na rozwiązanie jego wątpliwości.

Które szkolenie wybrać dla siebie? Grupowe czy indywidualne?

Najlepiej sugerować się osobistymi potrzebami i wybrać ten typ szkolenia, który najbardziej nam odpowiada. Jeśli czujemy, że mamy więcej pytań niż odpowiedzi wokół jakiegoś problemu, to zdecydowanie lepiej będzie wybrać szkolenie indywidualne.

Z kolei do rozwiązania problemów natury społecznej i podniesienia umiejętności interpersonalnych najlepiej przydają się szkolenia grupowe, ponieważ dzięki wykorzystaniu scenek inscenizowanych pomiędzy uczestnikami, łatwiej wychwycić błędy, jakie popełniamy na co dzień.

Czujemy, że powinniśmy podnieść swoje kompetencje, jednak nie mamy pewności w jaki sposób? W tym przypadku najlepiej będzie skontaktować z doświadczonym doradcą szkoleniowym, a on zaproponuje nam odpowiedni kurs.

 

Chcesz rozwinąć umiejętności menedżerskie? Sprawdź naszą ofertę!

Szkolenia otwarte z zarządzania zasobami ludzkimi

Szkolenie grupowe i indywidualne - które wybrać dla siebie?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów