Świąteczne zakupy przez internet - uniknięcie koszmaru?

Jak co roku zbliża się moment, gdy udajemy się do sklepów zrobić ostatnie, świąteczne zakupy. Wtedy przeważnie na liście znajduje się większość rzeczy, jakie są nam niezbędne, do których niewątpliwie należą prezenty - dlatego też nie możemy sobie ich darować. Większość z nas nie przepada za tym okresem - korki na drogach w trakcie objeżdżania marketów lub okolicznych sklepów, ciągnące się w nieskończoność kolejki przy kasach, coraz większe wydatki, uszczuplające nasz domowy budżet - to tylko kilka z wielu aspektów świątecznej gorączki zakupowej. Jednak w dobie powszechnego dostępu do internetu, istnieje alternatywa, którą stanowią zakupy przez internet. Czy to faktycznie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych chwil? Zakupy takie mogą być dobrą ucieczką, tylko należy zachować rozsądek i dokładnie sprawdzić internetowego sprzedawcę, żeby nie okazało się, że paczka dojdzie z niekompletnym prezentem lub dopiero po świętach.


Jak się okazuje, aż co drugi prezent, który znajdzie się w tym roku pod choinką, pochodzi ze sklepu internetowego. W okresie świątecznym aż roi się od promocji i wyprzedaży. Sklepy internetowe kuszą niższą ceną, dostarczeniem zamówionej przesyłki do domu, większym wyborem wśród prezentów dla najbliższych oraz, co również istotne - spokojnym i bezstresowym przeglądaniem oferty. Jednak te wszystkie wymienione plusy nie mogą zasłonić problemów związanych z tego rodzajem zakupów - w okresie świątecznym sklepy internetowe przeżywają oblężenie spragnionych promocji klientów, i mogą zdarzyć się opóźnienia w przesyłce (prezent niedostarczony na czas), lub mogą zdarzyć się uszkodzenia paczki podczas przesyłki. Dochodzi do tego fakt, że świąteczne promocje wcale nie są takie tanie. Czy istnieje sposób na zwiększenie pewności dokonywania zakupów przez internet?


Po pierwsze, należy sprawdzić cenę. Prawda bowiem jest taka, że nie na wszystkich okazjach można realnie zaoszczędzić. Sprzedawcy nadużywają słów „ekstra promocja”, „super okazja”, „najtaniej tylko w sieci”, a do tego kuszą specjalnie przygotowanymi reklamami. Niestety zdarzają się również przypadki zawyżania ceny tylko po to, aby po kilku dniach ją mocno obniżyć i tym samym promować świąteczny rabat. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z internetowej porównywarki cen. Dzięki temu, będziemy mogli stwierdzić, czy dana promocja nam się faktycznie opłaca. Przykładem są tutaj najnowsze konsole do gier, które w okresie świątecznym sprzedawane są w różnych zestawach. Dzięki temu możemy znaleźć najniższą z możliwych cen, bowiem te mogą różnić się nawet o 30%.


Kiedy mamy już pewność, że dana cena jest dla nas tą najlepszą, warto sprawdzić, czy sprzedawca jest wystarczająco rzetelny i cieszy się dobrą opinią u swoich poprzednich klientów. Do tego celu służą wszelakie fora internetowe czy też sekcja na stronie poświęcona komentarzom. Nie warto ryzykować, gdy gdzieś znajdziemy powtarzającą się informacje, że wcześniej w tym sklepie były problemy z dostawą towaru lub gdy zamówiony towar nie zgadzał się z tym, co klient chciał zamówić. Te kilkanaście złotych mniej za niepewną przesyłkę nie jest warte tego, aby martwić się o prezenty dla najbliższych. Zatem, komu można zaufać? Jeżeli opinie o danym sklepie są powszechnie pozytywne, a do tego dany sprzedawca może udowodnić jakość swojej działalności odpowiednim certyfikatem, wtedy możemy spokojnie dokonywać zakupów.


Warto również upewnić się, że dany sklep posiada własne centrum logistyczne. Wtedy zamówiony towar znajduje się w magazynie i jest od razu gotowy do wysłania. W innym przypadku, sprzedawca musi wpierw zamówić towar u dystrybutora, co znacznie wydłuża czas realizacji zamówienia.


Jeżeli w dalszym ciągu czujemy się jednak niepewnie co do pomysłu zamawiania drogich prezentów przez internet (do czego przecież każdy ma prawo, bowiem łączna suma pieniędzy za konsolę, aparat i laptop mogą przekroczyć kilka tysięcy złotych), może upewnić się jeszcze o rzetelności sklepu dzwoniąc na infolinię. Wtedy można zweryfikować, jak bardzo profesjonalny jest sklep, do którego dzwonimy. Zadając poszczególne pytania możemy się przekonać, czy to, co wyczytaliśmy na stronie pokrywa się z tym, co słyszymy w słuchawce telefonu. Warto wtedy też dokładnie wypytać się o warunki reklamacji i ewentualnego zwrotu towaru. Jest to bardzo ważne, aby to, co jest w regulaminie strony zgadzało się z odpowiedzią, jaką słyszymy podczas rozmowy.


Ostatecznie zaś warto zachować się rozsądnie i wszelkie najdroższe prezenty kupić po prostu wcześniej. Nie wtedy, gdy zostało nam kilka dni, i na gwałt szukamy konsoli dla dziecka po najniższej cenie,  i przez nieuwagę padamy ofiarą nierzetelnej firmy, która rujnuje nam okazję na uszczęśliwienie dzieci wysyłając uszkodzony model lub dostarczając paczkę kilka dni po terminie. Zamawiając wszystko odpowiednio wcześniej, gwarantujemy sobie najlepszy dla nas wybór, spokój w czasie oczekiwania na odbiór prezentów i wolny czas wtedy, gdy inni jeżdżą po sklepach szukając idealnych rzeczy dla swoich najbliższych.
 

[MOBILE]

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Podziel się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat opisywanego zagadnienia.

 

 
Świąteczne zakupy przez internet - uniknięcie koszmaru?
Oceny: 4 z 5 z 34 głosów