Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie?

Sposoby na bezstresowy powrót do pracy po urlopie wypoczynkowym Jako że znajdujemy się właśnie w pełni sezonu urlopowego, a nawet małymi kroczkami kierujemy się ku jego zakończeniu, warto zastanowić się, czy należny nam okres wolnego pomaga w chwilach relaksu. Zazwyczaj, większość z nas, korzysta z dwudziestu sześciu dni, podczas których może wyjechać na wakacje. Oczywiście, żaden pracodawca nie daje nam takiej dyspensy ciurkiem, ale jest zobligowany do udzielenia nieprzerwanego dwutygodniowego okresu odpoczynku i właśnie na ten czas czekamy zazwyczaj z utęsknieniem cały, okrągły rok. Im jednak bliżej końca urlopu, tym stajemy się coraz bardziej niespokojni na myśl o powrocie do pracy. Obawiamy się tego jednego dnia, kiedy będziemy musieli wrócić do swoich obowiązków. Dla większości z nas nie jest to nigdy proste, dlatego podpowiadamy, jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie. 

 

Spis treści:

Dlaczego obawiamy się powrotu do pracy po urlopie?

Sposoby na powrót do pracy po urlopie 

Czy warto brać urlop na żądanie po urlopie wypoczynkowym?

Powrót do pracy po urlopie spędzonym w domu

Urlop wypoczynkowy a podnoszenie swoich umiejętności

Dlaczego obawiamy się powrotu do pracy po urlopie? 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim specjaliści uważają, że tygodniowy odpoczynek to pewnego rodzaju nieporozumienie, ponieważ niemalże tyle czasu nasz organizm potrzebuje do pełnego zaadoptowania się do nowego miejsca, innego klimatu i powietrza. Dlatego, zanim zaczniemy dopiero co wymarzony urlop, zapoznamy się z samym miejscem i atrakcjami, z których możemy korzystać, powoli zapomnimy o stresie, terminach i raportach, nasz umysł już będzie myślał o końcu tych przyjemności. 

Przyzwyczajeni do ciągłej pracy i życia na najwyższych obrotach, będziemy trochę skołowani świadomością, że ten błogi spokój skończy się równie szybko, jak się rozpoczął. Pomimo całej radości czerpanej z wakacji, pogody oraz otaczających nas krajobrazów, czuć będzie pewien niepokój i niesmak, że zaraz, nadejdzie ten pierwszy dzień pracy, a co gorsze, dzień, który będzie go poprzedzał.

 

Chcesz wykorzystać urlop na zwiększenie swoich kompetencji miękkich?

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Depresja pourlopowa 

Niektórzy psycholodzy uważają, że istnieje pewien rodzaj depresji - tzw. depresja pourlopowa. Przejawia się ona tym, że po powrocie z urlopu możemy mieć problemy z koncentracją, być mniej efektywni i kreatywni, zwłaszcza gdy wrócimy nie tylko do nowych obowiązków, ale również dadzą nam się we znaki te zaległe, które przed urlopem woleliśmy zostawić na później. Szacuje się, że problem ten występuje aż u 40% osób. 

Sposoby na powrót do pracy po urlopie 

Na szczęście istnieje kilka sposobów na zapobieganie temu niezbyt przyjemnemu stanowi ducha. Jeśli je poznamy i nauczymy się z nich korzystać, to powrót do pracy po urlopie wypoczynkowym może być znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy. 

Dwa tygodnie urlopu zamiast tygodnia 

Przede wszystkim postarajmy się, aby nasz wypoczynek trwał jak najdłużej, niech będą to nieprzerwane dwa tygodnie, zamiast tygodnia i niech będzie to czas maksymalnie naszpikowany aktywnościami. 

Rozmowa z zaprzyjaźnioną osobą z pracy 

Jeśli wiemy jednak, że nasz umysł i tak będzie nam wciąż wysyłał sygnały o nieuchronnym powrocie do pracy, zmniejszmy stres, wykonując telefon do zaprzyjaźnionego kolegi z pracy. Zazwyczaj, denerwując się, strach w naszej głowie niepotrzebnie rośnie, a my wymyślamy sobie wizje, sprowadzane do najgorszych scenariuszy. Krótka rozmowa ze współpracownikiem pokaże natomiast, że wcale na nasz dział nie spadła chmura gradowa, że klient się nie wycofał, a na korytarzach nie słychać plotek o rychłych zwolnieniach. Przeciwnie, pewnie dostaniemy zapewnienie, że wszystko jest w należytym porządku i nie doszło do żadnych katastrof.

Odpowiednie przygotowanie do pierwszego dnia w pracy po urlopie 

Kolejnym prostym sposobem jest odpowiednie przygotowanie się do pierwszego dnia po urlopie. Zastanówmy się, w co się ubierzemy, przygotujmy obiad, żebyśmy później nie musieć się o to niepokoić i nastawmy budzik na kilka minut wcześniej niż zazwyczaj, aby wszystkie poranne niespodzianki, które mogą nas zaskoczyć, nie zamieniły się w stres, że spóźnimy się w pierwszy dzień po urlopie.

Rozpoczęcie pracy po urlopie od łatwiejszych zadań 

Wracając do pracy po urlopie wypoczynkowym, nie rzucajmy się od razu na najtrudniejsze zadania. Zazwyczaj zaraz po urlopie mamy jeszcze rozbiegane myśli i trudności ze skupieniem się, dlatego warto dać sobie czas na wchodzenie w poważne i skomplikowane projekty. 

Przygotowanie listy rzeczy do wykonania. Najważniejsza jest dobra organizacja 

Normalnym jest, że podczas urlopu nagromadziło nam się sporo zaległości w pracy. Jednak musimy postarać się zapanować nad tym ,,chaosem”. Pomóc może sporządzenie listy rzeczy, które mają zostać wykonane w pierwszej kolejności, a które mogą poczekać. Taka rozpiska pomoże w zaplanowaniu swoich zadań na najbliższe dni. 

Jeśli żadne z powyższych rad dotychczas nam nie pomagały, a my panicznie obawiamy się nie tylko końca wakacji, ale także każdego poniedziałku, chyba warto byłoby pomyśleć o wizycie u psychologa, który sprawdzi, gdzie tkwi przyczyna naszych lęków i jak można nam pomóc odnaleźć w sobie radość i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Czy warto brać urlop na żądanie po urlopie wypoczynkowym? 

Wbrew temu, co by się mogło wydawać, dzień urlopu na żądanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem na przedłużenie wakacyjnego wypoczynku. Może on jednak się przydać, gdy wracamy z wakacyjnej podróży w niedzielę wieczorem, a w poniedziałek czeka nas powrót do pracy. Psychologowie są zdania, że znacznie lepiej tak zaplanować urlop, aby po powrocie z wakacji, a przed przyjściem do pracy zostawić sobie kilka dni wolnego (np. sobotę i niedzielę), które przeznaczymy na powrót do pourlopowej rzeczywistości. 

Powrót do pracy po urlopie spędzonym w domu 

Okazuje się bowiem, że wiele osób urlop spędza w domu, w tym samym otoczeniu co zawsze, wykluczając z codziennej rutyny jedynie chodzenie do pracy. Czy wówczas mamy możliwość na pełną regenerację? Psycholodzy odpowiadają, że niekoniecznie. Nawet jeśli nasze finanse nie pozwalają nam na dalsze eskapady, nie siedźmy w czterech ścianach, ale spróbujmy przeznaczyć ten czas na rzeczywisty wypoczynek. Wyjście na basen, wycieczka po lesie, rowery, wyjazd nad jezioro, park rozrywki z dziećmi, nawet miejsca, które są w najbliższej okolicy, mają zazwyczaj do zaproponowania coś ciekawego. Chodzi o oderwanie się od codzienności, zrobienie czegoś, co jest odmienne. Szum wody, śmiech dzieci, wiatr we włosach, czy cisza są naprawdę zbawienne i pomogą nam naładować akumulatory na kolejne miesiące.

Urlop wypoczynkowy a podnoszenie swoich umiejętności 

Urlop to również doskonały czas na podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności, zwłaszcza jeśli mamy możliwość odbycia szkoleń w trybie zdalnym, bez wychodzenia z domu. Szkolenia online są dobrą alternatywą dla szkoleń organizowanych stacjonarnie, w formie zamkniętej lub otwartej. Ich największą zaletą jest to, że są dostępne z każdego miejsca z dostępem do internetu.

 

Chcesz efektywnie wykorzystać urlop i podnieść swoje umiejętności bez względu na to, gdzie przebywasz?

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń online

 

Przeczytaj na naszym blogu wpis, z którego dowiesz się m.in., jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim: Kariera a dziecko - jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka? 

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów