Rysunki biznesowe zamiast tekstu? Poradnik o myśleniu wizualnym

IndoorMyślenie wizualne to narzędzie efektywnej komunikacji w biznesie. Zastępując słowa rysunkiem, który zapada w pamięć, mamy szansę zwiększyć skuteczność swojego przekazu. Prosty, przyjemny dla oka i funkcjonalny obrazek angażuje słuchaczy i przyciąga uwagę. Na czym dokładnie polega koncepcja myślenia wizualnego w biznesie i jakie korzyści za sobą niesie? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Spis treści:

Sketchnoting - skąd się wziął?

Czym jest myślenie wizualne, sketchnoting?

Rysunki biznesowe, czyli patrzenie z nowej perspektywy na dany problem lub zagadnienie

Myślenie wizualne - dla kogo sketchnoting w biznesie?

Rysunek biznesowy, czyli jakie korzyści niesie za sobą sketchnoting?

Szkolenia z myślenia wizualnego w biznesie

Sketchnoting - skąd się wziął?

Sketchnoting pochodzi od angielskich słów sketch - szkic oraz noting - notowanie i oznacza rysowanie, notowanie z wykorzystaniem dużej ilości elementów wizualnych. Styl ten został zapoczątkowany na konferencjach, podczas których osobistości takie jak Mike Rohde, który obecnie nazywany jest “ojcem” sketchnotingu czy Sunni Brown zaczęli udokumentowywać poruszane kwestie w formie notatek wizualnych. Efektami swojej pracy dzielili się w mediach społecznościowych, gdzie wzbudzali niemałe zainteresowanie.

Czym jest myślenie wizualne, sketchnoting?

W praktyce sketchnoting polega na połączeniu odręcznego pisma, obrazków, różnorodnych symboli (strzałek, linii, wypunktowań) w celu stworzenia dokumentacji tego, co akurat doświadczamy lub chcemy przekazać. Sketchnoting w swojej formie bardzo często przypomina komiksy. Bywa, że jest to proces całkiem nieświadomy - w końcu każdemu z nas zdarzyło się bazgrolić coś na kartce papieru podczas rozmowy telefonicznej lub w trakcie wykładów rysować obrazki na marginesie, które kojarzyły się z tematem zajęć. Myślenie wizualne może być również całkiem świadome i stymulowane przez nas samych - zamiast tekstu w naszych notatkach pojawiają się rysunki, które coś oznaczają.

 

Sprawdź naszą ofertę szkoleń z myślenia wizualnego i nie tylko

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Rysunki biznesowe, czyli patrzenie z nowej perspektywy na dany problem lub zagadnienie

Myślenie wizualne okazuje się bardzo przydatne w biznesie. I nie chodzi tutaj o ozdabianie tekstu i jego estetykę, a przede wszystkim o tworzenie efektywnego przekazu. Proste słowa i obrazki angażują słuchaczy, przyciągają uwagę i sprawiają, że przekaz jest po prostu skuteczniejszy. Przedstawiając swoje pomysły innym za pomocą grafik, możemy być pewni, że zostaną one lepiej zrozumiane. Proste obrazki to doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji. Myślenie wizualne w biznesie wykorzystuje się jako trening twórczego myślenia w ramach komunikacji z zespołem, tworzenia tzw. map myśli, notatek wizualnych. Pomaga ono w realizacji celów, prowadzeniu szkoleń czy zwiększeniu wyników ze sprzedaży. Obrazki biznesowe służą również do porządkowania i sterowania środowiskiem pracy. Zespół jest bardziej zmotywowany do działania, co przekłada się na realizację celów biznesowych.

Myślenie wizualne - dla kogo sketchnoting w biznesie?

Myślenie biznesowe i rysunek biznesowy wykorzystywane są w takich branżach, jak marketing, komunikacja interpersonalna, sprzedaż, negocjacje, spotkania biznesowe. Jest to skuteczne narzędzie dla liderów, managerów, trenerów, szkoleniowców, a nawet nauczycieli - w zasadzie dla każdego, kto chce być bardziej zapamiętywany i pragnie skuteczniej komunikować się z ludźmi.

Rysunek biznesowy, czyli jakie korzyści niesie za sobą sketchnoting

Dzięki myśleniu wizualnemu w biznesie:

  • poprawia się stopień zrozumienia i zapamiętywania - w myśleniu wizualnym nie chodzi o to, aby ozdabiać kartkę papieru obrazkami, tylko o to, aby rysunkami wyjaśniać przekaz i ułatwić jego zrozumienie. Obraz szybciej i łatwiej trafi do odbiorców niż słowo pisane;
  • pobudzamy kreatywność - wynika to przede wszystkim z samego faktu rysowania, które jest czynnością niesamowicie kreatywną i angażującą nasz umysł do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Rysunek biznesowy pobudza kreatywne myślenie, dzięki czemu członkowie zespołu skuteczniej generują nowe pomysły i szybciej rozwiązują problemy;
  • utrzymujmy skupienie i koncentrację zespołu - kiedy słuchamy drugiej osoby, zapamiętujemy średnio 30% informacji. W momencie, gdy mamy do czynienia z obrazem czy rysunkiem kodujemy od 60 do 90% podawanych informacji;
  • uatrakcyjniamy swój przekaz i tworzymy go bardziej zrozumiałym - wizualizacja np. danych statystycznych wzmacnia przekaz, ułatwia zrozumienie tego, co zostało wypowiedziane.

Szkolenie z myślenia wizualnego w biznesie

Myślenie wizualne to temat na czasie, dlatego nic dziwnego, że coraz popularniejsze stają się szkolenia z myślenia wizualnego. Podczas takiego szkolenia uczestnicy mają okazję zdobyć wiedzę na temat tego, jak skutecznie komunikować się za pomocą rysunku, co ma mieć przełożenie na wzrost efektywności, skuteczności zarówno swojej pracy, jak i pracy swoich podwładnych, a także przyczynić się do wzmocnienia profesjonalnego wizerunku firmy. Możesz być pewny, że jeżeli w swojej pracy wykorzystujesz rysunek - to zyskujesz przewagę!

 

Zapisz się na szkolenie biznesowe

Otwarte szkolenia biznesowe w Krakowie

 

Rysunki biznesowe zamiast tekstu? Poradnik o myśleniu wizualnym
Oceny: 5 z 5 z 114 głosów