Jak motywować pracowników do efektywnej pracy? Poznaj zasady i przykłady

IndoorTylko ludzie, którzy pracują z pasją, mogą odnosić prawdziwe sukcesy na polu zawodowym. Lider zespołu pracowniczego, dyrektor czy kierownik powinien pamiętać, że to na jego barkach spoczywa obowiązek indywidualnego motywowania podwładnych do bardziej zaangażowanej i wytężonej pracy. Sukces jednostki przekłada się na wynik całego zespołu, a co za tym idzie - działa jak najbardziej na korzyść firmy. Jak zatem motywować pracowników do efektywnej pracy?

Spis treści:

Jak skutecznie motywować pracowników do efektywnej pracy?

Zasady motywowania pracowników

Jak motywować pracowników – przykłady

Czy motywowania pracowników można się nauczyć?

Jak skutecznie motywować pracowników do efektywnej pracy?

Pod pojęciem motywacji do pracy należy rozumieć mechanizm, który każdą osobę napędza do wydajnego i lepszego działania oraz osiągania wcześniej założonych celów. Odpowiednia motywacja sprawia, że osoba zatrudniona stara się wypaść jak najlepiej na tle swoich kolegów i koleżanek, wyróżnić się na plus i zyskać przychylność oraz aprobatę lidera. W gestii kierownika leży z kolei wpływanie na pracowników w taki sposób, aby pracowali jak najlepiej. Należy ku temu wykorzystywać odpowiednie bodźce.

Wbrew pozorom pieniądze jako czynnik motywacyjny nie są najważniejsze w procesie inspirowania pracowników do tego, aby ich praca stała się jednocześnie ich pasją. Często robimy coś z zainteresowaniem niekoniecznie dla osiągnięcia wymiernych zysków finansowych. Do takiej sytuacji powinien doprowadzić lider. Sztuka zarządzania polega na tym, aby u pracowników zaszczepić coś w rodzaju mechanizmu samomotywacji, która wciąż na nowo będzie popychać do działania daną osobę i sprawiać, że zyska ona więcej zapału do wykonywania codziennych obowiązków.

 

Sprawdź naszą bogatą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte z zarządzania

 

Zasady motywowania pracowników

Rozpoznawaj potrzeby podwładnych

Najlepiej, aby pracodawca rozpoznał potrzeby pracownika w zakresie motywowania i uzyskiwania satysfakcji z wykonywania obowiązków zawodowych, a następnie wszelkimi dostępnymi metodami starał się je zaspokoić. Dzięki temu podwładny poczuje się doceniony, ważny dla firmy, a komfort jego pracy z czasem znacznie się poprawi.

Rozmawiaj i słuchaj

Lider czy kierownik musi umieć rozmawiać z ludźmi. Liczy się indywidualne podejście, szczere rozmowy twarzą w twarz i umiejętność wysłuchania tego, co leży pracownikowi na sercu. Być może jest on wypalony zawodowo i dobrym pomysłem byłoby przeniesienie go na inne stanowisko pracy.

Staraj się zrozumieć pracownika

Właściwym postępowaniem kierownika czy dyrektora jest poznanie sytuacji podwładnego jego oczami, bez dokonywania oceny i bez pouczania. Warto też sprawić, żeby i pracownik poznał perspektywę lidera. Wzajemne zrozumienie i poszanowanie swoich racji pozwoli na znalezienie metod motywacji adekwatnych do potrzeb danej osoby.

Zadbaj o ciekawy zakres obowiązków

Zróżnicowanie obowiązków zawodowych, stawianie ambitnych, ale możliwych do osiągnięcia celów i traktowanie podwładnych jako partnerów to podstawowe zasady motywowania pracowników. Dzięki takim działaniom odczują oni satysfakcję, kiedy projekt zakończy się sukcesem. Praca powinna być ich pasją i stanowić wsparcie dla prezentowanych zainteresowań. Jeśli ktoś szczerze nie lubi tego, co robi na co dzień zawodowo, być może w ogóle nie powinien pracować w danej firmie bądź na określonym stanowisku.

Dbaj o atmosferę i komfort

Ludzie lubią czuć się docenieni i szanowani. Jeśli nawiązują dobre relacje z przełożonymi, mają komfort pracy w przyjaznym dla siebie otoczeniu i stworzone zostaną im warunki do rozwoju oraz awansu, na pewno będą lepiej zmotywowani do pracy niż ci, którzy muszą pracować w ciągłym stresie tylko dla uzyskania premii. Na dłuższą metę taka praca będzie prawdziwym koszmarem dla pracownika. Budowanie zespołu warto opierać zatem o potrzeby pracowników, ich osobowość, preferencje i charakter.

Jak motywować pracowników – przykłady

W jaki sposób różnicować metody motywowania pracowników w zależności od branży? Prezentujemy kilka przykładów, które pomogą Ci w zachęceniu podwładnych do skuteczniejszego realizowania codziennych obowiązków.

Jak motywować pracowników sprzedaży?

Poskutkować może w tym przypadku postawienie jasno określonych celów sprzedażowych i obietnica gratyfikacji za ich wypełnienie. Dobrze jest też uświadomić pracownikom, że oferowany przez nich produkt jest naprawdę dobry i może wielu osobom ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Jak motywować pracowników fizycznych?

Tu warto starać się usunąć niedogodności, na które narażeni są pracownicy fizyczni (ryzyko uszczerbku na zdrowiu, fizyczne zmęczenie). Dobrze jest zaoferować podwładnym korzystny pakiet ubezpieczeń czy zorganizować zajęcia dotyczące ergonomii pracy i minimalizowania dolegliwości bólowych.

Jak motywować pracowników produkcyjnych?

Tu dobrym pomysłem będzie przełamanie monotonii pracy. Być może warto w ciągu dnia pracy wygospodarować dodatkową przerwę na krótką gimnastykę (czy to fizyczną, czy umysłową) lub zaskoczyć pracowników jakąś inną atrakcją?

Jak motywować pracowników call center?

Przede wszystkim dostarcz pracownikom wiedzy, która pozwoli im skutecznie realizować cele firmy. Naucz podwładnych radzenia sobie ze stresem i wyjątkowo trudnymi klientami – często te czynniki  są przyczyną wypalenia zawodowego pracowników call center.

Czy motywowania pracowników można się nauczyć?

Motywowania pracowników najlepiej uczyć się pod okiem doświadczonych trenerów z odpowiednim zapleczem psychologicznym. W zachęcaniu podwładnych do efektywnej pracy pomaga wiedza z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, którą można zdobyć na profesjonalnych szkoleniach firmy AVENHANSEN, takich jak:

 

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte z zarządzania

 

Jak motywować pracowników do efektywnej pracy? Poznaj zasady i przykłady
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów