Po co rozwijać potencjał pracowników, czyli zainwestujmy w szkolenia

„Wysyłanie ludzi na wojnę, nie zapewniwszy im wcześniej przeszkolenia, równa się ich porzuceniu” /Konfucjusz/

Im dalej wkraczamy w 21. wiek, tym większym wyzwanie efektywnego zarządzania organizacją i największym zasobem, jaki posiada – ludźmi.

Przedsiębiorstwa stoją obecnie przed takimi wyzwaniami jak: radzenie sobie ze zmianami, globalizacja, wzrost świadomości pracowników dot. ich kompetencji czy prawa do spełniania się etc. Jeśli więc chcą się rozwijać i iść z tzw. „duchem czasu”, muszą sobie uświadomić fakt, że nie mogą już polegać na jednym wszystkowiedzącym liderze. Taki „uniwersalny” dyrektor, czy zarządzający nie jest w stanie poradzić sobie obecnie ze wszystkimi problemami i wyzwaniami, przed jakimi stoi organizacji, a tym samym osiągnąć oczekiwane rezultaty. Na sukces organizacji składa się bowiem praca całego zespołu – jako jednostek posiadających określone umiejętności i jako wspierającej się grupy.

Jeśli więc chcemy mieć takie zespoły skutecznych specjalistów, niezbędna jest ciągła inwestycja w ich rozwój. Szkolenia dla pracowników są dziś podstawą sukcesu firmy i jej przewagi nad konkurencją. Firma jest tym lepsza im lepsi są jej pracownicy. Zmiany we wszystkich aspektach prowadzenia biznesu następują tak szybko, że bez inwestowania w szkolenia i rozwój możemy zostać daleko w tyle za innymi. A to jest bardzo prosty przepis na porażkę.

Dlaczego?

Wyobraźmy sobie, że piszę ten artykuł 20 – 25 lat temu. Wtedy zrobiłabym to albo odręcznie, albo wykorzystała maszynę do pisania. Ponieważ posiadanie komputera w każdym domu nie było oczywistością a przywilejem. Załóżmy, że mam maszynę do pisania i artykuł powstaje. Jak go dostarczę do działu marketingu mojej Firmy? Mam kilka możliwości – wyślę go pocztą tradycyjną, dostarczę osobiście (aktualnie byłoby mi trudno, bo na stałe mieszkam w Warszawie, a siedziba Firmy mieści się w Krakowie) lub „idąc z duchem czasu” wysyłam go faxem (niestety nie ma jeszcze dostępnego internetu). Tam mój artykuł zostanie poddany edycji i moglibyście się z nim zapoznać w wersji drukowanej w naszej gazetce firmowej, którą np. wysyłalibyśmy naszym klientom np. raz w miesiącu. Ale … mamy 21. wiek. W międzyczasie nauczyłam się korzystać z komputera i pisać artykuły korzystając z edytorów tekstu. Potem po prostu wysyłam je drogą mailową do mojej Firmy i … już następnego dnia po wysyłce możecie się z nimi zapoznać m.in. na naszej stronie internetowej. Proste, prawda?

Proces nauki trwa nieustannie. Każda organizacja, każdy menedżer mający pod sobą zespoły, powinni inwestować w ciągły ich rozwój. Działania rozwojowe powinny służyć zarówno podtrzymywaniu, jak i tworzeniu nowych umiejętności pracowników, które są niezbędne do wykonywania przez nich pracy na najwyższym poziomie w każdym momencie działania organizacji.

Co będzie z Twoją organizacją za 10, 15 lat, jeśli nie będziesz inwestował w rozwój swoich pracowników? Jeśli zatrzymasz się w swojej organizacji na etapie pisania pism przy pomocy maszyny do pisania (nawet jeśli uważasz, że do tej pory sposób ten się doskonale sprawdzał i może mieć rację bytu jeszcze długi długi czas), a w tym czasie inne przedsiębiorstwa zaczynają coraz intensywniej korzystać z komputerów i wykorzystywać z programów do edycji tekstów najnowszej generacji, jak np. arkusze stylów, biblioteki szablonów tekstów, słowniki, moduły budowania notatek, funkcje wstawiania w teksty plików graficznych, kopiowanie i natychmiastowa wysyłka pism drogą mailową, statystyki dot. liczby słów, znaków, wierszy czy nawet o czasie spędzonym przy pracy nad danym tekstem, funkcje cofania, justowania, pogrubiania, zmiany kolorów, kształtów i grubości czcionki etc. – to Twoja firma najprawdopodobniej nie przetrwa próby czasu.

 

INWESTYCJA W ROZWÓJ JEST NAJBARDZIEJ OPŁACALNĄ INWESTYCJĄ W ORGANIZACJĘ WSPÓŁCZESNYCH CZASÓW.

 

Jeśli chcielibyście zainwestować w rozwój kompetencji osobistych, miękkich i twardych to  serdecznie zapraszam wszystkich  do AVENHANSEN.  Mamy dla Was kilkaset propozycji tematów szkoleniowych. Wasz rozwój może zacząć się z nami

 

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Senior Trener AVENHANSEN

Po co rozwijać potencjał pracowników, czyli zainwestujmy w szkolenia
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów