PLANOWANIE KARIERY – rzeczywistość jest taka, jaką ją stworzymy

Stadia rozwoju zawodowego człowieka można podzielić w następujący sposób:

Praktycznie więc w każdym wieku można zastanowić się nad zmianą naszej drogi zawodowej. Kariera jednak dla każdego z nas oznacza coś innego. Jedni pod tym słowem rozumieją awans i sukcesywne wspinanie się po drabinie zawodowej, aż na sam szczyt. Dla innych kariera może oznaczać założenie i prowadzenie własnej firmy; jeszcze inni pod tym słowem rozumieją rozwój. Są również tacy, dla których kariera to po prostu codzienne przychodzenie do pracy, stabilizacja w swojej organizacji i bezpieczeństwo na swoim stanowisku…

Jedno jednak jest pewne – bez względu na to, jak rozumiemy słowo „kariera”, nasz obecny rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Niektóre organizacje się łączą, niektóre zamykają. Powstają nowe zawody, a inne przestają mieć rację bytu. To, co cechuje i będzie charakterystyczne dla naszego środowiska pracy jeszcze przez lata, to NIEPEWNOŚĆ. Świat pracy, która jest nam dana na całe życie, w której nic się nie zmienia, panują ciągle te same standardy, ścieżka awansów, siatka wynagrodzeń, narzędzia etc. odszedł już w przeszłość. Więc czekanie, aż wszystko się ponownie ustabilizuje nie ma sensu.

Jeśli jesteś na takim etapie życia, że myślisz o zmianie swojej drogi zawodowej, to nie odwlekaj tego; nie narzekaj, że twoja praca jest męcząca i nie przynosi ci satysfakcji, tylko działaj. Zastanów się, jak chciałbyś aby wyglądało twoje życie zawodowe. Pamiętaj, że to my w dużej mierze kreujemy naszą rzeczywistość i w kwestii naszej pracy również dobrze by było, abyśmy mieli coś do powiedzenia. Spędzamy w niej przecież bardzo bardzo dużo czasu, więc miło będzie mieć takie zajęcie, które na co dzień da nam wiele satysfakcji, radości i poczucia spełnienia.

 

Przyszłość zawodową należy planować!

 

Oczywiście nie ma magicznego zaklęcia, dzięki któremu na „pstryknięcie palców” otrzymalibyśmy w ułamku sekundy wymarzony awans, zostalibyśmy prezesem dużej korporacji lub właścicielem dobrze prosperującego własnego biznesu. Jeśli ktoś zna takie zaklęcie, to ja poproszę J.

Możemy jednak zastanowić się nad naszymi osobistymi zasobami i dokonać  samooceny naszych możliwości i potrzeb.

  1. Oceń swoje kompetencje (te, które już posiadasz): np. zdolność komunikacji, zarządzanie ludźmi, zarządzanie projektami, kreatywność, umiejętności analityczne, znajomość j. obcych, znajomość narzędzi informatycznych etc.
  2. Oceń, co jest dla ciebie ważne (co znaczy dla ciebie wysoka jakość życia): wysokie zarobki, władza i wpływ, niezależność zawodowa, prestiż, pragnienie wykonywania czegoś, co ma „sens”, work – life balance, rywalizacja i osiąganie celów etc.
  3. Oceń swój charakter: lubisz ryzyko, jesteś innowatorem, lubisz pracować w zespole, lubisz pracować samodzielnie … Zastanów się kim jesteś i jak twój charakter wpływa na twoją sytuację zawodową – obecną i przyszłą. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz wiedzieć czego potrzebujesz, co zapewni ci spełnienie zawodowe.
  4. Oceń inne czynniki, pozornie niezwiązane z pracą, ale mające wpływ na twoją sytuację zawodową: przywiązanie do rodziny, jak dużo czasu spędzasz poza domem, gdzie chcesz mieszkać, jakie masz hobby, jaki jest twój stan zdrowia …
  5. Zbierz te informacje i zastanów się, w jakich zawodach i w jakich warunkach pracy czułbyś się najlepiej?
  6. Jeśli potrzebujesz jakichś nowych umiejętności, aby zrobić kolejny krok w stronę wymarzonej kariery, to to jest moment, aby je określić i je rozwinąć.
  7. Na koniec – oceń to, co postanowiłeś z tym, co może ci zaoferować rynek pracy? Czy jest popyt na twoje umiejętności i na zajęcie, które wybrałeś? Jeśli tak, to działaj. Jeśli nie, to również działaj. Opracuj plan B i podążaj w tym kierunku.

Ludzie, którzy czynnie zabiegają o rozwój swojej kariery zawodowej, nie polegają na ślepym szczęściu. Oczywiście super je mieć, ale spektakularnych sukcesów nie da się odnosić bez PLANU.

Po więcej zapraszam serdecznie wszystkich na moje szkolenia dot. zarządzania wypaleniem zawodowym, stresem, czasem. Wspólnie poszukamy tak ważnej dziś równowagi między naszym życiem osobistym i zawodowym.

 

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Senior Trener AVENHANSEN

 

 

PLANOWANIE KARIERY – rzeczywistość jest taka, jaką ją stworzymy
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów