Czym jest mobilność zawodowa? Co powoduje, że pracownicy są coraz bardziej mobilni na rynku pracy?

mobilność zawodowa pracownikówJeszcze jakieś dwadzieścia lat temu, nawet do głowy by nam nie przyszło, aby przemieszczać się w celu znalezienia pracy. Po pierwsze, jak już zostaliśmy zatrudnieni, to mieliśmy prawie stuprocentową pewność, że prawdopodobnie przepracujemy tam cały okres aż do emerytury, a po drugie alternatywa przeprowadzenia się, bądź dojeżdżania do innego miasta była niemalże kosmiczna. Od tamtych dni upłynęło jednak sporo czasu i dziś, sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest mobilność na rynku pracy i co sprawia, że Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo. 

 

 

Spis treści:

Czym jest mobilność zawodowa? Definicja

Jak kształtowała się mobilność zawodowa na przestrzeni lat?

Praca poza miejscem zamieszkania - jak firmy wychodzą naprzeciw pracownikom?

Mobilność na rynku pracy - dlaczego warto?

Mobilność na rynku pracy to nie tylko gotowość do zmiany miejsca zamieszkania

Jak stać się mobilnym pracownikiem?

Szkolenia zwiększające mobilność zawodową

 

Czym jest mobilność zawodowa? Definicja

Mobilność zawodowa to gotowość do zmiany pracy, zawodu lub miejsca zamieszkania w celu zatrudnienia. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że pojęcie mobilności pracowniczej nie odnosi się tylko do decyzji o zmianie miejsca pracy. Mobilność na rynku pracy związana jest również z doskonaleniem i poszerzaniem swoich umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach i tym samym dostosowywanie się do wymogów zmieniającej się gospodarki. 

Jak kształtowała się mobilność zawodowa na przestrzeni lat? 

Zanim zostaliśmy członkiem Unii Europejskiej był to kraj, który przodował w nieufności na granicach. Wszyscy bali się pytań oficerów, którzy potrafili nie tylko zagadnąć o cel naszych wojaży, ale również dociekać, ile zarabiają nasi rodzice, jaki wykonują zawód, czy też ile mamy ze sobą funtów. Jednak jak już udało się wjechać do kraju: „mlekiem i miodem płynącym” zaczynaliśmy w końcu zarabiać. Dysproporcje pomiędzy wypłatami były wówczas tak duże, iż wystarczyło kilka miesięcy pracy na Wyspach, abyśmy wracali do kraju jako osoby po prostu bogate. Wielu zdecydowało się również na ułożenie sobie życia na stałe poza granicami naszego kraju i w większości nie żałują takich kroków. 

Co się jednak stało, z tymi, którzy pozostali? Kiedy skończył się okres, w którym to obowiązywała ideologia: czy się stoi, czy się leży….”, nagle okazało się, że o pracę trzeba nierzadko zawalczyć. Pasywność i zwyczajna bezczynność ‘poszukujących pracy’, sprawiała, że stawali się oni długotrwałymi bezrobotnymi, niemogącymi się przestawić i zrozumieć, że to oni sami muszą dać coś z siebie, aby znaleźć nowe zatrudnienie. Nagle okazało się również, że popyt na pracę zależy od miejsca zamieszkania i branży, w której chcemy funkcjonować.

W niektórych miejscach zaczął odczuwany być deficyt pracowników, a w innych ich nadmiar. Co więcej, za tę samą pracę, w zależności od miasta można było otrzymać diametralnie różne wynagrodzenie. Kiedy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, z tych czynników, wielu z nich podjęło decyzję o poszukiwaniu pracy poza granicami swojego miasta. A trzeba przyznać, że taka decyzja nie była prosta do podjęcia. Przede wszystkim wiązało się to z koniecznością podróżowania na rozmowy kwalifikacyjne, co dla pracowników oznaczało koszty, poświęcony czas i oczywiście brak pewności, iż zostaną zatrudnieni. Co więcej, sytuacja była dość skomplikowana, jeśli chodzi o osoby, które założyły już rodziny.

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania wiązała się bowiem, ze zmianą życia nie tylko osoby zainteresowanej, ale też zmianie szkoły przez dzieci, czy konieczności rozpoczynania kariery zawodowej przez małżonka w zupełnie nowym miejscu. 

Praca poza miejscem zamieszkania - jak firmy wychodzą naprzeciw pracownikom? 

Obecnie sytuacja w tym zakresie znacznie się zmieniła, a ludzie stają się coraz bardziej mobilni. Mają na to wpływ m.in. zmiany, jakie zaszły na rynku pracy. Firmy dostosowały się do mobilności pracowników i już w ogłoszeniach o pracę, oferują pomoc w znalezieniu zakwaterowania, czy nawet proponują mieszkania służbowe. Jest to zresztą coraz częściej praktykowane, dlatego, że pracownik w ramach jednej firmy jest nierzadko przenoszony z miasta do miasta. 

Obecnie wiele firm oferuje również możliwość pracy zdalnej, co znacząco wpływa na zwiększenie mobilności pracowników. Największą zaletą pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika jest możliwość pracy z niemalże każdego miejsca na ziemi. Po zamknięciu komputera pracownik od razu może się oddać się obowiązkom domowym czy swojej pasji. 

 

Chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Mobilność na rynku pracy - dlaczego warto? 

Pracownicy stają się coraz bardziej mobilni nie tylko dlatego, że wymaga tego od nich obecna sytuacja na rynku pracy, ale również dlatego, że po prostu tego chcą - dostrzegają korzyści wynikające z mobilności zawodowej. Mimo że przeprowadzki za pracą często wiążą się z pewnym ryzykiem, koniecznością przeorganizowania swojego życia, nierzadko rozłąką z rodziną, to trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, jak bardzo mobilność zawodowa jest aktualnie ceniona przez pracodawców. 

Przede wszystkim dzięki przemieszczaniu się nie ograniczamy się w żaden sposób. Często też, pracując w dużym mieście, możemy liczyć na większe zarobki. Co więcej, dzięki mobilności staną przed nami otworem wszystkie, a nie jedynie wybrane firmy. Nie musimy wówczas żałować, iż szkoda, że w naszym mieście nie ma X spółki, ponieważ wystarczy, że pojedziemy tam, gdzie interesujące nas przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność. I w końcu, zmiana miejsca zamieszkania to przecież nowe wyzwanie, dzięki któremu możemy się sprawdzić. Być może nie tylko uda nam się zdobyć wymarzoną pracę, ale również znajdziemy nowych przyjaciół, czy będziemy mieć możliwość trochę innego rozwoju kulturowego, gdyż każde miasto to przecież drobne, ale zawsze różnice kulturowe.

Dlaczego warto być mobilnym pracownikiem? 

  • względy ekonomiczne - znalezienie dobrze płatnej pracy w dużym mieście to główny powód, dla którego pracownicy decydują się na mobilność. Warto dodać, że pracownikowi mobilnemu znacznie łatwiej jest znaleźć dobrze płatną pracę; 

  • awans i budowanie kariery - osoba mobilna, dostosowująca się do oczekiwań pracodawcy, szybciej może otrzymać możliwość awansu. To z kolei często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia się do innego miasta, gdzie zostanie utworzony kolejny oddział firmy; 

  • chęć zwiedzania i odkrywania świata - dla pracowników zatrudnionych w korporacjach lub firmach, które mają w przyszłości otworzyć oddziału za granicą, praca mobilna wiąże się z możliwością zwiedzania świata. Przeniesienie się za granicę, ale bez konieczności poszukiwania pracy jest więc najlepszym sposobem nie tylko na zwiększenie zarobków, ale znalezienie się w innym kraju i poznanie nowych kultur. 

Mobilny pracownik a założenie własnej firmy

Mobilność zawodowa nie tylko pomaga w znalezieniu dobrze płatnej pracy, ale również w założeniu własnej firmy. Zakładanie firmy może być dużo łatwiejsze, gdy ma się rozbudowaną sieć kontaktów biznesowych. Będąc osobą mobilną i dużo podróżując, poznajemy osoby, które mogą nam pomóc ten cel zrealizować. 

Mobilność na rynku pracy to nie tylko gotowość do zmiany miejsca zamieszkania 

Mobilność na rynku pracy, to tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, również gotowość do zmiany zawodu. Jeśli mimo odpowiedniego wykształcenia znalezienie pracy w zawodzie jest trudne, to warto zastanowić się nad odpowiednimi kursami i szkoleniami. Poziom wykształcenia i gotowość do dalszego kształcenia się i rozwijania swoich umiejętności są bardzo pozytywnie odbierane przez pracodawców. Nie ma takiego wykształcenia oraz zawodu, który gwarantuje zatrudnienie oraz jego ciągłość. Tak naprawdę to każda jednostka powinna być przygotowana na to, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie zmuszona nie tylko do zmiany firmy czy miejsca zamieszkania, ale również do przekwalifikowania się, co wiąże się ze zmianą zawodu. 

Jak stać się mobilnym pracownikiem? 

Osoby, którym zależy na dostosowaniu się do wymogów rynku, przede wszystkim powinny pomyśleć nad podnoszeniem swoich kompetencji. W warunkach dynamicznie zmieniających się wymagań na rynku pracy ciągłe podnoszenie poziomu kwalifikacji i umiejętności stają się koniecznością. Stając się osobą bardziej mobilną, możemy łatwiej zmienić zawód, dostosowując się do bieżących potrzeb na rynku pracy. 

Szkolenia zwiększające mobilność zawodową 

Możemy wybierać spośród licznych szkoleń i kursów, które pozwolą nam na zwiększenie mobilności w pracy. Wśród najczęściej stosowanych form szkoleniowych wyróżnia się: szkolenia otwarte i zamknięte. W ostatnim czasie na popularności zyskały także szkolenia online, które można odbyć z każdego miejsca, w którym się znajdujemy, o ile posiadamy dostęp do internetu. Umiejętności możemy podnosić w różnych dziedzinach. Do wyboru mamy szkolenia z umiejętności osobistych, szkolenia językowe, szkolenia sprzedażowe, z komunikacji, z zarządzania i HR-u etc. Wybierając szkolenie, pamiętajmy jednak o tym, aby było ono dostosowane do zainteresowań, celów oraz interesującego nas sektora na rynku, w którym chcemy pracować. 

Przeczytaj na naszym blogu: 

 

Kursy i szkolenia, dzięki którym zwiększyć swoją mobilność zawodową bez wychodzenia z domu?

Szkolenia online

Czym jest mobilność zawodowa? Co powoduje, że pracownicy są coraz bardziej mobilni na rynku pracy?
Oceny: 4 z 5 z 316 głosów