Mnemotechniki - czyli jak skuteczniej zapamiętywać

Kilka lat temu na ekrany kin wszedł film pod tytułem ,,Jestem Bogiem”. Jego głównym bohaterem jest niespełniony pisarz, cierpiący na depresję będącą wynikiem jego ciągłego braku satysfakcji ze swojego życia. Za sprawą przypadku staje się on posiadaczem niezwykłej tabletki, po której zażyciu jego mózg zaczyna wykazywać ponadprzeciętną aktywność, w efekcie której mężczyzna zyskuje zdolność zapamiętywania wszystkiego, co usłyszy bądź zobaczy. W przeciągu kilku krótkich chwil z przeciętnego, niezadowolonego ze swojego życia człowieka staje się geniuszem stojącym u progu zawrotnej kariery.

 

Kto z nas nigdy nie marzył o takich zdolnościach? Niestety takie magiczne środki póki co stanowią jedynie wytwór fantazji filmowych scenarzystów. Istnieją jednak sposoby, które mogą znacznie ułatwić nam zapamiętywanie nowych informacji i późniejsze ich przypominanie. Jednym z tych sposobów są mnemotechniki. Już starożytni zauważyli, że łatwiej niż suche fakty zapamiętywane są informacje, które wywołują skojarzenia albo emocjonalne reakcje. Tworzenie takich skojarzeń leży u podstaw działania owych technik. Poniżej przedstawię najpopularniejsze z nich:

  • Metoda miejsc - Na pierwszym etapie poszukujemy uporządkowanego zbioru danych, które są już zarejestrowane w naszej pamięci (np. domy mijane w drodze do pracy). Te informacje będą następnie wykorzystane jako rusztowanie. Przykład: Gdybyśmy chcieli zapamiętać wszystkich polskich królów, będziemy po kolei dopasowywać ich do mijanych budynków. Staramy się jednocześnie wkomponować wyobrażenie króla w obraz danego budynku.
     

  • Wyobrażenia interakcyjne - Mają na celu znalezienie związków, które nie są ze sobą powiązane. Przykład: Uczymy się nazw dopływów Wisły. Można sobie wyobrazić trzy pierwsze rzeki jako tańczące ze sobą trojaka (są to rzeki górskie), dwie następne – jako tańczące tango (Dunajec jest rodzaju męskiego, Wisłoka żeńskiego).
     

  • Akronimy – jedna z najprostszych mnemotechnik. Akronim to wyraz utworzony z pierwszych liter albo głosek innych wyrazów np. UJ – Uniwersytet Jagielloński. Metoda z wykorzystaniem akronimu polega na wymyśleniu zdania, w którym pierwsze litery odnoszą się do zapamiętywanych informacji. Technika ta przydaje się jeżeli chcesz zapamiętać szereg powiązanych ze sobą informacji, np. kolejności poszczególnych epok w literaturze. Przykład: HOMES (ang.domy) - lista wielkich jezior Ameryki północnej: Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior.
     

  • Metoda haków pamięciowych - Ten rodzaj mnemotechnik polega na stworzeniu listy tzw. haków, czyli skojarzeń cyfr z obrazami przypominającymi kształtem tenże cyfry. Elementy, które próbujemy zapamiętać "wieszamy" na hakach, czyli kojarzymy w wyobraźni z kolejnymi obrazami z naszej listy. Skojarzenia te powinny być abstrakcyjne, wesołe, o zabarwieniu pozytywnym i osobistym, bo takie chętniej pamiętamy. Im bardziej fantastyczne i nieprawdopodobne, tym łatwiej je będzie zapamiętać.
     

Oto najpopularniejsza lista haków pamięciowych:

1 - świeca

2 - łabędź

3 - serce

4 - krzesło

5 - hak dźwigu

6 - wiśnia

7 - kosa

8 - bałwan

9 - balon

10 - rycerz z mieczem i tarczą

 

Jak jeszcze pomagać sobie w zapamiętywaniu ważnych spraw, zadań, celów a tym samym skutecznej zarządzać sobą w czasie możecie dowiedzieć się Państwo, przyjmując zaproszenie na szkolenia z zakresu Zarządzania Sobą w Czasie.

 

Agnieszka Olejnik, Trener AVENHANSEN

Mnemotechniki - czyli jak skuteczniej zapamiętywać
Oceny: 4 z 5 z 808 głosów