Międzynarodowe certyfikaty

Co zrobić, aby się wyróżnić? Ja sprawić aby pracodawcy zabiegali o nas a nie odwrotnie? Zdecydowanie era wykształcenia wyższego to za mało, aby rzucić na kolana przyszłych zwierzchników, dlatego też coraz więcej osób skłania się ku certyfikatom. Za moich czasów, jakkolwiek to brzmi, wielkim sukcesem było posiadanie certyfikatu FCE (First Certificate In English),a już niemałą nobilitacją CAE (Certificate In Advanced English). Obecnie z uwagi na wszędobylskość języka angielskiego na każdym poziomie nauczania, poczynając od przedszkola, tego typu dokumenty nie robią już na nikim wrażenia. Słowa, które teraz wiążą się z prestiżem to PMP czy CIMA. Tych, którzy nie spotkali się z powyższymi pojęciami, zapraszam do zapoznania się z najbardziej rozpoznawalnymi certyfikatami międzynarodowymi z zakresu szeroko rozumianego zarządzania i finansów.


The Chartered Institute Of Management Accountants w skrócie znany jako CIMA, to egzamin dla wszystkich tych, którzy związani są z księgowością, finansami, czy audytem, a co więcej, przestrzegają kodeksu etyki zawodowej. Mogą do niego przystąpić osoby które mają przynajmniej trzyletnie doświadczenie w pracy w powyższych obszarach oraz charakteryzują się wykształceniem wyższym. Egzamin to tak naprawdę 15 testów, z których częściowo można być zwolnionym, szczególnie jeśli ukończyliśmy uczelnie ekonomiczne bądź studia MBA. Pierwsze pięć części odbywa się w języku polskim, kolejne natomiast, w angielskim. Z uwagi na szeroki zakres materiału, zdobycie pełnym uprawnień trwa zazwyczaj nawet kilka lat i opiera się na szczegółowej wiedzy, ściśle połączonej z praktyką. Próg procentowy zezwalający na przejście kolejnych etapów egzaminu wynosi 50 %. To co istotne, to fakt, ze egzaminy mają miejsce w dwóch ośrodkach w Polsce: w Warszawie oraz Krakowie, oraz, ze można do nich przystąpić dwa razy w roku.


Project Management Professional, czyli certyfikat PMP, skierowany jest natomiast do wszystkich tych, którzy poruszają się w obszarach zarządzania projektami. Nie tak łatwo jest jednak do niego przystąpić. Każdy, kto pragnie tego dokonać, musi przede wszystkim odbyć 35 godzinne szkolenie teoretyczne ale to nie wystarczy. Wszystko bowiem zależy także od naszego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego.  Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dokumentów uczelni wyższej, musimy posiadać minimum pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, jeśli natomiast jesteśmy osobą z wyższym wykształceniem, niezbędny okres doświadczenia zawodowego, zmniejsza się do 3 lat pracy w branży. Egzamin odbywa się w Warszawie, w formie testu i aby go zdać, należy poprawnie odpowiedzieć na 70 procent pytań. Nie jest on jednak dany na zawsze ponieważ jego ważność wynosi trzy lata  i niestety a może na szczęście, wymaga recertyfikacji.


Kolejnym, bardzo popularnym certyfikatem jest Chartered Financial Analyst (CFA), szczególnie polecany wszystkim tym, którzy pracują w obszarach finansów, zarządzania czy inwestycji.  Aby do niego przystąpić, należy skończyć przynajmniej trzy lata studiów wyższych, bądź posiadać minimum czteroletnie doświadczenie akceptowane przez CFA Instytut. Zainteresowani winni przygotować się na trzy etapy egzaminu, który materiałem obejmuje między innymi zakres: statystyki, finansów przedsiębiorstw, zarządzania portfelem, etyki pracy, czy ekonomii. Egzamin odbywa się w języku angielskim, w Polsce ma to miejsce w Warszawie, a żeby nie stracić tytułu CFA, należy opłacać coroczne składki na Instytut.


Dla tych natomiast, którzy swoją przyszłość wiążą z audytem, czy kontrolingiem, polecam CIA, Instytute of Internal Auditors. Wystarczy minimum dwuletnie doświadczenie w wymienionych obszarach, oraz ukończone studia licencjackie, aby stanąć przed możliwością uczestniczenia w 4 egzaminach, których pozytywne zaliczenie (minimum 70 procent), skutkuje w uzyskaniu tytułu CIA. Proponowane testy sprawdzają uczestników pod kątem ich wiedzy z zakresu zarządzania firmą, audytu wewnętrznego, czy też umiejętności tworzenia analiz przedsiębiorstwa. Podobnie jak w przypadku CFA, również w CIA, bardzo istotną rolę odgrywa etyka pracy, co w tym przypadku wiąże się z koniecznością przedstawienia referencji świadczących o naszej moralnej postawie i zachowaniu.


Oczywiście, wszystko wygląda ładnie i prosto na papierze, natomiast w rzeczywistości, uzyskanie któregoś z wymienionych powyżej tytułów to nie lada gratka. Nie ma więc co liczyć, że jakoś prześlizgniemy się przez egzaminacyjny magiel, ponieważ już sam fakt obostrzeń stawianych przed przystąpieniem do testów, mówi sam za siebie. Niezbędne doświadczenie zawodowe, wiedza zarówno empiryczna jak i ta teoretyczna oraz wytężona praca nad szczegółami i niuansami poszczególnych zagadnień, tak w skrócie można scharakteryzować przedstawione powyżej możliwości. Jeśli dodamy do tego niemałe opłaty za możliwość przystąpienia do egzaminów, oraz czas, jaki upłynie zanim otrzymamy odpowiednie uprawnienia, rzeczywiście okaże się, że mówimy o elitarnych egzaminach, które nie są w zasięgu każdego, ale które dają liczne możliwości.
 

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Międzynarodowe certyfikaty
Oceny: 4 z 5 z 194 głosów