„Magia” słów - czyli kilka słów o nieświadomym języku wpływu

Badania pokazują, że słowa mają tylko tylko 7% wpływu na całokształt naszej komunikacji z innymi. Ale te 7% musimy wykorzystać mądrze, ponieważ dzięki słowom przekazujemy sobie dziś zdecydowaną większość informacji.

W efektywnej komunikacji za pomocą słów ważny jest nie tyle sam proces komunikowania się, ale to CO i JAK mówisz do innych, aby osiągnąć określony rezultat i wywołać słowami określone zachowanie i reakcję odbiorcy.

Idąc za propozycją Andrzeja Batko w książce „Sztuka perswazji – czyli język wpływu i manipulacji” zapraszam Cię do prostego ćwiczenia …..

 

Zamknij oczy.

Wymawiaj w myślach następujące wyrazy i uważnie obserwuj reakcję swojego umysłu: niebieski, pies, Twoje łóżko, relaks, mróz.

Stop.

 

Jak zareagował Twój umysł? Zapewne wymawiając w myślach wyrazy, jednocześnie zobaczyłeś obraz czegoś niebieskiego, psa, Twojego łóżka. Twoje ciało odczuło mróz i poczuło stan relaksu…

Okazuje się, że słowa, oprócz tego, że niosą pewien przekaz, działają jak wyzwalacz – różnych stanów emocjonalnych, obrazów, dźwięków i głosów w naszym umyśle i powodują na poziomie nieświadomym, że zaczynamy się zachowywać tak a nie inaczej.

 

Jak to działa?

 

Słowo nr 1 - NIE

 

Tak wiele razy wypowiadamy to słowo, ale nigdy nie zastanawiamy się, jaka moc w nim drzemie.

Wykonaj proste ćwiczenie – zamknij oczy i … NIE myśl o CZERWONYM….

Wniosek – jestem przekonana, że pomyślałeś o czerwonym. W Twoich myślach pojawiło się coś czerwonego.

Dlaczego tak się dzieje? Nasz mózg nie potrafi zrozumieć ani przetworzyć zaprzeczeń! Aby wykonać polecenie: „Nie myśl o czerwonym”, nasz mózg musi najpierw przywołać obraz czegoś czerwonego, aby następnie móc mu zaprzeczyć. Jeśli więc chcemy wywołać u kogoś stan podenerwowania powiedzmy po prostu: „Tylko się nie denerwuj.”

 

Słowo nr 2 - SPRÓBUJ

 

Jaka jest różnica pomiędzy komunikatem: „Zrób to” a komunikatem „Spróbuj to zrobić”? W przypadku słowa „spróbuj” nasz nieświadomy umysł wykona sumiennie to polecenie, czyli sprawi, że zostanie podjęta próba zrobienia czegoś, co przecież nie jest jednoznaczne z tym, że zostanie to zrobione. Stąd może wynikać wniosek, że tak naprawdę słowo „spróbuj” w poleceniu programuje porażkę.

 

Słowo nr 3 - ALE

 

- „To, co powiedziałeś jest niezwykle interesujące, ale …”

- „Twój pomysł jest bardzo ciekawy ale, …”

Czy już wiesz, w jaki sposób słowo „ale” wpływa na nasz umysł?

Zastanów się, jak byś się czuł, gdyby ktoś powiedział jedno z takich zdań do Ciebie? Czy przekonałoby Cię, że ta osoba tak naprawdę myśli? Nie. Ponieważ „ale” kasuje i unieważnia na poziomie nieświadomym tę treść zdania, która jest przed nim.

Jeśli więc chcesz powiedzieć drugiej osobie komplement, pochwalić za coś itp. to, żeby to zdanie miało moc, nigdy nie dodawaj do swojej wypowiedzi słówka „ale” .

Słowo „ale” działa jednak odwrotnie w przypadku krytyki. Jeśli chcemy kogoś mądrze skrytykować możemy powiedzieć: „Zrobiłeś kilka błędów w tym raporcie, ale doceniam Twój wkład pracy i duże zaangażowanie w jego przygotowywaniu”

 

Chcąc nauczyć się technik efektywnej komunikacji interpersonalnej na poziomie werbalnym, niewerbalnym i pisemnym, zapraszam na moje szkolenia o podobnej tematyce.

 

Agnieszka Olejnik, Trener AVENHANSEN

„Magia” słów - czyli kilka słów o nieświadomym języku wpływu
Oceny: 3 z 5 z 102 głosów