Kwalifikacje niezbędne dla każdego pracownika

Z zasady każde stanowisko jest szczegółowo określone, poczynając od opracowanych zadań, celów, a skończywszy na określonych cechach charakteru i umiejętnościach, które osoba na nim pracująca winna posiadać. Istnieje jednak grupa takich zdolności, które niezależnie od stanowiska przydadzą się każdemu a ich posiadanie znacznie zwiększy efektywność tego czym się zajmujemy.


Umiejętność komunikowania się jest niezbędna nie tylko dla handlowców, czy managerów,  ale również jest tak samo istotna dla księgowych czy informatyków. Rzeczywiście jest tak, że zarówno spec od liczb i sprzętu pracuje w większości właśnie z cyferkami a ten drugi z klawiaturą, ale przecież nie są to odosobnione cyborgi, które nie mają styczności z pozostałymi z firmy a jest wręcz odwrotnie. Ile razy musimy kontaktować się komputerowcem bo coś się zawiesza, popsuło, wdrażany właśnie nowy system nie działa, albo nie wiemy jak skonfigurować naszą pocztę. Właśnie informatyk jest tą głównie obleganą osobą, do której rzadko w ogóle można się dodzwonić i która potrzebuje szeroko rozwiniętych zdolności komunikacyjnych aby klarownie i skutecznie tłumaczyć zawiłości komputerowych sieci.  Jeśli natomiast przypadnie nam pracować ze stereotypowym księgowym, którego w ogóle nie będziemy w stanie zrozumieć, a on, nam wytłumaczyć, czemu faktura wymaga korekty ,współpraca może się okazać prawdziwym wyzwaniem oraz stratą czasu i nerwów dla obu ze stron.


Jeśli jesteśmy już przy nerwach, to na chwilę pozostańmy przy tym temacie. Konfliktowość a raczej jej brak jest bowiem kolejną cechą, którą powinni być obdarowani wszyscy sprawiedliwie i po równo. I tak naprawdę powyższe stwierdzenie nie wymaga większych tłumaczeń, jeśli  ktokolwiek z nas miał tę wątpliwą przyjemność spotkać się w swoim życiu zawodowym z osobą łatwo popadającą w konflikty. Codzienne obowiązki, pojawiające się nagle problemy są wystarczająco stresogenne, i  jeśli dołożymy do tego jeszcze problem z furiatem, podżegaczem lub nerwusem, atmosfera może być wyjątkowo niesprzyjająca efektywnej pracy.


Zawsze warto także charakteryzować się umiejętnościami adaptacyjnymi, co służy i pomaga szczególnie nam samym. Jeśli nie cechuje nas zbytni lęk przed nieznanym i tym co nowe. Jeśli należymy do tych osób, które nie mają problemu z wchodzeniem w nowe środowisko, będzie nam o wiele łatwiej zmierzyć się z nową sytuacją i poznać zasady obowiązujące w nowym miejscu pracy. Co zaś przysłuży się łatwiejszej adaptacji? Jest to motywacja i chęć do pracy, bo przecież chcieć to móc! Osoba pełna zapału, ciekawa tego co ją czeka, gotowa na nowe wyzwania jest najlepszym materiałem na pracownika niezależnie od stanowiska, na którym przyjdzie jej pracować.


I jeszcze jedna uniwersalna cecha, która przyciąga do siebie pracowników i pracodawców, a jest nią umiejętność pracy w zespole. Oczywiście indywidualności, liderzy są zawsze w cenie, ale jeszcze cenniejsze są takie osoby, które oprócz powyższych cech, potrafią jeszcze współgrać i współistnieć z innymi. Przyzna to chyba każdy manager czy kierownik, który doskonale zdaje sobie sprawę jaką kolosalną rolę odgrywa dobrze dobrany zespół, który potrafi dokonać cudu, lub, wręcz przeciwnie, nie jest w stanie zrobić nic z uwagi na niedopasowanie się i brak współpracy.


Jak sugeruje powyższy tekst, pomimo różnic jakie zauważalne są pomiędzy poszczególnymi stanowiskami, istnieje szereg cech wspólnych, które są pożądane i wskazane niezależnie od piastowanej posady. Pozwalają one na łatwiejszą asymilację z grupą, umiejętność sprawnego rozwiązywania pojawiających się problemów jak i rozładowywania napięć, które pojawiają się w nawet najlepiej dobranym zespole. Wraz z nowym rokiem, warto zatem usiąść i dokonać rachunku sumienia, czy sami  jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wymienionych cech, czy może którejś rozwijanie należałoby dodać do noworocznych postanowień.
 

[MOBILE]

 

 

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

Kwalifikacje niezbędne dla każdego pracownika
Oceny: 3 z 5 z 19 głosów