Zaistnienie na rynku pracy uzależnione jest od wielu czynników. Podczas rekrutacji rozpatruje się nie tylko doświadczenie potencjalnego pracownika, ale również przebieg jego kariery oraz szkolenia, jakich się podejmował. Branie udziału w kursach punktuje nie tylko na CV i liście motywacyjnym. Dzięki zdobytym umiejętnościom pracownik będzie w stanie szybciej rozwiązać niektóre problemy, czy poradzić sobie z nadmiernym stresem i presją otoczenia.
Spis treści:
Kursy i szkolenia przydatne na rynku pracy - co wpływa na ich popularność?
Dobre szkolenia i kursy poprawią work-life balance!
Połącz plany na służbową przyszłość z odpowiednimi szkoleniami
Stopnie zdobywania kompetencji zawodowych - czy każdy kurs daje to samo?
Jakie kursy i szkolenia dadzą gwarancję zdobycia pracy?
Przykładowe kursy, które dadzą zastrzyk wiedzy i praktyki
Kursy i szkolenia przydatne na rynku pracy - co wpływa na ich popularność?
Popularność kursów i szkoleń zależy najczęściej od zmian na rynku pracy. Coraz bardziej ceni się szkolenia z umiejętności miękkich, które pomogą poradzić sobie z niestandardowymi sytuacjami. Na przykład poprawią umiejętność zarządzania ludźmi lub podniosą jakość sprzedaży oferowanych produktów.
Pracodawcy nie boją się inwestować w rozwój swoich pracowników i wysyłają na kursy, które podnoszą konkretne, wybrane przez nich kwalifikacje. Widoczna jest też migracja młodych ludzi za dodatkowymi świadczeniami. Większe szanse na nie są w dużych firmach i korporacjach - czyli wszędzie tam, gdzie szkolenia mogą się przydać.
Dobre szkolenia i kursy poprawią work-life balance!
Szkolenia i kursy mogą znacznie poprawić jakość naszego życia! Dzięki ciągłej pracy nad umiejętnościami miękkimi będziemy w stanie lepiej zarządzać naszym czasem, radzić z presją otoczenia czy asertywnie podchodzić do klientów i przełożonych. Ponadto kreatywność i innowacyjność pomaga w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery i zostaniu ekspertem w dziedzinie, co wg statystyk coraz bardziej liczy się wśród młodych.
Chcesz asertywnie podchodzić do swoich klientów? Sprawdź naszą ofertę szkoleniową!
Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych
Połącz plany na służbową przyszłość z odpowiednimi szkoleniami
Najwygodniej będzie umiejętnie wkomponować szkolenia w ścieżkę kariery. Wiele kursów prowadzonych jest w systemie weekendowym, co pozwala łatwo je ukończyć i jednocześnie nie rezygnować z podjętej pracy.
Podobnie w przypadku studentów, którzy nie mogą w tygodniu pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia. Szkolenia będą dla nich szansą na pokazanie się z jak najlepszej strony zaraz po ukończeniu edukacji. Świadczą o chęci rozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Stopnie zdobywania kompetencji zawodowych - czy każdy kurs daje to samo?
Nie każdy kurs może zaoferować nam to samo. Każdy z nich w innym stopniu dba o ilość przekazywanej wiedzy i kontakt z praktycznym jej zastosowaniem. Warto wiedzieć, że rozwój kompetencji podzielony jest na 4 obszary:
- certyfikat - kursant otrzymuje dokument, który potwierdza zakres jego zdobytej wiedzy. Niekoniecznie potrafi zastosować ją w praktyce;
- praktyka - po ukończeniu kursu z ćwiczeniami kursant powinien potrafić przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę i wykorzystywać ją w codziennej pracy;
- licencja - otrzymanie tego dokumentu po kursie potwierdza, że kursant posiada nie tylko szeroką wiedzę, ale potrafi ją również zastosować w różnych okolicznościach;
- dyplom - najwyższy poziom kompetencji. Kurs kończący się dyplomem potwierdza, że jego uczestnik nie tylko ma szerokie umiejętności teoretyczne oraz praktyczne, ale też potrafi przekazać tę wiedzę dalej.
Jakie kursy i szkolenia dadzą gwarancję zdobycia pracy?
Nie każdy kurs da gwarancję zdobycia pracy. Najlepiej celować w takie, które kończą się otrzymaniem licencji, zaświadczenia lub dyplomu. Dobry certyfikat może zwrócić na nas uwagę wśród dużej ilości różnorodnych CV i ułatwi decyzję potencjalnemu pracodawcy.
Wybieraj szkolenia, które są prowadzone przez doświadczonego trenera oraz zapewniają dużą ilość ćwiczeń praktycznych.
Nie zaniedbuj małych szkoleń i krótkich kursów. Niezmiernie ważny jest ciągły rozwój, a tylko w przypadku zetknięcia się z konkretną dziedziną będziemy w stanie określić, czy kierunek nam się podoba. Zdobywajmy kompetencje z głową!
Przykładowe kursy, które dadzą zastrzyk wiedzy i praktyki
Na początku warto wybierać kursy, które pozwolą nam lepiej określić swoje kompetencje miękkie. Radzenie sobie ze stresem, poprawna autoprezentacja, komunikacja interpersonalna, zarządzanie swoim czasem, a także profesjonalne techniki sprzedaży pozwolą nam nakreślić siebie jako odpowiedniego i odpowiedzialnego pracownika.
Po zdobyciu wiedzy ogólnej poszukajmy szkoleń, które wyniosą nasze specjalistyczne umiejętności na kolejny poziom. Przykładem mogą być kursy Media Relations dla PR-owców i szkolenia dla managerów.
Szukasz kursu, który podniesie kwalifikacje managerskie?
Szkolenia otwarte z zarządzania zasobami ludzkimi

Maciej Firlit
O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.
Więcej informacji: Maciej Firlit