Jak wytrzymać z samym sobą

Oglądając się dookoła, zazwyczaj zauważamy pięknych, uśmiechniętych ludzi sukcesu, którym zazdrościmy niemalże wszystkiego. Widzimy przecież ich młodszy rocznikowo samochód, większe metrażowo mieszkanie, a po ubiorze, możemy stwierdzić bądź przynajmniej podejrzewać, że zarabiają więcej od nas. Gdyby tego wszystkiego było jeszcze mało, dobijmy się: mają zawsze grzeczne i rozkoszne dziecko oraz oczywiście zadbaną małżonkę, która nigdy nie musi korzystać z usług osiedlowej garmażerki. Jak to się wszystko nazywa, zawiść odpowiecie, a ja przekornie, że kompleksy. Tak jak nie wszyscy jesteśmy urodzonymi królami szos, tak nie wszyscy muszą być panami każdej sytuacji. Warto jednak przyjrzeć się bliżej swojej sytuacji i poznać te umiejętności osobiste, które zmienią nasz sposób postrzegania innych osób, jak i siebie samych.


Często mówi się, że w pewnym wieku nie da się przestawić starego drzewa czy też zmienić osoby, i do pewnego stopnia jest to prawda. Możemy jednakże spróbować poznać daną jednostkę, gdyż nierzadko okazuje się, że właśnie sam zainteresowany, nie zdaje sobie sprawy ze swoich wad jak i przywar, które śpią w nim głęboko uśpione i nieuświadomione. Wówczas, niezależnie od wieku czy stopy życiowej, warto skorzystać ze szkolenia: umiejętności osobiste, czy też umiejętności asertywne. Te specjalistyczne szkolenia, przez wielu jeszcze do niedawna uznawane za zbędne, stwarzają nie tylko pole do popisu da tematyki: jak wprowadzić w życie efektywne zarządzanie czasem, czy właściwą autoprezentację, ale są to przede wszystkim kursy uczące i odkrywające to, co siedzi głęboko w człowieku i określa jego prawdziwe ja. Dlaczego jest to istotne, chociażby z jednego powodu, otóż przyjrzyjmy się relacji: umiejętność a cecha. Jeśli przez dotychczasowe czterdzieści lat życia, uznawaliśmy swoją osobę za dość nieśmiałą, to zdecydowanie ta cecha przekłada się na nasze umiejętności, a te na działania, czy raczej ich brak. To dlatego często nie możemy znieść samych siebie, ponieważ być może zdajemy sobie sprawę, że to, co robimy, czy do czego dążymy to za mało, stać nas na o wiele więcej. W stanie, w którym obecnie przebywamy jest nam po prostu wygodnie udawać, że więcej fizycznie nie udźwigniemy, a więc po co w ogóle próbować. Trening umiejętności osobistych (trening skutecznego działania), skupia się jeszcze na jednej, istotnej umiejętności, która przyda się nam zarówno w stosunku do innych, ale również o dziwo i nas samych, a mianowicie: komunikacja i negocjacje. Przypomnijmy sobie wszyscy ile szans i możliwości straciliśmy, jak bardzo pluliśmy sobie w brodę, gdy po raz kolejny język stanął nam w buzi kołkiem, ponieważ:

  • raz: baliśmy się odezwać;
  • dwa: nie byliśmy pewni, czy w ogóle mamy rację;
  • a trzy: to przecież strona przeciwna ma takie argumenty, że zwalało nas z nóg;


A gdyby tak właśnie nauczyć się, wypracować pewne reakcje, które pomogą nam współistnieć z innymi oraz współuczestniczyć w społeczeństwie? Umiejętność otwartego wyrażania siebie w kontakcie z drugą osobą pozwoli bowiem na asertywność i pewnego rodzaju alternatywę wobec tego co dzieje się wokół nas. Nie musimy przecież zawsze przyjmować wszystkiego takim jakim jest, bądź inni pragnął, żeby było. Mamy dokładnie takie samo prawo na wyrażanie sprzeciwu, próbę przeforsowania swojego zdania, czy po prostu konstruktywnej dla obydwu stron konwersacji. Negocjacje w komunikacji są istotne jeszcze z jednego powodu, a mianowicie, mogą wpływać nie tylko na nasze relacje z innymi ludźmi, ale również na aspekt zawodowy naszego życia. Dzięki powyższemu będzie wiedzieli jak obsługiwać klienta, będąc menagerem, znali zasady motywowania pracowników, czy też po prostu posiadali umiejętność podejmowania trafnych decyzji. I nagle, za sprawą naprawdę kosmetycznych zmian, może okazać się, że nasze życie nabiera zupełnie nowych barw, a my pomału zaczynamy się czuć dobrze z tym kim jesteśmy. Nie tylko umiejętności twarde i ciekawe szkolenia specjalistyczne mogą okazać się pomocne, powiem nawet więcej, aby miały one sens i efektywne zastosowania, warto wręcz zacząć od odnalezienia ogłoszenia typu: szkolenie umiejętności zawodowych i osobistych, bowiem wówczas cały proces poznawania i „usprawniania” siebie we wszystkich koniecznych aspektach będzie bardziej naturalny i łatwiejszy do zaaprobowania.
Kompleksy mamy wszyscy, dni, kiedy wolelibyśmy nie patrzeć na siebie w lustrze, również. Dobrze więc zdać sobie z tego sprawę i zamiast płakać czy złościć się na siebie, należy wykorzystać posiadaną przez wszystkich umiejętność myślenia i spróbować zmienić czy ulepszyć te elementy, za którymi nie do końca przepadamy.

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 
Jak wytrzymać z samym sobą
Oceny: 3 z 5 z 48 głosów