Jak nie odkładać spraw na później? 6 skutecznych sposobów na walkę z prokrastynacją

jak nie odkładać spraw na później

Prokrastynacja to wyzwanie, z którym każdy z nas spotkał się w takim czy innym momencie życia. Dla niektórych osób jest to uporczywy problem, a dla innych sytuacja, która pojawia się tylko w niektórych obszarach. Rezultat jest jednak taki sam: zwiększony niepokój, zmarnowany czas, słabe wyniki, stracone szanse lub poczucie winy. Niezależnie od tego, czy odkładasz ukończenie projektu, unikasz zadań, czy ignorujesz obowiązki domowe, takie zachowanie ma wpływ na ocenę Twojej pracy i jakość życia. Prokrastynacja jest wrogiem produktywności i utrudnia wykorzystanie naszego potencjału. Kiedy zrozumiesz, co powoduje odkładanie spraw na później, możesz zastosować strategię, aby ją przezwyciężyć.

 

Spis treści:

Czym jest prokrastynacja?

Jakie są przyczyny odkładania rzeczy na później?

Jak przestać odkładać sprawy na później? 6 sposobów na zwalczenie prokrastynacji

Zamień „jutro” w „dzisiaj” i popraw swoją produktywność dzięki szkoleniom

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja jest jedną z głównych barier blokujących nas przed podejmowaniem właściwych decyzji i prowadzeniem wymarzonego życia. To nawyk unikania pilnych zadań pomimo negatywnych konsekwencji. Kiedy ludzie zwlekają, często opóźniają priorytetowe działania i zamiast tego skupiają się na mniej ważnych, przyjemniejszych i prostszych. Gdy odkładanie spraw na później staje się chroniczne, zaczyna wpływać na życie danej osoby. W takich przypadkach nie jest to tylko kwestia słabych umiejętności zarządzania czasem, ale część stylu życia. Niestety, to zwlekanie może mieć poważny wpływ na wiele obszarów, w tym na zdrowie psychiczne oraz samopoczucie społeczne, zawodowe.

Jakie są przyczyny odkładania rzeczy na później?

Ludzie ulegają prokrastynacji, ponieważ ich dążenie do zwlekania jest irracjonalnie silniejsze niż do działania. Uniemożliwia to wykorzystanie pełnego potencjału - w relacjach, karierze i innych sferach życia. Utrudnia pracę zespołową, obniża poczucie własnej wartości, a nawet prowadzi do depresji i utraty pracy. Następujące kwestie mogą prowadzić do odkładania rzeczy na później: 

 • uznanie zadania za frustrujące, nudne lub nieprzyjemne z jakiegoś powodu;
 • niepokój i strach przed krytyką swojej pracy;
 • poczucie przytłoczenia ilością rzeczy do zrobienia; 
 • niska motywacja; 
 • niejasno zdefiniowane cele; 
 • problem z zarządzaniem czasem i priorytetyzacją zadań. 

Jak przestać odkładać sprawy na później? 6 sposobów na zwalczenie prokrastynacji

Zwlekanie z wykonaniem określonych zadania jest zmorą nie tylko pracowników, ale także uczniów. Wiemy, co powinniśmy zrobić, ale nie potrafimy się do tego zmobilizować. Łatwo jest odłożyć niechciane czynności na później, jednak często i tak nie potrafimy o nich zapomnieć. W efekcie wyczerpani i sfrustrowani wykonaniem projektu na ostatnią chwilę, oddajemy zadanie, które nie odzwierciedla naszych umiejętności i najlepszej pracy. Jak temu zaradzić? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów. 

 1. Sporządź listę rzeczy do zrobienia: aby być na bieżąco, rozważ umieszczenie daty ukończenia obok każdej pozycji.
 2. Podejmij małe kroki: podziel pozycje na liście na małe, łatwe do wykonania części, aby Twoje zadania nie wydawały się tak przytłaczające.
 3. Rozpoznaj znaki ostrzegawcze: zwracaj uwagę na wszelkie myśli o odkładaniu rzeczy na później i staraj się oprzeć pokusie. Jeśli zaczniesz rozważać rozpoczęcie innej, prostszej czynności, zmuś się do spędzenia jeszcze kilku minut na pracy nad swoim zadaniem.
 4. Wyeliminuj rozpraszanie uwagi: zadaj sobie pytanie, co najbardziej odwraca Twoją uwagę. Czy jest to Instagram, TikTok, a może nieustanne czytanie wiadomości e-mail? Postaraj się wyeliminować te źródła rozproszenia.
 5. Nagradzaj się: kiedy skończysz na czas jakąś rzecz z listy priorytetów do zrobienia, nagródź się czymś, co sprawi Ci przyjemność.  
 6. Ustal terminy: wiele ludzi wpada w pułapkę cyklu „pewnego dnia uporządkuję swoje pliki na komputerze”. Prawda jest taka, że ​​„kiedyś” nigdy nie nadejdzie. Ważne jest, aby ustalić konkretną datę, kiedy chcesz osiągnąć swoje cele. Gdy masz jakieś zadanie do wykonania, postaraj się, aby zostało ukończone z jedno- lub dwudniowym wyprzedzeniem. W ten sposób, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, nadal będziesz mieć więcej czasu na zrobienie zadania. 

Gotowy, aby przestać zwlekać i skupić się na swoich celach?

Podnieś swoje umiejętności osobiste, uczestnicząc w szkoleniach

 

Zamień „jutro” w „dzisiaj” i popraw swoją produktywność dzięki szkoleniom 

„Nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś” - to przysłowie, które zna każdy, ale nie zawsze łatwo jest wdrożyć je do swojego życia. Problem prokrastynacji jest bardziej złożony i dotyka dużą liczbę pracowników i uczniów. Organizowane przez AVENHANSEN szkolenia otwarteszkolenia zamknięte oraz pozwalające na uczestnictwo bez wychodzenia z domu szkolenia online, umożliwią pokonanie pokusy odkładania obowiązków na później. Szczególnie pomocne może być szkolenie z automotywacji, podczas którego uczestnicy zdobędą wiedzę, jak zmotywować się do wykonywania nieprzyjemnych i trudnych zadań. Polecamy także szkolenie ze skuteczności w realizacji zadań i zarządzania własną pracą, które podniesie umiejętność planowania, analizy sytuacji i skutecznego wykorzystania czasu, jakim dysponujemy. Trening budowania pewności siebie i dobrego wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym sprawi, że przestaniemy odkładać zadania w obawie, przed krytyką wykonanej pracy. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Jak nie odkładać spraw na później? 6 skutecznych sposobów na walkę z prokrastynacją
Oceny: 5 z 5 z 2 głosów