Jak radzić sobie ze złą atmosferą w pracy? 5 skutecznych sposobów

Jakie są sposoby na poprawę negatywnej atmosfery w pracy?

Praca to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia. Niestety, czasem może się zdarzyć, że atmosfera w niej jest negatywna. Jeśli obecność w biurze sprawia, że czujemy się zestresowani lub przygnębieni, chroniczne zmęczenie prawdopodobnie pracujemy w toksycznym środowisku. Zła atmosfera jest jednym z czynników, przez który wiele osób chce odejść z firmy. Niedopowiedzenia, konflikty, wysoki poziom stresu powodują spadek motywacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co powinien zrobić pracodawca, menedżer czy lider, aby poprawić środowisko pracy i zapewnić lepsze samopoczucie i wydajność personelu.

 

Spis treści:

Zła atmosfera w pracy - jakie są jej przyczyny?

Czy zła atmosfera w pracy wpływa na efektywność?

Sposoby na poprawę złych relacji i atmosfery w pracy

Zadbaj o dobrą atmosferę w miejscu zatrudnienia. Podnieś umiejętności zarządzania i komunikacji

Zła atmosfera w pracy - jakie są jej przyczyny?

Toksyczna atmosfera pracy nie jest wynikiem wyłącznie działania przełożonych czy pracowników, ale połączeniem kilku zachowań, sposobów postępowania, które sprawiają, że do wykonywania swoich obowiązków podchodzimy niechętnie, a do pracy przychodzimy ze złym nastawieniem.

Dotarcie do przyczyn złych relacji w miejscu pracy odgrywa ważną rolę w próbach ratowania sytuacji. Do najczęstszych powodów wywołujących toksyczną atmosferę w pracy zalicza się:

  • Zarządzanie pracownikami oparte na strachu. Liderzy motywację na podwładnych wymuszają groźbami, a nie nagrodą.
  • Brak uznania za poświęcenie i dobre wyniki.
  • Plotki, pogłoski i dramaty w życiu prywatnym, które odbijają się na innych pracownikach.
  • Spekulacje - brak jasnych komunikatów od menedżerów rodzi różnego rodzaju niedomówienia i domysły.
  • Niesprawiedliwy podział obowiązków oraz faworyzowanie przez przełożonego pewnych pracowników, co przyczynia się do konfliktów i narastającej złości między innymi osobami.
  • Niezdrowa rywalizacja pracowników - konkurowanie jest dobrym motywatorem, chyba że pracodawcy wykorzystują ją do nastawienia personelu przeciw sobie.
  • Dyskryminacja niektórych osób w teamie. 

Chcesz poprawić swoje umiejętności budowania pozytywnego środowiska pracy?

Weź udział w szkoleniach otwartych z zarządzania

 

Czy zła atmosfera w pracy wpływa na efektywność?

Toksyczne miejsca zatrudnienia są pełne samolubnych, oceniających i manipulujących ludzi. Wiele osób twierdzi, że najgorszy stres wynika ze złych relacji w pracy. Dobra atmosfera jest ważnym czynnikiem, który wpływa na poziom efektywności, satysfakcji zawodowej oraz relacje między współpracownikami. Natomiast negatywne środowisko, pełne napięć i konfliktów, może prowadzić do stresu, frustracji, demotywacji i spadku produktywności. Ponadto z uwagi na niesprzyjającą atmosferę łatwiej o konflikty, nieporozumienia współpracowników.

Sposoby na poprawę złych relacji i atmosfery w pracy

Firmy zaczęły zdawać sobie sprawę z tego, jak stres i zła atmosfera w pracy wpływają na produktywność, samopoczucie oraz zwiększenie rotacji pracowników. Oto kilka porad, jak wprowadzić dobrą atmosferę w pracy.

  • Określenie jasnych oczekiwań w miejscu pracy

Poprawa atmosfery w miejscu pracy jest kluczowa dla zwiększenia wydajności i satysfakcji pracowników. Jednym z ważnych czynników jest określenie przez przełożonych jasnych oczekiwań. Precyzyjne wytyczne dotyczące celów, jakie mają zostać wykonane, umożliwiają pracownikom skupienie się na najważniejszych zadaniach, co z kolei zwiększa ich poczucie spełnienia oraz zaangażowanie. Warto również zapewnić im regularne informacje zwrotne na temat ich pracy, aby mieli świadomość, jak dobrze wykonują swoje obowiązki oraz wiedzieli, co mogą poprawić. Określenie jasnych oczekiwań jest zatem kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości pracy, efektywności zespołu oraz ogólnego dobrego samopoczucia pracowników w miejscu pracy.

  • Koncentracja na lepszym zarządzaniu

Właściwe zarządzanie pozwala na przekazywanie jasnych i klarownych wytycznych, co skutkuje większą pewnością siebie i poczuciem kontroli u pracowników. Dodatkowo lepsze kierowanie teamem, przyczynia się do zwiększenia efektywności procesów w miejscu pracy, a to podnosi morale zespołu. Skuteczne delegowanie zadań to klucz do osiągnięcia sukcesu organizacji, poprawy atmosfery w pracy oraz zwiększenia zaangażowania i zadowolenia pracowników.

  • Poznanie obawy pracowników

Aby poprawić złą atmosferę w pracy, warto poznać obawy personelu i starać się je rozwiązywać. Pracownicy mogą mieć wiele różnych wątpliwości, takich jak niejasne oczekiwania pracodawcy, zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości rozwoju czy nieporozumienia z innymi osobami. Ważne jest, aby pracodawca słuchał swoich podwładnych, zadawał pytania i aktywnie szukał sposobów na rozwiązanie problemów. W ten sposób można zapewnić pracę w miłej atmosferze, w której każdy czuje się zrozumiany i doceniony.

  • Programy uznaniowe dla swoich pracowników

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie motywacji pracowników i poprawienie ich samopoczucia jest wprowadzenie programów uznaniowych. Mogą to być nagrody za osiągnięcia, przyznawane w ramach konkursów lub systematycznie wraz z podsumowaniem okresu pracy. Ważne, aby były adekwatne do wkładu pracownika w realizację celów firmy, a ich przyznanie odbywało się w sposób jasny dla każdego. 

  • Poprawa umiejętności komunikacji

Umiejętność jasnego i skutecznego przekazywania informacji, rozumienia potrzeb innych oraz słuchania i udzielania feedbacku są niezbędne w pracy zespołowej. Poprawa tych kompetencji pozwoli na zwiększenie zaangażowania i zaufania w zespole, a także na lepsze rozwiązywanie problemów między pracodawcą a zatrudnionym personelem. 

Zadbaj o dobrą atmosferę w miejscu zatrudnienia. Podnieś umiejętności zarządzania i komunikacji

Właściwe zarządzanie i odpowiednia komunikacja są elementami niezbędnymi dla dobrej atmosfery. Szkolenia otwarte i szkolenia zamknięte organizowane przez AVENHANSEN, stanowią skuteczne narzędzie do lepszych relacji między przełożonym a pracownikiem. Dzięki udziałowi w kursie komunikacja lidera z pracownikami - motywowanie, korekta zachowań, udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej lub szkoleniu z zarządzania konfliktem w zespole i efektywnej komunikacji, liderzy nauczą się nowych technik i podejścia, co pozwoli im lepiej realizować zadania i radzić sobie z wyzwaniami i trudnościami prowadzenia zespołu.

Przeczytaj na naszym blogu również:

 

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Jak radzić sobie ze złą atmosferą w pracy? 5 skutecznych sposobów
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów