Jak radzić sobie z nerwami? 7 sposobów opanowania stresu i emocji

jak radzić sobie ze stresem i nerwamiRóżne stany emocjonalne towarzyszą nam w ciągu dnia. Czasem denerwuje nas szef lub współpracownik, kiedy indziej wpadniemy w złość podczas kłótni z domownikami. Jeśli często przesadnie reagujemy na błahe problemy lub stresowe sytuacje, może to świadczyć o braku równowagi emocjonalnej. Na szczęście temat walki z nerwami nie jest obcy współczesnej psychologii, która opracowała szereg sposobów na kontrolowanie emocji. Jak radzić sobie z emocjami w życiu? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, który powstał na podstawie książki "Sposób na nerwy" dr Zygmunta Więcka i mgr Adama Jawińskiego. 

 

 

 

Spis treści:

Skąd się bierze stres? 

Wspomniane we wstępie stany napięć, zdenerwowania i złości stanowią prawdziwy problem naszego wieku. Pomimo swojego, jak się wydaje negatywnego charakteru, są zjawiskiem całkowicie naturalnym. Co więcej, umiarkowany stres jest dla wielu z nas czynnikiem motywującym do działania w codziennym życiu. Szkodliwe są natomiast zbyt silne emocje i długotrwałe napięcia, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. 

Stan poddenerwowania pojawia się w momencie, gdy reakcja naszego organizmu przyjmuje charakter obronny. Dzieje się tak w momencie, gdy wydaje się nam, że istotne dla nas sprawy (bezpieczeństwo, szczęście, spokój, dobrobyt lub godność osobista) są w pewien sposób zagrożone. Tak więc stan napięcia - z biologicznego punktu widzenia - jest stanem wprawdzie nieprzyjemnym, ale zrozumiałym i naturalnym, jeśli nie przechodzi w stan chroniczny. 

 

Chcesz lepiej nauczyć się radzić z nerwami? Zapisz się na

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

Jakie są objawy stresu długotrwałego?

O ile krótkotrwały stres nie ma dużego wpływu na nasze zachowanie i emocje, to skutki przewlekłego życia w napięciu, mogą być zauważalne w codziennych czynnościach. Długotrwały stres ma miejsce: 

  • Gdy drobne niepowodzenia i nieistotne konflikty życiowe mają wystarczającą siłę do tego, aby wprawić człowieka w stan podniecenia i napięcia.
  • Gdy dana osoba stwierdza, że coraz trudniej układają się jej stosunki z innymi ludźmi.
  • Gdy pojawia się obawa przed spotkaniem konkretnych ludzi i sytuacji, zwłaszcza gdy wcześniej uznawane one były za bezpieczne lub normalne.
  • Gdy zachowania wobec znajomych i osób bliskich przyjmują charakter podejrzliwości i niedowierzania.
  • Gdy drobne przyjemności i małe zwycięstwa w codziennej pracy nie przynoszą dawniej odczuwanego zadowolenia z siebie i poczucia spełnienia.

W momencie, gdy uznamy, że któryś z powyższych punktów odnosi się do naszej obecnej kondycji i codziennego samopoczucia, powinniśmy spróbować wyeliminować stres z naszego życia. 

Skutki przewlekłego stresu i zdenerwowania

Stres oraz szybkie tempo życia to znak naszych czasów. Jednak długotrwałe napięcie emocjonalne może mieć wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu, m.in. może doprowadzić do: 

  • problemów ze snem;
  • bólów głowy;
  • choroby wrzodowej;
  • destabilizacji psychiki;
  • spadku odporności;
  • choroby wrzodowej;
  • problemów gastrycznych ( nudności, wymiotów, biegunki);
  • zaburzeń odżywiania;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • dolegliwości dermatologicznych (trądzik, egzemy);
  • chorób serca.
     

Przewlekły stres w życiu zakłóca funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz negatywnie wpływa na psychikę. Osobie zestresowanej trudniej radzić sobie z emocjami, przez co staje się nerwowa i często wybucha złością. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się wartościowymi wskazówkami dla ludzi, którym trudno opanować nerwy. 

Jak radzić sobie ze stresem i emocjami? Skuteczne porady na walkę z nerwami

Każdy z nas miał w życiu okres bardziej nerwowy. Dlatego warto poznać różne metody radzenia sobie ze stresem, złością i innymi emocjami. Zwłaszcza osoby narażone na długotrwały stres, powinny spróbować podjąć walkę o swoje  zdrowie. Sprawdź, który sposób okaże się skuteczny w Twoim życiu.

Porada 1 - Wyrzuć z siebie emocje 

W momencie, gdy dusimy w sobie emocje trudniej jest nam rozwiązywać problemy. Istotne jest uzewnętrznianie danych uczuć. Najlepszym sposobem, znanym chyba każdemu, kto choć raz w życiu potrzebował się „wyżalić”, jest skontaktowanie się z przyjacielem. Rozwiązaniem zacieśniającym rodzine więzi jest także rozmowa z zaufanym członkiem rodziny. W ostateczności, gdy nie potrafimy poruszyć danego tematu z osobami bliskimi, można skontaktować się z terapętą lub lekarzem. Opowiedzenie o kłopotach, podzielenie się nimi rozładowuje stan nerwowego napięcia, pozwala ujrzeć problemy w jaśniejszym świetle i ustosunkować się do nich bardziej obiektywnie.

Porada 2 - Odłóż problemy na pewien czas

Tymczasowa ucieczka od myśli i kłopotów, które nas trapią, pozwala na rozładowanie napięcia. Porzucenie problemów na rzecz spotkania ze znajomymi, pójścia do kina z bliską osobą, lektury dobrej książki lub każdego innego rodzaju rozrywki, pozwoli nam odpocząć psychicznie. Nieustanne rozmyślanie i powracanie do problemu nie pomoże, a wręcz pogorszy sytuację. Warto poczekać do momentu aż będziemy w lepszej formie emocjonalnej i intelektualnej.

Porada 3 - Postaraj się opanować nerwy, złość, gniew

Niestety coraz częściej bywa tak, że gniew stanowi naszą naturalną reakcję na przeszkody i niepowodzenia. Tymczasem pierwszą odpowiedzią na taki stan rzeczy, powinna być próba okiełznania uczucia zdenerwowania. Emocjonalna reakcja niczego przecież nie załatwia. Zwłaszcza, że po pełnej złości rozmowie, towarzyszy poczucie winy. W momencie gdy czujemy, iż grozi kolejny wybuch gniewu, zaleca się odłożyć sprawę, która może go wywołać i narzucić sobie jakiś fizyczny wysiłek. Mogą to być zajęcia sportowe, spacer lub po prostu obowiązki domowe, takie jak pranie, sprzątanie, prace w ogródku. Gdy poczucie pierwszego podenerwowania minie, z satysfakcją zobaczymy, że mając spokojny umysł, lepsze rozwiązania problemu same przychodzą.

Porada 4 - Inni też mogą mieć rację

Konflikt z otoczeniem może wywołać nasza postawa wobec innych – zwłaszcza gdy zachowujemy się w sposób zawzięty. Mając świadomość posiadanej racji, w wielu sytuacjach należy jej bronić. Jeśli argumenty są po naszej stroniem, to inni siłą rzeczy będą musieli przyznać nam rację. Dlatego nie musimy podchodzić do kwestii przekonania drugiej osoby w sposób nerwowy. Zwykłe i spokojne przedstawienie faktów, przemawiających na naszą korzyść, da o wiele lepszy rezultat niż krzyk i rzucanie przekleństwami. Podczas rozmowy, w której występuje konflikt racji, nie można również od razu dawać upustu swoim negatywnym uczuciom, lecz dać do zrozumienia drugiej stronie, iż szanuje się ich punkt widzenia. Wyjątkowo ważne jest, aby w sytuacji gdy nie mieliśmy racji od samego początku, przyznać do swojej pomyłki. Ale nawet jeśli mamy całkowitą rację - warto pamiętać, że dla ludzkiego systemu nerwowego lepiej jest ustąpić od czasu do czasu.

Porada 5 - Nie musisz we wszystkim być najlepszy

Człowiek w stanie napięcia ugina się pod ciężarem swoich obowiązków i zadań. Warto zatem pamiętać o pewnej hierarchii: najpierw załatwiamy sprawy najważniejsze. Gdy z nimi się uporamy, drobiazgi niemal zawsze ułożą się same. Każdy w życiu spotkał osobę, która uważa, iż wszystko, co potrafią zrobić inni, ona zrobi lepiej. Co wtedy? Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że nie istnieje człowiek najlepszy we wszystkim, dzięki temu nasze samopoczucie będzie znacznie lepsze. Jeśli to my jesteśmy takim typem człowieka, polecamy znaleźć jakieś zajęcie, w którym faktycznie jesteśmy dobrzy, a jego wykonywanie sprawia nam przyjemność i rozwijać się w tym zakresie. 

Porada 6 - Bądź wyrozumiały dla siebie i innych

Oczekiwanie zbyt wiele od innych ludzi to droga, która prowadzi to do rozczarowania. Pamiętać warto, że zarówno żona, mąż, dzieci, jak i przyjaciele to indywidualności i każde z tych osób rozwija się nie według naszego planu, naszych potrzeb i ambicji, lecz własnych pragnień. Nie należy szukać w nich najsłabszych stron, wręcz przeciwnie, warto starać się dostrzegać w nich to, co najlepsze. Zadowoli to obie strony, a i nam pozwoli na samokrytyczne spojrzenie.

Porada 7 - Nie unikaj ludzi

Gdy narzekamy na poczucie osamotnienia to jest to często twór wyobraźni i skutek odseparowywania się od ludzi. Między prawdziwym osamotnieniem, a szukaniem towarzystwa na siłę, eksponowaniem swojej osoby w pracy i wśród znajomych, istnieje jeszcze pośrednia droga: normalny kontakt z ludźmi. Jest to najlepszy i najzdrowszy sposób spędzania czasu z drugim człowiekiem.

Jak opanować nerwy? Wpływ relaksu na organizm 

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o ogromnym znaczeniu, jakie ma dla naszego życia relaks. Odpoczynek pozwala zapomnieć o złych emocjach i negatywnych sytuacjach, a także daje możliwość złapania oddechu od problemów. Często zapominamy o tym, jak ważną rolę dla naszego organizmu pełni chwila z ulubioną książką, długa kąpiel lub spacer. Każdy w gonitwie codziennych obowiązków powinien wygospodarować chwilę tylko dla siebie i zrelaksować się. 

Stosując przedstawione powyżej metody oraz zapewniając odpowiedni czas na relaks, a także korzystając z odpowiednich szkoleń walki ze stresem, możemy stać się ludźmi czerpiącymi  o wiele więcej radości z życia niż dotychczas.

Zarządzanie stresem i emocjami - szkolenia

W AVENHANSEN prowadzimy profesjonalne kursy i szkolenia, które pozwalają poznać metody skutecznego zarządzania stresem i emocjami w naszym życiu. W tym zakresie tematycznym dostępne są zarówno szkolenia otwarte, jak i szkolenia zamknięte. Szczególnie chętnie wybierane jest szkolenie zamknięte - Pokonaj stres na zawsze, które stanowi intensywny trening świadomego zarządzania sobą w stresowych sytuacjach.

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleniową

Szkolenia otwarte z komunikacji i negocjacji

Przeczytaj na naszym blogu również:

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

 
Jak radzić sobie z nerwami? 7 sposobów opanowania stresu i emocji
Oceny: 3 z 5 z 1354 głosów