Wyścig szczurów to wyczerpująca cotygodniowa rutyna zawodowa, polegająca na “wymianie czasu na pieniądze”. Praca ponad siły, po kilkanaście godzin dziennie tylko po to, by osiągnąć i utrzymać pożądany standard życia, jest normą wśród osób pracujących w dużych firmach. Prestiż i wspinanie się po szczebelkach kariery sprawiają, że ludzie uczestniczący w wyścigu szczurów stają się bezwzględni w stosunku do współpracowników. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób szuka sposobu na przetrwanie w wyniszczającym środowisku korporacyjnym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda wyścig szczurów i co zrobić, aby nie dać się w niego wciągnąć.
Spis treści:
Czym jest korporacyjny wyścig szczurów? Definicja
Czym przejawia się wyścig szczurów w firmie?
Co powoduje, że ludzie biorą udział w wyścigu szczurów w pracy?
Jak przetrwać korporacyjny wyścig szczurów?
Zmiana pracy - sposób na wyjście z wyścigu szczurów
Czym jest korporacyjny wyścig szczurów? Definicja
Termin wyścig szczurów, z angielskiego rat ace, w ostatnich latach zyskał dużą popularność w określaniu sfery biznesowej. Często można o tym zjawisku przeczytać w gazetach lub usłyszeć w telewizji. Odnosi się do bezsensownej pogoni ludzi za osiągnięciem sukcesu zawodowego i materialnego, w wyniku ciągłej niezdrowej rywalizacji i przy zastosowaniu wszystkich możliwych metod. Kwestie finansowe oraz ambicja biorą górę nad racjonalnym myśleniem. Najczęściej ten wyczerpujący wysiłek zauważalny jest w dużych korporacjach. Niestety wielu pracowników za normalne uznaje nieustanne podnoszenie wymagań wobec nich, bez właściwego docenienia i wynagrodzenia starań.
Czym przejawia się wyścig szczurów w firmie?
Wyścig szczurów w korporacji stanowi niezdrową rywalizację między pracownikami. Jest często wynikiem podnoszenia przez korporację wymagań, których rzekomym celem jest zwiększenie wydajności pracowników. W konsekwencji osoby ukierunkowane na pogoń za sukcesem i pieniędzmi biorą nadgodziny i intensywnie wykonują swoje obowiązki. Praca zajmuje tak dużą ilość czasu, że dla rodziny zaczyna go brakować. Dla niektórych wyścig szczurów oznacza pracę od 60 do 70 godzin tygodniowo tylko po to, aby móc wyjechać na urlop na dwa tygodnie w ciągu roku.
Oto kilka oznak, że utknąłeś w wyścigu szczurów w swojej firmie:
- pracoholizm i zmęczenie pracą,
- rezygnacja z części życia społecznego na rzecz pracy,
- niepowodzenia w pracy powodują uczucie klęski,
- nieustanna potrzeba bycia najlepszym w zespole,
- łamanie własnych zasad w celu osiągania lepszych wyników,
- wzmożony stres w pracy,
- utrata własnej indywidualności.
Co powoduje, że ludzie biorą udział w wyścigu szczurów w pracy?
Według socjologów, do wyścigów szczurów w korporacji często dołączają ludzie o niskim poczuciu własnej wartości. Osiągając sukcesy w pracy, chcą udowodnić sobie i innym, że są najlepsi w rzeczach, których się podejmują i nikt nie może się z nimi równać. Drugą z najczęściej podawanych motywacji są kwestie materialne. Uzyskanie lepszych wyników w pracy oznacza większe zarobki. Chęć podwyższenia swojego statusu materialnego często prowadzi do uciekania się do nieuczciwych działań. Dlatego mówi się, że osoby biorące udział w wyścigu szczurów, dążą po trupach do celu. Normalne staje się podkradanie klientów, szukanie błędów u współpracowników i donoszenie. Może też dojść do sytuacji, w której zostaniemy wciągnięci w wyścig szczurów bez naszej woli. Dzieje się to, gdy współpracownicy dążą do osiągnięcia wyników naszym kosztem.
Jak przetrwać wyścig szczurów?
Toksyczna rywalizacja w miejscu pracy sprawia, że coraz więcej osób szuka sposobu, jak się przed nią chronić. Na wiele czynników, takich jak sposób zarządzania firmą czy zespołem, zwykle nie mamy wpływu, dlatego należy skupić się na sobie. Przede wszystkim nie dajmy się wciągnąć w wyniszczającą rywalizację i pogoń za sukcesem. Warto pracować we własnym tempie, brać na siebie tylko tyle zadań, ile jesteśmy w stanie wykonać, bez zostawania po godzinach, czy zabierania pracy do domu. Duże znaczenie będzie miała też nasza asertywność, która nie pozwoli zrobić z nas “korposzczurów”. Nie na wszystko musimy się zgadzać, nawet jeśli jest to polecenie przełożonego. W sytuacji, gdy mamy dużo pracy, należy odmówić dołożenia kolejnych obowiązków. Pewność siebie i swoich przekonań nie pozwoli nam dać się zastraszyć. Dodatkowo, zawsze trzeba zgłaszać przełożonemu nieuczciwe zachowania wśród współpracowników. Jeśli ktoś podbiera klientów, przekazuje złe założenia projektu i zachowuje się wobec nas nie w porządku, porozmawiajmy z managerem lub kierownikiem, aby miał świadomość tego, co dzieje się w jego zespole lub firmie.
Marzysz o zmianie środowiska pracy lub rozpoczęciu własnej działalności?
Podnieś umiejętności poprzez szkolenia z komunikacji i negocjacji
Zmiana pracy - sposób na wyjście z wyścigu szczurów
Pracownicy wielkich korporacji mają zwykle wysoko postawione wymagania przez siebie, szefostwo i współpracowników. Nieustanna pogoń za lepszymi wynikami w pracy, ciągła potrzeba zaspokojenia własnych ambicji, rosnący perfekcjonizm i przekroczenie systemu własnych wartości, sprawiają, że coraz więcej osób myśli o porzuceniu tego toksycznego środowiska. Jednym ze sposobów ucieczki z wyścigu szczurów jest zmiana pracy, co w wielu przypadkach wiąże się z podniesieniem swoich umiejętności. W tym zakresie pomocne będą organizowane przez AVENHANSEN szkolenia zamknięte, szkolenia otwarte oraz w wygodnej formie - szkolenia online. Podnosząc kwalifikacje zawodowe z zakresów, takich jak komunikacja i negocjacje, sprzedaż, zarządzanie, umiejętności osobiste, marketing dajemy sobie szansę na znalezienie wymarzonej pracę w różnych zawodach.
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Uzależnienie od pracy. Przyczyny i objawy pracoholizmu
- Czym jest bierna agresja w pracy? Wyjaśniamy, jak sobie z nią radzić
Maciej Firlit
O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.
Więcej informacji: Maciej Firlit