Jak mówić o słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak mówić o wadach na rozmowie o pracę

Jeśli kiedykolwiek byłeś na spotkaniu w sprawie pracy, istnieje duża szansa, że zapytano Cię o Twoje wady. To jedno ze standardowych pytań, które pada obok rozmowy o naszych kwalifikacjach i umiejętnościach, talentach i zaletach. Niestety niewiele osób odpowiada na nie w przekonujący sposób. Jak więc mówić o naszych wadach na rozmowie o pracę? Istnieją skuteczne sposoby na udzielenie odpowiedzi, pozwalającej nam dobrze wypaść, tak aby wspomniane słabości nie wpłynęły na szansę zdobycia wymarzonej pracy. Przeczytaj nasz artykuł i już nie popełniaj więcej błędów, gdy usłyszysz pytanie o swoje słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej. 

 

Spis treści:

Dlaczego rekruterzy pytają o nasze wady na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak odpowiadać na pytanie o wady na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jakie 3 wady podać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czego unikać w odpowiedzi na pytanie o słabe strony?

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę?

Dlaczego rekruterzy pytają o nasze wady na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pierwszym krokiem do prawidłowej odpowiedzi na pytanie o nasze słabości, jest zrozumienie, dlaczego w ogóle pada to pytanie. Rekruterzy najczęściej w odpowiedziach kandydatów szukają tych trzech informacji:

  • Uczciwości - chcą wiedzieć, czy jesteśmy wystarczająco prawdomówni, aby podać prawdziwą wadę. 
  • Samoświadomości - czyli umiejętności analizowania siebie i rozpoznawania obszarów, nad którymi musimy popracować. 
  • Chęci poprawy - każdy z nas ma słabości, nawet sami rekruterzy. Dlatego nie oczekują oni, że kandydat będzie pozbawiony wad. Chcą usłyszeć o naszych wadach i o tym, jak próbujemy sobie z nimi radzić. 

Kiedy wiesz, czego oczekują od Ciebie pracodawcy, pytanie o słabości na rozmowie kwalifikacyjnej nie wydaje się takie trudne, prawda?

Jak odpowiadać na pytanie o wady na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowując się do rozmowy o pracę, sporządź listę swoich umiejętności i cech, które są najważniejsze dla stanowiska, na które kandydujesz. Obok mocnych stron pomyśl o dwóch lub trzech słabościach. Pamiętaj przy tym, że rekruter, zadając pytanie o wady, chce uzyskać szersze zrozumienie Ciebie jako osoby i tego, czy byłbyś dobrym uzupełnieniem zespołu. Twoja „słabość” powinna być przykładem lub historią tego, jak walczysz z jakimś problemem. Przemyślana odpowiedź dowiedzie samorefleksji i zdolności pracy nad sobą. Zwróć także dużą uwagę na dobór słów. Wyrażenia “czasami”, czy “od czasu do czasu” mogą sprawić, że pracodawca uzna, że bagatelizujesz daną wadę. Autentyzm w wypowiedzi wzbudzi sympatię i zrozumienie ze strony odbiorców. 

Jakie 3 wady podać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytanie o słabe strony to jedno z tych, które przyprawia wiele osób o duży stres w trakcie rozmowy o pracę. Warto wiedzieć, jakie wady wymienić, aby nasze szanse na zatrudnienie nie uległy zmniejszeniu. Poniżej prezentujemy 3 sposoby odpowiedzi, które warto potraktować jako inspirację. 

Brak doświadczenia z konkretnym oprogramowaniem 

Każdy kandydat ma obszary, w których może poprawić swoją wiedzę fachową. Może być to obsługa danego programu komputerowego lub niższe kompetencje w pewnych kwestiach. Pracodawca doceni naszą szczerość, a może nawet sam zaproponuje szkolenie w tym zakresie. Podzielenie się informacją o tym, nad czym musimy pracować, pokazuje, że jesteśmy świadomi własnych umiejętności i stawianych sobie wyzwań. 

Skłonność do brania na siebie zbyt dużej odpowiedzialności

Pomaganie kolegom w projektach i właściwe zarządzanie obciążeniem pracą to pomysłowa równowaga. Z perspektywy pracodawcy osoba, która akceptuje wszystkie prośby, wydaje się oddana i chętna, ale może również potrzebować większego pilnowania terminów projektów. Koniecznie wyjaśnijmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej plan przezwyciężenia tej słabości. 

Bycie zbyt samokrytycznym 

To jeden ze sposobów na bardziej autentyczne opisanie tendencji do bycia perfekcjonistą. Możemy powiedzieć: „Mam bardzo wysokie standardy i wywieram na siebie dużą presję, aby wykonywać pracę najwyższej jakości. Czasami oznacza to, że mogę utknąć w szczegółach projektu”.

 

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Zwiększ swoje szanse dzięki otwartym szkoleniom z umiejętności osobistych

 

Czego unikać w odpowiedzi na pytanie o słabe strony?

Częstą reakcją na pytanie o słabe strony kandydata jest informacja o braku wad, co wywołuje uśmiech na twarzach rekrutujących. Odpowiadając w ten sposób, możemy zostać odebrani jako osoby z brakiem samoświadomości lub zbyt pewne siebie. Zrezygnować należy także z próby ujęcia pozytywnych cech jako słabości. Klasycznymi przykładami są: “jestem perfekcjonistą”, “oddaję się w całości pracy”. Same pojedyncze sformułowania nie są dla pracowników przeprowadzających rozmowy kwalifikacyjne ani nowością, ani zbyt przekonujące. Natomiast jeśli rozwiniemy tę wypowiedź i dodamy szczegóły, stanie się ona wartościowa. W odpowiedzi na pytanie o nasze słabe strony ważne jest, aby nie wspomnieć o prawdziwych wadach w niczym niedotyczących stanowiska, o które się ubiegamy. Co więcej, nie należy wybierać słabości, które mogą być kluczowe do wykonywania zadań w potencjalnej pracy

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę?

Każdy z nas chce wypaść jak najlepiej na rozmowie z rekruterami. Duże znaczenie mają oczywiście kwalifikacje, ale w przypadku kilku kandydatów o zbliżonych kompetencjach, ważną rolę odegra autoprezentacja. Umiejętność mówienia o sobie w sytuacji stresowej, wymaga ćwiczeń. Pomocne będą profesjonalne szkolenia z autoprezentacji osobistej lub szkolenia z wystąpień publicznych w sytuacjach zawodowych. Osoby, które na rozmowach kwalifikacyjnych przegrywają walkę ze stresem i nie są w stanie dobrze się zaprezentować, mogą wybrać szkolenia ze skutecznego radzenia sobie ze stresem

Przeczytaj na naszym blogu również: 

 

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Jak mówić o słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów